Reklamı Kapat

TASİŞ Ataşehir Perakende Mağazasını Hayati Yazıcı Açtı!

Editör: SerMimar Tarih: 29 - Haziran - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Bakan Yazıcı, TASİŞ’in Ataşehir’deki perakende satış mağazasının açılışında, Türkiye’de gümrükte yakalanan TASİŞ’e teslim edilmiş, tasfiye süreçleri tamamlanmış ürünlerin perakende mağazalarında halka arzıyla alakalı 4. mağazanın açılışını yaptıklarını söyledi

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, “Türk gümrükleri gerçekten özellikle son yıllarda hem e-devlet uygulamaları açısından hem de dünyadaki benzerleriyle mukayese edildiğinde rekabet gücünü artırmış, teknolojik imkanları devreye sokmuş, en etkin şekilde hizmetlerini sürdüren bir kamu kuruluşudur” dedi.

Yazıcı, Gümrük Müsteşarlığı Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri (TASİŞ) Genel Müdürlüğü Erenköy TASİŞ Şube Müdürlüğünün Ataşehir’deki perakende satış mağazasının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de gümrükte yakalanan TASİŞ’e teslim edilmiş, tasfiye süreçleri tamamlanmış ürünlerin perakende mağazalarında halka arzıyla alakalı dördüncü mağazanın açılışını yaptıklarını söyledi.

Gümrüklerde eşya ve insan geçişlerinin çok seri bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayan Yazıcı, bu hızlılığın ürün açısından değerlendirildiğinde rekabet gücüne katkı sağladığını kaydetti.

Yazıcı, gümrüğün diğer bir görevinin de kaçağı ve kaçağın her türünü çok etkin bir şekilde iyi zamanlama yaparak önlemek olduğunu belirterek, “Kaçağı önleyemiyorsanız, kaçak ürün girişi şu veya bu sebeple ülkeye girebiliyorsa bundan büyük ölçüde vergi kaybınız var. Ama aynı zamanda bu kayıplarında kazancını alın teriyle gerçekleştirmeye çalışan dürüst, etik kurallara riayet eden tüccar açısından da bir haksız rekabet demektir. Bu denli önemli bir işlevi çok etkin bir şekilde Türk gümrükleri sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

Gümrükte kaçak konusunda toleranslarının sıfır olduğunu dile getiren Yazıcı, bu alanda gümrük çalışanlarının veya gümrükte iş ve işlem yapan ticaret erbabından sanayicisine kadar herhangi birisinin bir çıkar elde etmek ve haksız kazanç içinde olmasına karşı da toleranslarının sıfır olduğunu anlattı.

Yazıcı, Erenköy bölgesinde gümrüğün sıkışmış bir durumda olduğunu kaydederek, burada sıkışan gümrüğün çevreyi de sıkıştırdığını ve trafik yoğunluğuna yol açtığını belirtti. Hazine ile görüşmelerin devam ettiğini, Tuzla’da 500 dönümlük arazi üzerinde lojistik merkezi kuracaklarını ifade eden Yazıcı, “Onun yapımını da TOKİ ile yapılacak protokol çerçevesinde, yap-işlet-devret modeli olabilir, kısa zamanda bitirilmek suretiyle burayı da TOKİ ve hazineye devredeceğiz” dedi. Yazıcı daha sonra, Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız ve öteki ilgililerle birlikte, kurdele keserek mağazanın açılışını yaptı. Mağazayı da gezen Yazıcı, fiyatı 60 lira olan bir döküm tencere ile 20 lira olan porselen bir çaydanlık takımı satın aldı. Yazıcı, mağazadaki fiyatların da piyasanın dörtte bir oranında daha ucuz olduğunu söyledi. Perakende satış mağazasında gümrükten kaçak olarak geçirilmeye çalışılan ve adli süreci tamamlanan elektronik, giyim, mutfak, spor aletleri, gözlük, bahçe makineleri gibi eşyalar satışa sunuldu.

Açılışın ardından mağazaya alınan vatandaşlar da kısa süreli izdihama yol açtı.

AA

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje