1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konut Kredisinde En Çok Talep Edilen Vade!

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un 2012 yılı konut kredisi analizine göre, bankalardan kredi talebinde bulunanların geneli 100 ila 150 bin TL arasında evleri tercih ediyor.

konut-kredisinde-en-cok-talep-edilen-vade

Bu analize göre, Türkiye’de en çok satın alınan evlerin fiyatı 100 bin ile 150 bin lira arasında değişirken, en fazla çekilmek istenen kredi tutarı ise 50 bin lira ile 100 bin lira arasında yer alıyor. Tüketicilerin ilk tercihi ise 120 ay vade seçeneği oluyor.

Yarısını peşin ödemeyi tercih ediyoruz

2012 yılında bankalardan konut kredisi talebinde bulunan 100 bin kişiden derlenen analize göre, konut kredisine başvuranların yüzde 32’si 100 bin TL’lik ev satın alırken, bu kitlenin yüzde 33’ü tercihini 50 bin TL’lik krediden yana kullandı. Konut kredisi kullananların ikinci olarak tercih ettiği kredi miktarı 75 bin TL olurken, 100 bin TL de en çok alınan kredi tutarları arasında yer aldı. Bu durum, tüketicilerin genelde kredi kullanmak için yeterli olan yüzde 25 peşinat şartı yerine, konut fiyatının neredeyse yarısına yakın bir peşinatla ev sahibi olmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Tüketicilerin yüklü miktarda kredi borcunun altına girmekten çekindiğini söyleyen analist Tuğba Hacıbayramoğlu, “Bu yüzden, satın alacakları evin bedelinin en azından yarısını peşin ödeyerek aylık taksit ödemelerinde zorlanmak istemiyorlar. Tabii bir de kredi miktarı düştükçe, faize ödenecek para miktarı da düşmüş oluyor. 100 bin TL kredi kullanan bir kişi, 120 ay vadede 60 bin lira faiz öderken, 50 bin lira kredi kullanan kişi 30 bin TL faiz ödemesi yapıyor. Konut sahibi olmak isteyen, fazla faiz ödememek için peşinatı daha çok verme çabası içine giriyor” dedi.

100 ila 150 bin TL arasındaki evlere rağbet var

Bankalara kredi başvurusunda bulunan 100 bin kişiden derlenen analize göre, ev satın alanlar 120 ve 150 bin TL tutarlarındaki evlere de rağbet gösterdi. 2012 yılının konut kredisi araştırmasına göre, 100 bin ile 150 bin TL arasındaki evlerin en çok kredi kullanılan evler olduğuna dikkat çeken Hacıbayramoğlu, “Son yıllarda her ne kadar pahalı konut projeleri hayata geçirilse de çoğunluğun ortalama bir eve ödeyeceği para 150 bin TL’yi geçmiyor. İstanbul ya da Anadolu fark etmeksizin, tercihlerin genelde pahalı evlerden yana olmadığını görüyoruz. Halkın gelir düzeyinin 100 ve 150 bin TL civarındaki evlere uygun olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Vadede tercih 120 ay

Ev fiyatları ve kredi miktarları değişse de konut kredisi kullananların en çok 120 ay vadeyi tercih ettiğini söyleyen Hacıbayramoğlu, “Konut kredisi kullananların yüzde 47’si 120 ay vadeyi seçerken, ikinci sırada 60 ay vade ve üçüncü sırada ise 36 ay vade yer alıyor. Ortalama 75 bin TL kredi çekildiğinde 120 ay vadede aylık ödemeler 1.000 TL’yi geçmiyor. Bu da kira ödemek yerine konut kredisiyle ev sahibi olmayı daha cazip hale getiriyor. Avrupa’da 240 ya da 300 aya kadar çıkan vadeler Türkiye’de pek rağbet görmüyor. Yine de 10 yıllık vade avantajı hem bütçesini zorlamak istemeyenler için ideal hem de alım gücü avantajını artırıyor” dedi.

Kaynak: Emlakofis

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Çanakkale Köprüsü, Gayrimenkul Emlak Villa Daire Fiyatlarını Uçurdu

Çanakkale Boğazı’na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine …