1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tehlikeli Atıklar Adım Adım Takip Edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atık taşıyıcıları sıkı takibe aldı. Yeni geliştirilen sistemle atık taşıyanlar uydudan takip edilecek.

Atık Taşıma Sistemi, atık yönetimi, cevre ve orman bakanligi, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, Mobil Atık Taşıma Sistemi, tehlikeli atık beyan sistemi, tehlikeli atık firmaları, tehlikeli atık ile ilgili aramalar, tehlikeli atık nedir, tehlikeli atık sembolleri, tehlikeli atık yönetim planı, tehlikeli atıklar, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği

Atıkların oluşumundan bertaraf edilmesine kadar olan sürecin etkin bir şekilde izlenmesi ve yasal olmayan uygulamaların önüne geçilebilmesi amacıyla atığın üretim miktarı -taşınması- geri kazanım/bertaraf aşamalarının kontrol altına alınmasını sağlayacak sistem Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hayata geçiriliyor.

İlk olarak, atık taşıma işlemi yapan firma ve araçların kayıt altına alınabilmesi amacıyla lisanslandırma işlemlerinde Mobil Atık Taşıma Sistemi kullanılmaya başlandı ve ülke geneli lisanslandırma işlemleri ortak bir alanda birleştirildi.

Sistem çalışmalarını düzenleyen “Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ” çalışmaları başladı. Tebliğ çalışmasında son aşamaya gelindi. Taslak tebliğ de ilgili tarafların görüşlerine de yer verildi.

Yeni sistem ile ülke genelinde farklı uygulamaların ve yasadışı taşımanın önüne geçilecek ve lisans almış olan atık taşıma firmaları kayıt altına alınmış olacak. Yüklü araçlar seyir hâlindeyken izlenebilecek.

Mobil Atık Taşıma Sistemi sadece izleme ile kalmayıp atığın oluştuğu andan itibaren sıkı bir denetimi de içerecek şekilde atığın türü, miktarı, özellikleri, geri dönüşüm/bertaraf yöntemleri gibi birçok değerlendirilebilir verinin de Bakanlık sunucularına anlık olarak aktarılmasını ve raporlanabilmesini sağlayacak.

Ayrıca, sistem; kaza gibi beklenmedik durumların olması hâlinde acil müdahale şansını da büyük ölçüde artıracak.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde 10 Millet Bahçesi Daha Açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan 10 millet bahçesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde …