1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

TOKİ Van’daki Afet Konutları Söz Verildiği Tarihte Teslim Edildi!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Van’daki afet konutlarının, bölgede son 50 yılın en sert kışının yaşanmasına rağmen söz verilen tarihe yetiştirildiği bildirildi

toki, toki afet konutları, TOKİ van afet konutları, toki van konutları

TOKİ’den yapılan yazılı açıklamada, Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen depremlerden hemen sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla TOKİ yetkililerinin Van’a giderek yerinde incelemelerde bulunduğu, ilgili tüm kurumlarla koordineli yapılması gereken işlerin planlandığı hatırlatıldı.

Van Valiliği ve AFAD ile geçici yerleşim birimi konteynerlerinin altyapıları tamamlanarak, kalıcı konut çalışmalarının başlatılması için bakanlıklar ve ilgili kurumlarla hızla hareket edildiğine işaret edilen açıklamada, ilk kalıcı konut ihalelerinin depremden sadece 10 gün sonra, 3 Kasım 2011’de yapıldığı ve depremden bir ay sonra ilk temelin atıldığı vurgulandı.

Mart 2012 itibarıyla şehir planlaması çalışmaları sonucunda toplam 15 bin 323 konut ihalesinin tamamlandığı bildirilen açıklamada, ayrıca AFAD tarafından ilave olarak talep edilen 2 bin 148 kalıcı konutun ihalelerinin 16 Temmuz’da tamamlandığı ve yapımına başlandığı kaydedildi.

Böylelikle ihalesi yapılan afet konutu sayısının 17 bin 471’e ulaştığı ifade edilen açıklamada, afet konutlarının yanı sıra aynı bölgelerde 30 okul, 27 cami, 10 ticaret merkezi, 17 büfe inşaatına da başlandığı ve teslim aşamasına gelindiği bildirildi.

-Eski 20 derecede inşaatlar devam etti-
Açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın, ihalesi yapılan ve yapımına başlanılan ilk etaptaki 15 bin 323 konut ve sosyal donatının bu yıl Ağustos sonundan itibaren teslim edilmeye başlanacağını açıkladığı ve konutları bu tarihe yetiştirmek için TOKİ tarafından çok özverili bir çalışma sergilendiği belirtildi.

Son 50 yılın en sert kışının yaşandığı bölgede eksi 20 derecede bile insanüstü gayret ve çalışmayla inşaatların devam ettiği vurgulanan açıklamada, ancak gerçek anlamda çalışmaların bölgedeki kar örtüsünün Nisan ayında kalkmasıyla başladığı ve çok kısa süre de teslim aşamasına gelindiği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
”Bilineceği üzere 17 bin 471 konut için öncelikle arazi tespitlerinin yapılması ve bu arazilerin plankotelerinin çıkarılması gerekmektedir. Tüm bu çalışmalar için tüm kamu kurumlarıyla ortak çalışma ve yazışmalar yapılmıştır. Yine bu aşamada meydana çıkan mülkiyet problemleri çözülmüştür. Bölgenin jeolojik özelliğinden dolayı yer teslimi yapılmış olsa dahi şantiyelerden bazılarında fay hatlarının tespit edilmesi sonucunda bu şantiyelerimiz sorunsuz bölgelere taşınmıştır.

Tüm bu çalışmaların neticesi olarak da söz verilen zamanda inşaatların geçici kabul işlemleri başlatılıp, Van Valiliği ve AFAD ile irtibatlı olarak hak sahiplerine teslimi için bölge bölge kura çekimine 4 Eylül’de başlanmıştır. Konut ve sosyal donatıların çok sayıda olması ve büyük alanlara yayılmış olması çok kapsamlı bir planlama ve organizasyon gerektirmektedir.”

-Kura çekimleri ve teslimler söz verilen sürede başlatıldı-
Kura çekimleri ve teslimlerin söz verilen sürede başlatıldığına işaret edilen açıklamada, organizasyonun peyderpey devam ederek, depremin yıl dönümü olan 23 Ekim’de hak sahiplerine teslim edilmiş olacağı belirtildi.

Millet olarak yaşanan büyük afetin yaralarını sarmak amacıyla, tüm kamu kurumlarının büyük azimle, tüm güçlüklere rağmen fedakarca ortaya koyduğu bu çalışmalar sonucunda, afetzedelerin konutların yanı sıra okul, cami ve ticaret merkezi gibi sosyal donatılarına da kavuştuğu bildirilen açıklamada, ”Tüm bu çalışmaları görmezden gelerek, gerçek dışı, ön yargıyla masa başı yapılan haberler TOKİ personelinin azmini hiçbir şeklide kırmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

TOKİ, 130 İşyeri İle 91 Konutu Satışa Çıkardı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 16 ilde 130 işyeri ile 20 …