1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tayyip Erdoğan: Libya’yı Tekrar İnşa Edeceğiz!

Erdoğan’ın ziyaret ettiği Libya’nın Misrata kenti yerle bir… Başbakan’ın, “Burada sabrı gördüm, yıkılan binalarda savaşı gördüm, sonunda da zaferinizi gördüm” diye tarif ettiği şehir tekrar ayağa kalkacağı günleri bekliyor

Müteahhitleri hızla devreye sokacağız. Yıkılan okulları, karakolları ve adliye binalarını yapacağız.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Afrika’ya yaptığı tarihî ziyareti tamamlayarak dün yurda döndü. Dönüş yolunda uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, Libya’yı yeniden inşa edeceklerini söyledi. İşte Erdoğan’a sorulan sorular ve cevapları…

> (Libya’daki mitingleri hatırlatarak) Daha önce bir günde dört miting yaptığınız olmuş muydu?

Yurt içinde çok yaptık ama yurt dışında ilk kez bir günde dört miting gibi toplantı yapmış oluyoruz. Tacura’yı gördünüz. Ha keza Misrata’yı, Bingazi’yi de. Türkiye’ye, bize karşı büyük ilgi var. Bu da omuzlarımıza büyük sorumluluk yüklüyor.

KADDAFİ’NİN YALANI
> Üç ayrı şehri gezdiniz, Libya’yı nasıl buldunuz?

Misrata’daki yıkımı gördünüz. Orduları Misrata’ya saldırırken Kaddafi de, oğlu Seyfülislam da bana telefonda, “Misrata’ya bombardıman, El Cezire’nin yalan haberi” dedi. O yanmış tanklar, zırhlı araçlar kimin? O yakılmış, yıkılmış evler, binalar kimin eseri? Biz bu Misrata’dan 450 yaralıyı gemilerimizle Türkiye’ye getirip tedavi ettirdik. Kaddafi’ye yaralıları alacak gemiye 12 adet F-16’nın eşlik edeceğini, bir şey yapmaya kalkarsa savaş uçaklarının anında müdahalede bulunacağını söyledim. Gemi F-16’larla gidip döndü.

> Son dönemde Orta Doğu’da çok öne çıktınız. Liderlik görevi üstlendiniz. Türkiye’nin potansiyeli, parası buna müsait mi?

Türkiye’nin bölge halklarına el uzatacak potansiyeli, gücü var. Her şey para değil. Mesela; 200 yataklı hastaneyi Türkiye’de diyelim ki 30’a kuruyorsan, Somali’de 15-20’ye çıkarırsın. 200 yataklı bir hastane Türkiye’de çok şey ifade etmeyebilir ama Mogadişu’yu ayağa kaldırır.

BATI’YA SİTEM
> Sarkozy sizden önce geldi Libya’ya. Bugün de “Biz Libya operasyonu için 325 milyon euro harcadık. Yeniden imarı için 5 yılda harcanacak 260 milyar euronun aslan payı bizim olmalı” şeklinde beyanatı vardı. Ayrıca petrol konusunda da önemli bir anlaşma yapmışlar.

Bakalım, göreceğiz bundan sonra durum ne olacak. Bize herhangi bir anlaşma yapmadıklarını söylediler. Libya ayağa kalksın, Afrika’da birlikte çok iş yaparız. Batı bankalarında Libya’nın 160-170 milyar doları var. Bir türlü serbest bırakmıyorlar. Bu parayı dünya finans sistemi içinde çevirip duruyorlar. Neredeyse 1 trilyon dolarlık bir hareketlilik oluyor. Tabii Batı finans sistemi bundan büyük nemalar sağlıyor. Peki, nemasından hiç Libya’ya veriyor mu? Bu soruyu sorduğumda herkes susuyor.

> Libya’nın sizden ne gibi talepleri oldu?

Önümüzdeki hafta Sirte’ye 6 uçakla yiyecek ve su göndereceğiz. Paraşütle atılacak. Zaten Ulusal Geçici Konsey güçleri Sirte’yi almak üzere. Ondan sonra Kaddafi’nin elinde önemli yer olarak sadece Sabba kalacak. Libya’nın yıkılan okullarını, karakollarını, adliye binalarını biz yapacağız. Bu bölgedeki müteahhitleri hızla devreye sokacağız. Ayrıca parlamento binasını biz inşa edeceğiz. Şimdiki parlamento binası, sinemadan dönme ve kirayla oturuyorlar. İdris Sunusi’nin sarayını başkanlık sarayı yapacaklar.

ÖMER MUHTAR’IN OĞLU İLE…
Başbakan Erdoğan, Bingazi’de, Ömer Muhtar’ın İtalyanlar tarafından idam edilişinin yıl dönümünde (16 Eylül 1931) tarihî kahramanın oğlu ile görüştü. Erdoğan, Muhammed Ömer El Muhtar ile birlikte Ömer Muhtar Anıtı’nın açılışını yaptı.

Suriye yalnızlaşacak
Başbakan Erdoğan, Suriye ile ilgili şunları söyledi: “Suriye hızla yalnızlığa doğru gidiyor.

Önümüzdeki hafta BM Genel Kurulu toplantısından sonra nihai kararımızı açıklarız.” Erdoğan, Filistin hakkında ise, “Filistin’in BM tarafından bir devlet olarak tanınması girişimine ABD’nin vetosu şık değil. Filistinliler önce BM Güvenlik Konseyi’nde deneyecekler. BM Genel Kurulu’nda yeterli desteği sağladılar. Filistin’in, Vatikan gibi BM’de temsil edilmeyen devlet statüsü alması söz konusu. Bu durumda BM üyesi olamayacak ama BM’nin yan kuruluşlarında temsil edilecek.

Bu bile İsrail’in canını sıkmaya, zorlamaya yeterli” ifadelerini kullandı.

Misrata’ya paraşütle gıda yardımı
Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından Libya’ya 2 adet askeri kargo uçağı ile 22 ton gıda malzemesi gönderildi. Misrata’da havaalanı bulunmaması sebebiyle gıda malzemeleri havadan paraşütle atıldı. Erdoğan, Libya ziyaretinde yardım sözü vermişti.

Türkiye Gazetesi- Nuh Albayrak

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yeni Parti AKP’nin İçinden Çıkacak!

İşte inşaat sektörünün önde gelen isimlerinden İbrahim Cevahir’nden ilginç yorum: İbrahim Cevahir Eskisiyle yenisiyle, gelenekseliyle …