1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

THY 2011’de 5 yıldızlı havayolu şirketi olacak!

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, şu anda 4 yıldızlı bir havayolu şirketi olarak göründüklerini belirterek, “İnşallah 2011’de 5 yıldıza çıkacağız” dedi.

5 yıldızlı havayolu şirketinin Avrupa ve ABD’de hiç bulunmadığına dikkat çeken Kotil, “Biz Avrupa’nın ilk 5 yıldızlı havayolu olmak istiyoruz. Star Alliance içinde 5 yıldızlı sadece 2 havayolu şirketi var. Bunların ikisi de Asya şirketi. Biri Singapur Havayolları, diğeri de Güney Kore’nin ikinci havayolu şirketi Asiana. İnşallah Star Alliance içinde 5 yıldıza sahip üçüncü havayolu biz oluruz. Tüm dünyada zaten sadece 6 havayolu şirketi 5 yıldıza sahip. Gelecek yıl küme düşen olmazsa biz 7’nci 5 yıldızlı havayolu olacağız” dedi.

Star Alliance ittifakı genel müdürler toplantısı için gittiği Yeni Zelanda dönüşünde konuşan Temel Kotil, Skytrax sistemine göre, THY’nin şu anda 4 yıldızlı bir havayolu şirketi olarak göründüğünü hatırlattı ve “THY 5 yıldızlı hale ne zaman geçecek?” sorusunu “Biz 4 yıldızı 3 yıl önce almıştık ve 3 yıldır aynı yerde saymak doğru olmaz. 2010’da 4.5’a kadar geldik, inşallah 2011’de 5 yıldıza çıkacağız” şeklinde yanıtladı. Kotil, “Bunun için ne gerekiyorsa, paramız da var, emeğimizi de ortaya koyarız, bunu alacağız” diye konuştu.

Rakamlar bir kat daha artacak

Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanı olduğundan beri THY’nin yolcu sayısının 3 kat, cironun 4 kat arttığına dikkat çeken Kotil, şöyle devam etti: “Yani yüzde 400 büyümüş olduk. Bu rakamları bir kat daha artırma niyetimiz var. Bunu yaptığımız zaman dünyanın en büyük havayolu olacağız. Şu anda ABD’de birleşme kararı alan United Havayolları ile Continental’ın birleşmesi ile dünyanın en büyük havayolu şirketi doğdu. Demek ki geçeceğimiz büyük bir havayolu şirketi var. Şu anda dünyada yolcu sayısında 22’nciyiz, kapsama alanında 8’inciyiz, kârda hep 6 ile 4’üncü sıra arasında oluyoruz. Kalitede yukarlardayız, ama tahminimiz o ki hepsinde bire çıkacağız.”

5 YILDIZLI HAVAYOLU ŞİRKETİ NASIL OLUNUR?

Havayolu şirketleri ve havalimanları verdikleri hizmet ve kalite standartları yönünde 750 parametrede Skytrax adlı kuruluş tarafından değerlendiriliyor ve işletmelere yıldız veriliyor. Skytrax ‘Yıldız Sistemi’ni 2000 yılından beri uyguluyor ve değerlendirmesinde British Airways’den Emirates’e kadar 210 havayolu şirketi yer alıyor. Dünyada sadece 6 havayolu şirketinin 5 yıldızı bulunuyor. Bunlar Cathay Pasific, Singapore Airlines, Kingfisher Airlines, Asiana Airlines, Malaysia Airlines ve Qatar Airways.

Atlantik üzerinde günde en az 20-30 sefere gücümüz yeter

THY’nin Atlantik’te çok küçücük olduğunu, Turgut Özal döneminde ilk New York seferlerinin başlatıldığını, ardından Şikago’nun geldiğini ve orada kalındığını söyleyen Temel Kotil, “Bu yaz itibarıyla New York seferlerini günde ikiye çıkarıyoruz. Şikago haftada 4 seferdi, onu günlük hale getirdik, etti günde 3 artı sefer. Washington DC’yi başlattık, etti günde 4 sefer. Arkasından Los Angeles’i başlatacağız ve belki arkasından onu San Fransisco’ya da uzatırız, 5 sefer. Daha önce Şikago ve New York birlikte günde bir seferdi, 5 sefere geldik. Ama burada Star Alliance içinde bazı havayolları var, Atlantik üzerindeki günlük uçuşları 50 ile 100 arasında. Bizim Atlantik üzerinde günde en az 20-30 sefer yapmamız gerekiyor. Buna gücümüz yeter” diye konuştu.

ABD’de 9 nokta

Atlantik üzerindeki büyük pazarın ABD olduğunu hatırlatan Kotil, şunları söyledi: “Kanada da var ama orada biraz anlaşmalarda sıkıntı çıkıyor, uçuş haklarında biraz kısıtlama var. Ama Latin Amerika var. Meksiko City’ye uçma planımız var. Buenos Aires planlarımız içinde. Dolayısıyla bize Atlantik üzeri 30 uçuş gerekir. Ama bunu koymamız 5 yılımızı alır, hızlı bir şekilde artıracağız onu.”

ABD içinde transferin çok zor olduğunu da hatırlatan Kotil, “New York’a getirdiğimiz yolcunun pasaporttan gümrük kontrollerinden geçmesi zaman alıyor. Biz de tüm yolcularımıza, hem Türk yolcuları hem de yöreden topladığımız Rusya’dan, İran’dan, Suriye’den ve diğer Ortadoğu ülkelerinden, Balkanlardan topladığımız yolculara iyilik yapmak istiyoruz. ABD’de 9 noktaya çıkacağız. Toplamda Amerika kıtasında bu 15 nokta olur ama bu da 5 yıllık bir süre alır” dedi.

Vietnam, Manila ve Daka uçuşları başlıyor

THY için 2011’in çok daha heyecanlı bir yıl olacağını söyleyen Temel Kotil, şunları söyledi: “2011 yılında bizim uzun uçuşlarımız artacak. Mesela şu anda Amerika’nın 2 noktasındayız, 5’e çıkacak. Daha sonra daha da sayı artacak. Uzakdoğu’da da aynısı olacak. Avrupa bölgesinden, Ortadoğu’dan, Orta Asya’dan, Afrika’dan yolcuları toplayacağız buralara getireceğiz, buralardan topladığımız insanları da oraya götürüp dağıtacağız ve böylece çok iyi para kazanmış olacağız. Amerika’da Los Angeles’a uçuşları başlatacağız, Uzak Doğu’da Vietnam başlıyor, Filipinler’de Manila başlıyor, Bangladeş’in başkenti Daka başlıyor.”

Yılbaşında uçakta cep’ten konuşulacak internete bağlanılacak

THY’nin yılbaşı itibarıyla Boeing 777 uçaklarında hem uydudan canlı TV yayını olacak hem de cep telefonu kullanılabilecek. Temel Kotil, şöyle konuştu: “Türkiye’ye son teslim edilen Boeing 777’lerde satıcı firma Boeing ve Panasonic bunu yetiştiremedi. Ama yılbaşı itibarıyla 777 tipi uçaklarımızda hem uydudan canlı televizyon yayını olacak, uydu anteni bağlandı, ayarları yapılıyor. Hem cep telefonu kullanacaksınız hem de wi-fi (kablosuz internet bağlantısı) dediğimiz sistemleri, her türlü bağlantıyı kullanabileceksiniz. Daha önce teslim edilen 777’lerde bu sistemleri biz yapacağız, yeni gelecek 777’ler ise Boeing tarafından bu teknoloji kurulmuş olarak gelecek ve Ocak itibarıyla bu hizmet başlayacak.”

THY’de 230 yabancı pilot uçuyor

THY’DEKİ kaptan pilotların yüzde 10’unun yabancılardan oluştuğunu ve bunun da Türkiye’de kaptan pilot sıkıntısından kaynaklandığını açıklayan Temel Kotil, son rakamlara göre 230 yabancı kaptan pilotun THY’de görev yaptığını, ancak imzası biten, İçişleri Bakanlığı’nda işlemleri tamamlanıp istihdamı karar altına alınanlarla birlikte sayının 300’e yakın olduğunu söyledi.

Kotil, “Dünyanın her yerinden kaptan pilot geliyor bize. Amerikalılar var, Almanlar var, hatta Yunanlı kaptanlarımız bile var. Birçok prestijli havayolundan işini bırakıp bize gelen kaptanlar var. Körfez’den çok yabancı kaptan geldi” diye konuştu.

Vatan

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

83 Ülkenin Vatandaşı Türkiye’yi Seçti!

Yılın başından bu yana ABD’ten Kuveyt’e, İngiltere’den Tanzanya’ya kadar 83 ülkenin vatandaşı, Türkiye’den 6 bin …