Reklamı Kapat

Kadifekale’deki Dönüşümü Google Yakaladı

Editör: SerMimar Tarih: 28 - Ocak - 2013
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kadifekale’de 1958 konutu yıkarak yaptığı kentsel dönüşüm, ‘Google Earth’e yüklenen son uydu fotoğrafıyla çarpıcı biçimde ortaya çıktı.

kadifekaledeki-donusumu-google-yakaladi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarına 420 bin metrekarelik alanı ve 1968 konutu kapsayan Kadifekale Heyelan Bölgesi’nden başladı.

Bakanlar Kurulu kararıyla Afete Maruz Bölge ilan edilen İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde yaşayanların can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için 2006’da kamulaştırma kararı alındı. TOKİ’nin Uzundere’de yaptığı toplam 3 bin 80 konutun 2 bin 688’ini satın alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, isteyen vatandaşları Uzundere’deki yeni konutlarına taşıdı. İsteyenlere ise kamulaştırma bedelleri ödendi. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, heyelan bölgesinde bulunan 1968 binadan 1958’i yıkıldı. Boşaltılan diğer binalar da şubat ayı başına kadar yıkılacak.

Kadifekale’de 20 bin ağaçlık kent ormanı kurmak için ağaç dikimi çalışmaları da sürüyor. Proje tamamlandığında 250 milyon liraya m?l olacak. Yıkımı yapılan alanın 4 yıl önceki görüntüsüyle bugünkü durumu Google Earth’e yüklenen uydu fotoğrafıyla çarpıcı biçimde ortaya çıktı.

Kaynak: DHA

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje