Reklamı Kapat
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya maketten konut satışları fıkrası ile ilgili açıklama yaptı.

Dumankaya, emlak satışı, konut kredisi, Maket, Maketten satış, maketten satış yöntemi, sermaya piyasası kanunu, spk

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda oluşturulan alt komisyonda Sermaye Piyasası Kanunu (SPK) tasarısı’nın görüşmeleri sırasında 4. maddeye eklenen maketten konut satışları fıkrası ile ilgili Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya şu açıklamaları yaptı. “SPK Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile maketten satış için SPK’ya izahname verilecek olması ve maketten satışın denetim altına alınması konusu gündemde.

Sektörün önemli finans kaynaklarından maketten satış yöntemi zaten denetimden geçirilen ve konut kredisi ile satış yapılması sebebiyle bankaların garantörlüğü altında çalışan bir sistem. Maketten satışlar ile ilgili tanımlama doğru yapılmalı. Markalı konut üreten ve kurumsal olarak çalışan firmalar için maketten satışlarda herhangi bir sıkıntı yaşanması söz konusu değil. Maketten satış sektörün önemli finansal araçlarından biridir. Maketten satış, sektörü döndüren, el üstünde tutmamız gereken bir sistem. Bu alanda yapılacak çalışmaların Türkiye’nin can damarlarından inşaat sektörünü ilgilendiren tüm uygulamalarda sektör temsilcilerinin de görüşlerinin alınması ve sektör temsilcilerinin çekincelerine önem verilmesi gerekir. Bu uygulamaların daha önceden pilot çalışmaları yapılmadan uygulanmasının doğru olmayacağı kanaatindeyim. Bu tarz uygulamalar sektörde yaşanan daralmanın boyutlarını arttıracaktır. Sektör olarak içinde bulunduğumuz bu günlerde KDV oranlarında yaşanan belirsizlik, tüketici kanununda yapılacak değişiklikler yarattığı istihdam ve 150’nin üzerinde yan sektöre hayat veren inşaat sektöründe daralmaya sebep olacaktır. Bu durumdan Türk ekonomisini de yakından etkilenecektir. Bu uygulamalar maalesef sektörde kayıtdışının artmasına sebep olacaktır. Faiz oranları ve kredi maliyetinin yüksek olması, KDV belirsizliği gibi konuların bulunduğu bir dönemde, kriterlerin hassas şekilde belirlenmesi, sektörü gereksiz sıkıntıya sokmaması açısından önemli” dedi.

Dumankaya İnşaat

1963 yılında İbrahim ve Halit Dumankaya kardeşler tarafından kurulan ve ‘’Kente kimlik katan yaşam alanları kazandırmak’’ misyonuyla yola çıkan Dumankaya Grubu bugün başta inşaat sektörü olmak üzere yapı malzemeleri pazarlamasından otomotive, sigortacılıktan PVC kapı ve pencere sistemleri üretimine pek çok alanda hizmetler veren bir şirketler topluluğuna dönüşmüştür. Yarım asırlık tecrübesiyle güçlü işbirlikleri, nitelikli insan kaynağı ve yenilikçi yaklaşımıyla olağanüstü projelere imza atan Dumankaya İnşaat, Türkiye’nin en çok tercih edilen 5 yaşam alanı geliştirici şirketinden birisi olma özelliğinin sorumluluğuyla kalitesinden asla ödün vermiyor.

Aranan Kelimeler:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yanıt Gönder

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje