1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Tarım Arazisine Çelik Fabrikası

İzmit Alikahya’da yer alan verimli tarım arazileri bir süre önce organize sanayi bölgesi ilan edilmişti. Bölgedeki ilk ciddi yatırım Yıldız Holding’ten geldi. Firma 140 milyon Euro’luk fabrikanın inşaatına başladı

tarim-arazisine-celik-fabrikasi

İzmit’in verimli tarım arazilerinin bulunduğu Alikahya bölgesinde bir süre önce iki organize sanayi bölgesi faaliyete başladı. 2004 yılında da iki organize sanayi bölgesi için faaliyet kararı verildi. Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi kısa süre içerisinde gelişimini tamamladı. Ulaşım yollarına yakınlığıyla tercih sebebi olan Asım Kibar OSB’de fabrikalar, çevreyi kirletecekleri gerekçesiyle halkın tepkisini topladı ancak faaliyetlerinde herhangi bir aksama olmadı. Hyundai Fabrikası’nın OSB ilanından 7 yıl önce kurulduğu bölgeye Güney Koreli demir çelik devi Posco da geldi.

Eski İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Uzun, bölgenin toprağına bile bakıldığında kalitesinin anlaşılabileceğini söyleyerek yeni yatırıma isyan etti.

ALİKAHYA OSB’YE

Posco’nun bölgeye gelmesiyle birlikte çevreciler tepkilerini ortaya koydu fakat yapılanların önüne geçemedi. Posco’nun kentimizde üretim yapma kararı sonrasında Alikahya bölgesinde oturan ve tarımla uğraşan vatandaşlar, verimli araziler için endişe duymaya başladı. Özellikle Alikahya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tarım arazilerinin ne zaman talan edileceği merak konusuydu. Demir-çelik sektörüne yönelik planlama yapan Yıldızlar Holding, Kocaeli’de bir fabrika kurma kararı aldı ve hedefine Alikahya OSB’yi koydu.

tarim-arazisine-celik-fabrikasi-2
Yıldızlar Holding’in 140 milyon Euro’luk yatırımla kuracağı demir çelik fabrikası bu alana oturtulacak.

ARAZİYİ ALDILAR

Holding kısa süre önce organize sanayi bölgesi içerisinde yer alan geniş bir araziyi satın aldı. 140 milyon Euro’ya mal olacak tesisin temel kazısı çalışmaları geçtiğimiz günlerde başladı. Yemyeşil doğasıyla yılda 3 çeşit mahsulün hasat edilebildiği bölgede başlayan inşaat çalışmalarına Biberoğlu Köyü’nde oturan eski İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Uzun isyan etti. Bölgedeki tarım arazilerinin yok edildiğini söyleyen Uzun, “Bu alana bakıldığında sadece toprağın renginden bile kalitesi anlaşılabilir. Fakat dertleri toprak kalitesini, tarımı düşünmek değil. Kandıra GİOSB’de olduğu gibi bütün arazileri ranta açmanın peşindeler” şeklinde konuştu.

tarim-arazisine-celik-fabrikasi-3
Alikahya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni fabrika alanında görülen dev iş makineleri, tesisin temeli için hafriyat çalışması yürütüyor.

SÖZDE İZNİ VERİLMEYECEKTİ

Hatırlanacağı gibi bir süre önce Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek, “Türkiye’de artık tarım arazilerine kesinlikle inşaat izni verilmeyecek. Tarım arazisine inşaat izni vermek, bir ormanı ateşe vermek gibidir. Maalesef bunu halen anlamayan hainler var” demişti. Küsek’in açıklamaları sonrasında verimli tarım arazisi iken sanayi arazisine çevrilen kimi arsaların yeniden geri kazanılabileceği düşünülmüştü ancak beklenen olmadı. Kocaeli’de halen milyonlarca metrekare verimli tarım arazisi, sanayi arazisi statüsünde inşaatlara sahne olacağı günleri bekliyor.

tarim-arazisine-celik-fabrikasi-4
İzmit Alikahya bölgesinde verimli tarım arazileri ile dev fabrikalar iç içe bulunuyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İmbat İzmir Fabrikasına Teknik Ressam Arıyor!

Teknik ressam ihtiyacımız İzmir fabrikamızda çalışmak üzere solid bilen teknik ressam arkadaşlara ihtiyacımız var. İlgilenenlerin …