1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Zorlu’nun, Tarihi Eseri Villa Yapma Planı Tutmadı

Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu’nun, Rumelihisarı’nda “2. grup tescilli tarihi eseri müze yapacağım diye alarak havuzlu villa yaptığı” iddiası belgelendi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü projeye aykırı uygulamalar yapıldığını saptadı.

vestelin-patronu-zorlunun-tarihi-eseri-villa-yapma-plani-tutmadi

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında adı geçen üç büyük şirketin, üç büyük hukuksuzluğu göz göre göre devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Zorlu Holding’in sahibi Ahmet Nazif Zorlu’nun Rumelihisarı’nda “2. grup tescilli tarihi eseri müze yapacağım diye alarak kendisine havuzlu villa yaptığı” iddiası belgelendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Boğaziçi İmar Müdürlüğü yaptığı inceleme sonucu Zorlu’nun iskân alındıktan sonra projeye aykırı uygulamalar yaptığını tespit etti.

ZORLU İŞGAL

Ardından İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden uzman bir ekip tescilli tarihi esere giderek keşif yapmıştı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alanda yürütülen işlemlerle ilgili bilgi istedi. İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğü yaptığı incelemede “yapı kullanma izin belgesi”ndeki projeye aykırı uygulamalar olduğunu tespit etti. İBB, Koruma Bölge Kurulu’ndan gelecek görüş doğrultusunda karar verecek. CHP’li Meclis üyeleri Hüseyin Sağ ve Hakkı Sağlam, “Kaçaklar tespit edilmiş. İBB’nin görevi yıkmak” dedi.

TAŞYAPI’YA DURDURMA

Taşyapı’nın Koşuyolu’ndaki gökdelen inşaatı sırasında alandaki tarihi eser için başvuru yapmadığı ortaya çıktı. Koruma Bölge Kurulu alandaki kabartmalı taşın müze tarafından uygun bir yere taşınmasına ve söz konusu işlemler tamamlana kadar inşaatın durdurulmasına karar verdi. Taşyapı’nın, Karacaahmet Mezarlığı’nın yanı başındaki gökdelen inşaatı için geçen ay onlarca ağaç kesilmişti. Kadıköy Belediyesi’nin ceza verip inşaatı mühürlemesinin ardından Taşyapı ağaçları yeniden dikerek inşaata devam etmişti. Projeye çeşitli kurumlarca açılan davalar sürüyor.

SARRAF’A GÖZ YUMULUYOR

Kanlıca’da kaçak kat çıktığı tarihi yalı için ifade veren Rıza Sarraf’ın Kanlıca’daki yalı ve Kandilli’deki tarihi köşkte yaptırdığı kaçak bölümler tespit edilmesine karşın aylardır yıkım işlemi gerçekleşmiyor. Her iki mülk için de tescilli tarihi yapıların onaylı projede görünen eski haline getirilmesine karar verilmişti. Sarraf’ın Kandilli sırtlarında satın aldığı tarihi köşkte yaptığı kaçak bölümler Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından mühürlemişti. Koruma Kurulu Kandilli’deki tarihi köşkün bahçesinde 3 bin metrekarelik kaçak inşaat yapıldığını belirterek köşkün boyunun uzatıldığını, yeni yapılar eklendiğini tespit etmişti.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Kadıköy’deki Binalara “15 Kat” Düzenlemesi

Kadıköy’de kat yüksekliği serbest olan binalara 15 kat sınırı getirilmesine ilişkin plan değişikliği teklifi İBB …