Reklamı Kapat

Alışveriş Merkezleri Kirada TL’ye Dönmenin Sinyalini Verdi!

Editör: SerMimar Tarih: 21 - Ekim - 2011
Sosyal Paylaşım: Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş twitter

Alışveriş merkezlerinde döviz üzerinden uygulanan kiraların TL’ye dönmesi için adımlar atılmaya başlandı. BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz, “Bir alışveriş merkezinin TL ile kiralama yapacağı kesinleşti, bir alışveriş merkezi de bunun sinyallerini verdi” derken, Torunlar GYO da kredisi biten alışveriş merkezlerinde TL’ye geçmek için çalışmalara başladıklarını belirtti.

ALIŞVERİŞ merkezlerinde markaların artan kurlar nedeniyle döviz üzerinden kira ödenmesine tepkisi sürerken, Türk Lirası’na (TL) dönmek için ilk adımlar atılmaya başlandı. Perakende Günleri’ne de damgasını vuran döviz üzerinden kiralamalara, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane ‘dövizle kredisi biten AVM’lerin TL’ye geçmesini önermiş, bu kapsamda da 20 alışveriş merkezinin bulunduğunu söylemişti. Bunun üzerine kredisi biten bazı alışveriş merkezlerinin Türk Lirası’na döneceğinin sinyalleri geldi. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, “Bir alışveriş merkezinin Türk Lirası üzerinden kiralama yapacağı kesinleşti, bir alışveriş merkezi de TL’ye geçebileceğinin sinyallerini verdi” dedi.

TL’de kalmak doğru
BMD Başkanı Yılmaz, şu an için bu alışveriş merkezlerinin isimlerini açıklamasının doğru olmayacağını belirtirken, “Kurlar yükseldiğinde sorunumuzu dile getirdik, kurlar aşağı düşünce de aynı sorun ortaya çıkacak. Yapılan görüşmelerle bazı alışveriş merkezi yatırımcılarının TL’ye dönmesi konuşulmaya başlandı. Türk Lirası’nda kalmak doğru olur” diye konuştu.

Kredisi bitende döneriz
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise, şu anda yapımına devam ettikleri ve yakın zaman içinde hizmete açtıkları alışveriş merkezlerinde döviz üzerinden kredileri olduğu için TL’ye dönmelerinin mümkün olmadığını belirtirken, şunları söyledi: “Özellikle kredisi biten alışveriş merkezlerimizde TL’ye dönmek için çalışmalarımızı başlattık. Antalya Deepo Outlet Alışveriş Merkezi’nde ya da Bursa’daki alışveriş merkezlerimizde TL’ye dönebiliriz. Önce kiracılarımızın görüşlerine başvuracağız, eğer onay verirlerse TL’ye döneriz.”

TEFE-TÜFE artışına endeks
Kiralar konusunda bir öneri de getiren Aziz Torun, TEFE-TÜFE artışlarının sübvanse edilebileceği bir modelin de uygulanabileceğini söyledi.

Perakende Güneşi’nde Zaim’e yaşam boyu başarı ödülü verildi

PERAKENDE Günleri kapsamında verilen Perakende Güneşi Ödülleri sahiplerini buldu. Hürriyet ve CardFinans’ın sponsorluğunda gerçekleşen Perakende Güneşi Ödülleri bu yıl 11 kategoride dağıtıldı. Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne Derimod Başkanı Ümit Zaim layık görüldü. Ödül alanlar şöyle:

CardFinans Özel: Argande

Perakendeye Katkı: TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi

En Başarılı Profesyonel Yönetici-Mağazalar: Adidas Zone Middle Genel Müdürü Haluk Özmutlu

En Başarılı Profesyonel Yönetici-Marketler: Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan

En Başarılı Profesyonel Yönetici-Alışveriş Merkezleri: Bayraktar Gayrimenkul Geliştirme Genel Müdürü Osman İllez

Yılın Alışveriş Merkezi Müdürü: City’s Nişantaşı Genel Müdürü Kazım Çizmeci

En Beğenilen Perakende Kuruluşu: Kuyum, Mücevher Mağazaları: Atasay, Ayakkabı Mağazaları: FLO

Yılın Mağaza Müdürü: YKM Adana Müdürü Erdinç Yılmaz

Yılın Ulusal Zincir Market Müdürü: Migros Cemalpaşa Veysel Tanalltı

En Başarılı İnsan Kaynakları Uygulaması: DeFacto

Hürriyet/Meltem Kara

KATEGORİ: Sektörel Haberler

ÖNCEKİ KONU: »
SONRAKİ KONU: « 


Yorumlara Kapalıdır.

SPONSOR

Mimari, Elektrik, Mekanik, Statik Proje