1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Alman Devi Şanlıurfa’ya Geldi! Resmen İş Yağıyor

Doğu’ya verilen yatırım teşviklerinin ardında son 1 ayda Şanlıurfa’ya 110 yatırım başvurusu yapıldı

1 ay içinde 110 yatırım başvurusu alan Şanlıurfa’da Alman firması Mannesman’ın yanı sıra Esas Holding Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı ve Nobel İlaç’ın da aralarında bulunduğu dev şirketler sağlık alanında yatırıma hazırlanıyor. Bölgede yatırım düşünenler arasında Zorlu Holding de var. Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, dev holdinglerin yatırım için kendilerinden arazi tahsisi istemeye başladığını açıkladı.

ZORLU ARSA İSTEDİ

Bunlar arasında Türkiye’nin önde gelen iş adamları arasında yer alan Ahmet Nazif Zorlu’nun da olduğunu kaydeden Tuna “Zorlu Tekstil ev tekstili alanındaki üretiminin bir kısmını Urfa’ya taşıyacak. Buradan birkaç temsilci gönderdik. Üst düzey yöneticilerinin aslında çok da bu program ile ilgili bilgi sahibi olmadığını gördük. OSB temsilcilerimiz gitti üst düzey yönetici ve CEO’ya program hakkında sunum yaptı. Daha sonra bizi aradılar ve karar verdik dediler, bizden yer istediler. 300 dönümlük bir alan tahsis edilecek. 2 bin kişilik bir fabrika kurulacak” dedi.

AKREP ZEHİRİNDEN SERUM

Urfa, özellikle bölgede görülen bir akrep çeşidi nedeni ile sağlık sektörünün de radarında. Vali Tuna’nın verdiği bilgilere göre bölgede akrep zehrinden serum üretimi gerçekleştiriliyor. Essum Aslan isimli yerel bir ortak, program kapsamında sağlık yatırımı için dev holdingleri bir araya getirmiş. Emine Sabancı Kamışlı, Gedik Holding, Süzen Holding, Nobel ilaç ve yerel ortakları Essum Aslan’ın ortak bir şirket kurduğunu açıklayan Tuna, sağlık alanında dev yatırımların yolda olduğunu dile getirdi.

MANNESMAN FABRİKA KURACAK

Yatırım yapacaklar arasında Dagi ve Borusan’ın Alman ortağı Mannesman’ın da yer aldığını kaydeden Tuna “Alman firması Mannesman geldi karar verdiler yer tahsis ettik onlara. Petrol borları üretimi yapacaklar. Bu yatırımın bir kısmı Urfa’da bir kısmı Erzurum’da yapılacak. Hedefleri 5 milyar dolarlık ihracat yapmak. 600 kişi çalışacak fabrikada 200 dönümlük yer tahsis ettik” ayrıntılarını verdi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Carrefour ve Home İstanbul Erbil’de Açacak!

Kiralama ve yönetimini “Jones Lang LaSalle Türkiye”nin gerçekleştirdiği Kuzey Irak’ın Erbil şehrindeki alışveriş merkezi Family …