1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Toki Sahasında Bulunan Gecekonduların Yıkılması İstendi

Edirne’nin Keşan ilçesinde Yenimescit Mahallesi Karanlıkdere Mevkii’nde yapımı süren Roman TOKİ Konutlarının bulunduğu alanda yer alan 13 gecekondunun yıkılmaması nedeniyle işlerde aksamalar meydana geliyor.

Anadolu Öğretmen Lisesi, Belediye, çevre düzenleme, Edirne, ev yıktırma kararı, gecekondu, Kaymakamlık, keşan, konut, muhtar, roman toki, roman toki konutları, Şantiye Şefi

Konuyla ilgili TOKİ konutlarının inşaat alanına giden Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel ve Mustafa Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, Karanlıkdere Mevkii’nde Roman ve yoksullar için inşa edilen 428 adet konutun bulunduğu 16 derslikli okul ile ilgili TOKİ Keşan Roman Konutları Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi Burhanettin Açıkel’den bilgi aldı.

AÇIKEL: EVLER YIKILMAZSA, İŞİMİZ UZAYACAK
Açıkel, bölgedeki okul ile ilgili bilgi verirken, çalışmaların çevre düzenleme aşamasında olduğunu söyledi. Otopark çalışmalarına da başladıkları bilgisini veren Burhabettin Açıkel, yılbaşına kadar işin tamamlanacağını belirterek, ancak şantiye etrafında bulunan 13 evin yıkılmaması halinde işlerin uzayacağını da ilave etti. İşin belirtilen tarihe kadar bitmesi için bahse konu 13 evin yıkılması gerektiğini ifade eden Açıkel, “Bu evler yıkılmazsa iş o kadar uzar. Altyapıyı yaparken dahi zorluklar çekiyoruz. Şuan yaptığımız çalışmalarımızı evler ile bitişik şekilde sürdürüyoruz. Okul çevresindeki tören alanı ve basketbol sahası içerisinde şuan bazı evler bulunuyor. Bu nedenle zor şartlar altında çalışıyoruz.” dedi.

KALFALAR: BURADA YAŞAYAN 40 HANE NE YAPACAK?
Burhanettin Açıkel’in verdiği bu bilgilerden sonra söz alan Bayram Ali Kalfalar, bahse konu 13 evde 40 hanenin yaşamlarını sürdürdüğünü söyledi. Açıkel’in bahsettiği alanın yakınlarında Keşan Belediyesi’nin kiralarını karşılayarak 5 evi yıktırma kararı aldığını ve sorun yaşanmadığına dikkat çeken Kalfalar, “Kimse mağdur edilmeden çevre düzenlemesi belirli alanlarda yapılabilir. Buradaki konutların kur’a çekiminde evleri yıkılacak olan ailelerin de yer alması lazım. Eğer hane halkı kur’a çekiminde yer alırsa problem de çıkmayacaktır. Bu konuyla ilgili olarak yetkililer ile birlikte konuşma şansımız olmadı.” şeklinde konuştu.

YÜKSEL: KİRA BEDELLERİ KARŞILANABİLİR
Son olarak söz alan Yüksel ise yıkılması gereken evlerin henüz boşaltılmadığını, bu konunun Kaymakamlık, Belediye ve muhtarların bir araya gelerek çözüme kavuşturulabileceğini belirterek, şunları söyledi; “Diğer 5 evde olduğu gibi burada da yer gösterilebilir ya da kira bedelleri karşılanabilir. Okulda çevre düzenlemesi yapılırsa bizim de birçok problemimiz giderilecek. Bu okuldaki plana bakıldığında Anadolu Öğretmen Lisesi ile aynı planlara sahip olduğu görülüyor. Mevcut problemler açılmalı.”

Yüksel, Kalfalar ve Açıkel, daha sonra yapımı süren okulun içinde incelemelerde bulundu.

İHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Yargıtay’dan Emsal “Deprem Sigortası” Kararı

Konut kredisi kullandığı bankanın, süresi bitmesine rağmen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigorta poliçesinin yenilenmesi …