1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Depremlerin Gölgesinde Barınma Sorunu: Kira Enflasyonu Yakın Tarihte İlk Kez Üç Haneye Çıktı

Depremlerin gölgesinde barınma sorunu: Kira enflasyonu yakın tarihte ilk kez üç haneye çıktı

Prof. Dr. Hakan Kara, asrın felaketinin birinci yılında kira enflasyonunun yakın tarihte ilk defa üç haneli değerleri gördüğünü söyledi.
Türkiye, son yıllarda ekonomi politikaları ve doğal afetlerin etkisiyle ciddi bir barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Özellikle 2021 yılı ortalarından itibaren konut kiralarında önemli bir artış yaşandı.

2021 yılının ortalarına denk gelen faiz indirimi sürecinin normal şartlar altında konut kredisi ve yatırımlar üzerinde olumlu etki yaratması beklenirken, enflasyonist baskılar ise kiralarda ciddi bir yükselişe neden olmuştu.

TCMB eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara’nın sosyal medya hesabından paylaştığı grafik de faiz indirimlerinin başladığı dönemde konut kiralarının arttığını gözler önüne serdi.

Kaynak: Hakan Kara – X

Öte yandan barınma sorunu, 6 Şubat 2023’te yaşanan ve 11 ili etkileyen depremle daha da kötüleşti. Deprem bölgesinde konut kira fiyatları yüzde 120’yi aşacak şekilde zamlanırken, depremzedelerin yaşadığı barınma sorunu da hızla büyüdü.

Prof. Dr. Hakan Kara da konuyla ilgili paylaşımında, “2021 yılında başlatılan yanlış para politikasının yol açtığı barınma krizi, depremzedelerin yaşadığı zorlukları büyüttü.” dedi.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Avrupa Merkez Bankası’ndan Gayrimenkul Risklerine İlişkin Uyarı

Avrupa Merkez Bankası bankaları sermaye konusunda olumsuz etkiler yaşamamak için gayrimenkul konusundaki riskleri dikkate almaları …