1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Sefaköy’de Kimse Evini Yıktırmak İstemiyor!

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Sefaköy’de 3 kattan fazla imar verilemediğini ancak vatandaşın 6 katlı binasını yıkıp 2 katlı bina yapılmasını istemenin kolay olmadığını bu sebeple de kimsenin ev yıkmaya yanaşmadığını açıkladı..

sefakoyde-kimse-evini-yiktirmak-istemiyor

İstanbul’da bir çok ilçede başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları Küçükçekmece’de nüfusun büyük bir bölümünün yaşadığı Sefaköy için sorun oldu.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, 715 bin nüfuslü Küçükçekmece’de 450 bin kişinin yaşadığı bölgenin dönüşmesi gerektiğini açıkladı.

İlçede kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor ancak nüfusun büyük bölümünün yaşadığı Sefaköy için durum farklı.

Yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı Sefaköy’de kentsel dönüşümün zora girdiği yerlerin başında geliyor. Havalimanına çok yakın bir noktada bulunan Sefaköy’de uçakların inişi ile kalkışında sorun yaşanmaması için 3 kattan fazla imar verilemiyor.

Binaların ise çoğunluğu 5 ya da 6 katlı. Ancak yıkıldıkları zaman bir daha yerlerine aynı yükseklikte binalar inşa edilemeyecek.

Aziz Yeniay, “Havalimanındaki uçuşlardan dolayı kısıtlı bölgedeyiz. Geçmişte vatandaş bir şekilde binasını yapmış 4 kat 5 kat şu anda vatandaşın binasını yıktırdığımızda 2 kattan fazla yaptıramıyoruz. Vatandaşa “6 katlı binanı yık, 2 katlı yap” dediğimiz anda bunun teknik karşılığı yoktur. Önümüzde birinci derecede zorluk sivil havacılığın getirdiği kuralllardır. Bu mutlak suretle aşılmalıdır ama şu ana kadar aşamadık” dedi.

Sefaköy’de yaşayanlar da çözümün bir an önce bulunmasını istiyor.

Kaynak: Ntv

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İmar Yasaları Geliyor 2018

İmar Barışı düzenlemesinin arkasından kentsel dönüşümü kolaylaştıracak imar yasaları geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet …