Depreme Dayanıklı Minare

Editör: SerMimar Tarih: 6 - Kasım - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Bartın’da çelik konstrüksiyon firmasının 65 yıl tamir ve bakım garantili sattığı sattığı çelik minareler, deprem ve diğer doğal afetlere dayanaklı olduklarından tercih ediliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, deprem gibi doğal afetlerde en çok zarar gören yapılar arasında gösterilen cami minarelerini çelikten inşa eden Çelikerler Çelik Konstrüksiyon firması, yıllık 750 minare üretimini yeni yatırımlarla arttırmayı planlanıyor.

Farklı çaplarda tek ve çift şerefeli ya da özel tasarımlara uygun şekilde firmanın tesislerinde hazırlanarak camilere kurulumu yapılan minareler, 65 yıl tamir ve bakım garantisi ile estetik görünümünden dolayı da talep görüyor.

Firmanın Genel Müdürü Ramazan Çeliker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çelik minarelerin deprem gibi doğal afetlere dayandığını, betonarme sistemlere göre de çok daha uzun ömürlü olduğunu söyledi.

İstenilen ölçülerde ve tasarımda imalat yapabilme imkanları bulunduğunu anlatan Çeliker, ”Çelik minare üstün mukavemet özellikleri sayesinde tasarımda büyük esneklik sağlar. Deprem gibi doğal afetlere dayanma gücü çok yüksektir. Minare tesislerimizde imal edilebilir ve kısa sürede kurulumu yapılır. Betonarme minarenin deprem gibi doğal afetlerde gördüğü hasarlarda geri dönüşümü yoktur. Çelik minarede hasarları yüzde 100 düzeltme şansınız vardır” dedi.

Organize Sanayi Bölgesinde 2 milyon dolar yatırımla atölyeden fabrika üretimine geçtiklerini anlatan Çeliker, şunları kaydetti:

”Çelik minare ve kubbe üretimiyle sürdürdüğümüz çelik konstrüksiyon uygulamalarında hizmet ağımızı genişlettik. Özellikle 1999 depremlerinden sonra şiddetli sarsıntılara bile dayanan çelik minarelere talep arttı. 2008’den itibaren ihracat yapmaya başladık. Referandumla yeni minare yapılmasına yasak getirilen İsviçre’de, Olten Türk Kültür Ocağı’na yaptırılan ülkenin son minaresini de biz inşa etmiştik. Teşvikten yararlanmadan önce 20 olan işçi sayımızı 100’ün üzerine çıkardık ve üretimimizi de 5’e katladık. Ülke genelinde 8 yılda 1500’ün üzerinde çelik minare diktik. Şu anda 65 yıl garanti verdiğimiz ve 15 ile 60 gün arasında montajını yaptığımız minarelere talep sürekli artıyor. Önümüzdeki yıl 3 milyon dolar daha yatırım yapacağız. Böylece, yıllık 750 olan minare üretim kapasitemizi de yükselteceğiz.”

Çeliker, çelik minarelerin dayanaklılığı kadar estetik işlemeleriyle de görsel olarak insanları cezbettiğini kaydetti.

E-Mail Aboneliği İle Haberiniz Olsun!

Mail Adresinizi Giriniz:

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje