1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Polimeks, Türkmenistan’da Büyüdü; Türkiye’ye Turizm İçin Geldi!

Yurtiçinde turizm ağırlıklı yatırım yapıp 3 otel inşa edecek olan Polimeks, Eskişehir’de termal otel, Karaköy’de butik otel ve Alaçatı’da tatil köyü yapacak

Türkmenistan’da üstlendiği işlerle tanınan Polimeks, yönünü Türkiye’ye de çevirdi.

Dünyanın en iyi 225 müteahhitlik firması arasında 59’uncu sırada yer alarak Türk firmaları arasında ilk sırada bulunan Polimeks, yönünü ağırlıklı olarak iş yaptığı Türkmenistan’ın yanı sıra Türkiye’ye çevirdi. Bugüne kadar Türkmenistan’da 4.5 milyar dolarlık proje tamamlayan ve şu anda 3.8 milyar dolarlık projesi bulunan Polimeks, 2017 Asya salon Sporu Oyunları’nın düzenleneceği Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nin inşaatını da sürdürüyor. Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, Polimeks’in Türkiye’deki yatırımlarına turizm ağırlıklı devam edip ilk etapta yaklaşık 150 milyon dolar değerinde 3 otel inşa edeceğini açıkladı.

Karaköy’de han aldı
Bugüne kadar yurtdışında önemli projeler üstlendiklerini, bundan sonra yatırımcı olarak yurtiçinde yeni projelere de ağırlık vereceklerini anlatan Erol Tabanca, otel yatırımları hakkında şu bilgileri verdi: “Eskişehir’de yapımını üstlendiğimiz yaklaşık 40 milyon dolara mal olacak Bademlik SPA ve Termal Otel’in temelini attık. İzmir Alaçatı ve İstanbul Karaköy’de yeni otel yatırımlarına da hazırlanıyoruz. Karaköy’de 1800’lü yıllarda yapılmış Liman Han’ı satın aldık. Tarihi eser olduğu için projelendirme ve ruhsat aşaması uzun sürebilir. Çalışmaları henüz proje aşamasında. Buranın yaklaşık 25 odalı bir butik otel ve cafe\restorandan oluşacak bir otel projesi olması planlanıyor. Alaçatı’da da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 49 yıllığına tahsis edilen ve deniz kenarında yaklaşık 30 bin metrekarelik arsa üzerinde 4 yıldızlı ve 300 yataklı bir tatil köyü inşa etmeyi planlıyoruz. Bu projeleri 2013-2014 yıllarına kadar tamamlayacağız.”

Teknopark yapacak
1995 yılında kurulduklarını ve geçen 17 yıllık sürede sadece Türkmenistan’da 118 projenin yapımını üstlendiklerini ifade eden Erol Tabanca, şunları söyledi: “Portföyümüzün yüzde 95’lik bölümünü Türkmenistan’da üstlendiğimiz projeler oluşturuyor. Türkmenistan’ın ilk teknoparkını biz inşa edeceğiz. Ayrıca şu anda Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nin inşasını yapıyoruz. Mayıs ayında 1.4 milyar dolarlık birinci etabını tamamladık. 1.3 milyar dolarlık ikinci etabın da yapımını üstlendik. Kompleks içerisinde iki arena, 5 yıldızlı 450 kişilik otel, kültür merkezi ve hastane yer alacak. Olimpiyat Kompleksi’nin ikinci etabı, toplam 280 bin 394 metrekarelik kapalı alan büyüklüğüne sahip olacak.”

Katar ve Rusya radarda
Türkmenistan’ın dışında Kazakistan ve Rusya’da da iş yaptıklarını anlatan Erol Tabanca, “Ortadoğu’da Suudi Arabistan ve Katar’ı da gündemimize aldık. Türkmenistan’da yaptığımız olimpiyat kompleksi, Katar’da Dünya Kupası için yapılacak statların ihalelerinde bize avantaj sağlayabilir. Bunun dışında Rusya ile her zaman ilgileniyoruz. Artık daha büyük ve garanti projelere odaklanıyoruz.”

Eskişehir’e ‘gönül borcu’nu termal otel ile ödüyor
Erol Tabanca, Cem Siyahi ve Abdullah Gözener tarafından kurulan Polimeks İnşaat, Eskişehir’in yetiştirdiği bir firma olarak dikkat çekiyor. Eskişehir’li olan çocukluk arkadaşları Erol Tabanca ve Cem Siyahi’ye üniversite arkadaşları olan Abdullah Gözener de katılınca şirket kuruluyor. Bugüne kadar yurtdışında iş yapan Polimeks, gönül borcunu ödemek için de yurtiçindeki ilk projesinin temelini Eskişehir’de attı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen arazide Bademlik SPA ve Termal Otel projesi 40 milyon dolara hayata geçecek. Toplam 25 bin 619 metrekare alan üzerinde inşa edilecek otelde toplam 153 oda bulunacak. Projenin inşaatının Eylül 2013’de tamamlanması planlanıyor. GAD Mimarlık’ın kurucusu Gökhan Avcıoğlu tarafından tasarlanan projenin temel atma törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

Türkmenistan’da turizm yatırımına hazırlanıyor
Erol Tabanca, Türkmenistan’da yüklenici firma konumundan yatırımcı konumuna da geçeceklerini ifade ederek, “Hazar kıyısında Avaza bölgesinde Polimeks olarak kendi yatırımımızı yapıyoruz. 300 dönüm arazi üzerinde turizm projesi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Meltem Kara / HÜRRİYET

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Konut Sektöründe Belirsizlik Alerjisi Var

DÜNYADA 7 bine yakın projeye imza atan Türk müteahhitlerin en çok iş aldığı ülkeler Türkmenistan, …