1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Safranbolu’nun Çehresi Değişiyor!

Karabük’ün tarihi konaklarıyla ünlü ilçesi Safranbolu’da yapımına başlanacak 5 yıldızlı otelle, kongre turizminin gelişmesi hedefleniyor.

safranbolunun-cehresi-degisiyor

İlçe merkezinde bir iş adamı tarafından 120 yatak kapasiteli ve aynı anda 250 kişinin konaklayabileceği 5 yıldızlı otel inşaatının 2013’ün ilk aylarında temelinin atılması planlanıyor.

Safranbolu mimarisine uygun inşa edilecek otelin 500 kişilik salonundan kongre merkezi olarak faydalanılması, Safranbolu ve Batı Karadeniz’i kapsayan bölgede alternatif turizm alanlarına sahip olmak adına kongre turizminin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Karabük Valisi İzzettin Küçük

Karabük Valisi İzzettin Küçük, Dünya Mirası olan Safranbolu’da, kültürel zenginlikler sayesinde turizmde olduğu gibi kongre turizminde de hedefi yakalamaları gerektiğini kaydederek, bu nedenle alternatif turizm alanlarının genişletilmesinin önemine işaret etti.

Safranbolu ilçesine yapılacak 5 yıldızlı bir otel sayesinde hem konaklamada yaşanan sıkıntıların giderileceğini hem de kongre salonları sayesinde alternatif turizme hizmet edileceğini belirten Küçük, şunları ifade etti:

”İlçemiz 3 bin yılık bir geçmişe sahip. Bu geçmişini yaşayarak korumayı başarmasıyla da ‘Korumanın Başkenti’ unvanını almış. 1994 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınmış ve dünyada en iyi korunan ilk 20 kent arasında gösterilmiş. Bu nedenledir ki ilçemiz yılda 250 bin konaklayan yaklaşık 600 binde günübirlik gelen turisti ağırlamaktadır. Bu doğrultuda amaçlarına ulaşan Safranbolu artık turizm çeşitliliğe gitmek zorundadır. İlçemizdeki bu ışığı gören iş adamlarımız 5 yıldızlı otel yapma kararı almışlardır. Bu otel önümüzdeki bir iki ay içinde temeli atılarak harekete geçecek. Kısa sürede de tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak.”

Otelin en önemli tarafının içindeki kongre salonları olduğuna dikkati çeken Küçük, ”Bu salonlardan bir tanesi ise 500 kişilik. Bu salon ilçemizdeki kongre turizmini hareketlendirecek” diye konuştu.

İlçede yapılması planlanan birçok organizasyonun yer sıkıntısı nedeniyle iptal edildiğini dile getiren Küçük, ”Kongre turizmi açısından ilçemiz bölgesine de çok hakim ve avantajlı konuma sahiptir. Büyük şehirlerin yanı sıra tarihi ve turistik diğer alanlara da çok yakındır. Otelin açılması kentimizin geleceği açısından da önemlidir. İlk 5 yıldızlı otele kavuşacak ilçemizde ekonomik ve sosyal açıdan da büyük gelişmeler yaşanacaktır” ifadesini kullandı.

”İnşaat en kısa zamanda başlayacak”

Oteli yapacak iş adamı Şefik Dizdar ise memleketi Safranbolu’ya tekstil alanının dışında turizm alanında da hizmet etmek için kolları sıvadıklarını vurgulayarak, ”Otelin yapımına yine hemşehrimiz olan bir arkadaşımız başlamıştı. Ancak ömrü vefa etmedi. Biz devraldık. Bu otel projelendirildiğinde adı ‘Grand Otel Safran’ olarak düşünülmüş. Ben bu adı muhafaza ederek yapımına başlayacağım. Otelin bütün zorlukları aşılmış. Koruma kurularından kararlar çıkartılmış. En kısa zamanda bunun inşaatına başlayacağız. Safranbolu’nun turizmine gerçek anlamda katkı verecek bir tesis olacağına inanıyoruz. 5 yıldızlı bir otelde olması gereken herşey bu otelde olacak” diye konuştu.

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …