1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Yingli Solar ile Güneş, Otellerde Elektriğe Dönüşüyor!

Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, Türkiye’deki turizm sektörünün güneş enerjisini kullanarak enerji maliyetlerini düşürmek için önemli bir imkana sahip olduğuna dikkat çekti.

güneş enerjisi, Uğur Kılıç, Yingli Solar, Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç

Uğur Kılıç, Yingli Solar’ın küresel olarak turizm sektöründe önemli projeler gerçekleştirdiğini ve önemli bir tecrübeye sahip olduğunu söyleyerek, “Tüm enerji ihtiyacını güneş enerjisinden sağlayan Çin’in Hebey Eyaleti’nin Boading kentindeki Power Valley Jinjiang Uluslararası Otel’i projesini hayata geçirerek dünyada bir ilke imza atmıştır” dedi.

Dünyada 10 bölgesel ülke ofisinde, 11 bin çalışanı, 25 yıllık tecrübesi, 3 GW’tan fazla kurulu parkı ve 2,5 GW üretim kapasitesiyle en büyük Fotovoltaik (PV) üreticilerinden Yingli Solar, Türkiye ofisiyle Türkiye’de turizm sektöründe önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin özellikle turizm tesislerinin bulunduğu güney bölgesinin yüksek güneş enerjisi potansiyeli olduğunu belirten Uğur Kılıç, turizm sektörünün enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için önemli bir imkana sahip olduğunu belirtti.

Uğur Kılıç, otellerin en büyük maliyetleri arasında olan enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisinden faydalanması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2.640 saat (günlük toplam 7,2 saat). Güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kWh/yıl gibi önemli potansiyele sahip. Mart 2012 tarihinde çıkarılan Yenilenebilir Enerji Kanunu ile birlikte kurum ve kişilere kendi elektrik enerjilerini üretmelerine izin vermesi, otellere önemli bir fırsat sunmaktadır. Oteller güneş enerjisini kullanarak elektrik faturalarını yüzde 30 – 40 oranında düşürebileceklerdir. Yingli Solar turizm sektöründe gerçekleştirdiği küresel projelerle önemli bir deneyime sahip. Çin’in Hebey Eyaleti’nin Boading kentindeki Power Valley Jinjiang Uluslararası Otel’i projesini hayata geçirerek dünyada bir ilke imza attı. Yingli Solar Türkiye olarak ülkemizde bu alanda önemli projeleri hayata geçirmek üzere çalışmalarına hız verdi.”

Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, güneş enerjisi yatırımlarının ortalama olarak 5 veya 6 yıl içerisinde geri döndüğünü belirterek, “Güneş enerjisinden elektrik üreten solar panellerin ömrü ortalama 45 yıl olduğu ve bakım maliyetlerinin çok düşük olduğu göz önüne alındığında çok faydalı bir yatırım olduğu anlaşılmaktadır.” dedi.

Uğur Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2008 yılında çevreye duyarlı konaklama tesislerine vermeye başladığı ”Yeşil Yıldız” unvanını alan otel sayısının 4 yılda sadece 25 otel ulaşmasının endişe verici olduğunu vurgulayarak, “Turizm sektöründe faaliyet gösteren otellerin denizlerin temizliğini simgeleyen Beyaz Bayrak almak için gösterdikleri ilgi ve önemi Yeşil Yıldız unvanına sahip olmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğine ve Yeşil Yıldız alan otellerin sayısının hızla artması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Yingli Solar Hakkında

Merkezi Çin’in Boading şehrinde olan Yingli Solar, 1998 yılında kuruldu. Yingli Solar, güneş enerjisi endüstrisinde lider bir firmadır. 14.000 çalışanı ve dünya genelinde 10 ülke ofisi vardır. Yingli Solar hisseleri 2007 yılından beri New York Borsası’nda (NYSE) işlem görmektedir. 2012 yılının sonuna kadar, toplam enerji üretiminin 2.45 GW’ı bulmasını hedeflemektedir. Yapım aşamasında olan ve enerji üretim kapasitesini 750 MW artıracak olan genişleme projelerinin, 2012 yılının birinci ve üçüncü çeyreğinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Şirket bünyesinde bulunan Fine Silicon isimli polysilikon tesisi, yıllık 3000 ton üretim kapasitesine sahiptir.

www.yinglisolar.com

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Güneş Enerjisi İle Çalışan En Başarılı Ev Seçiliyor!

İspanya’nın başkenti Madrid’de “Solar Decathlon Europe 2012” adlı etkinlik için biraraya gelen üniversite öğrencileri, güneş …