1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Persan, Yerli Ürünleriyle Pazar Ağını Genişletmeye Odaklandı

Firma, “Termoşap ve Termosıva” gibi yerli ürünleriyle pazardaki konumunu güçlendirmeye devam ediyor.

Perlite dayalı çatı sistemleri, genleştirilmiş perlit ve yapı kimyasalları ürünlerinin imalatını yapan Persan , inşaat sektörü ve sanayiye hizmet vermeye devam ediyor. A1 sınıfı yanmaz ve hafif olan ürünleri ile yalıtımda doğal ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmaya odaklanan firma, “Termoşap ve Termosıva” gibi yerli ürünleriyle pazardaki konumunu güçlendirmeye devam ediyor.

Global pazarda marka bilinirliliğini artırmak için çalıştıklarını söyleyen Persan Çatı-Cephe-Yalıtım Sistemleri Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ulaş Öztürk,“2002 yılında yüzde 100 yerli sermaye ile kurulan bir firmayız. Sektörde çeyrek asra yaklaşan tecrübemizle doğal bir ürün olan perlit madenini tesislerimizde işleyerek yapı malzemeleri sektörüne veriyoruz. Kiremit, derz dolgular, şap ve sıva gibi yerli olan ürünlerimizi yurt içi ve yurt dışında pazarlayarak ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Kiremit grubunda akdeniz serisi ve villa tipi kiremit modellerinde bulunan kırmızı, sarı, mavi, kahverengi, siyah, gülkurusu gibi çok fazla renk kiremitten oluşan geniş bir ürün gamına sahibiz. Eski ve yeni tüm binalarda ısı ve ses yalıtımlı, ekonomik, çevreci ve hafif malzemeleri ile yapı elemanları sektörünün her alanında hizmet veriyoruz”dedi.

“İthalat yapan değil, ihraç eden firmayız”

Persan’ın 2019 hedefinin dünyanın dört bir noktasındaki ihracat ağını genişletmek olduğunu ve Suriye, Hindistan, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Almanya, Kazakistan ve Katar gibi ülkelere ihracat yaparak ithal eden değil, ihracat yapan bir firma olduklarını söyleyen Ulaş Öztürk, “ Bu yıl Kuzey Avrupa, Orta Doğu ve Rus ülkelerine ürünlerimizi göndererek pazar ağımızı genişletmek istiyoruz. Ürünlerimizi Türkiye’nin dört bir yanına inşaat mühendislerinden son kullanıcıya kadar gönderiyoruz. İngiltere’de bulunan Prooşhield markası için kiremit ve Termosıva ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Yapı malzemesi gamında bulunan nitelikli ürünlerimizi Galler, İrlanda ve İskoçya’ya gönderiyoruz. Almanya’da bulunan şubemiz Persan Deutschland’a da perlit ve Termosıva gönderiminde bulunuyoruz. Hindistan’a ise her ay 300 ton döküm perliti ihraç ediyoruz. İhracat ağımızı sürekli geliştirerek yeni anlaşmalara da imza atıyoruz. Ülke içinde de inşaat sektörünün hızlı sirkülasyonu sayesinde yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Ar-Ge laboratuvarlarımızda geliştirdiğimiz ürünler sürekli olarak yenileniyor ve daha ergonomik hale getiriyoruz. Büyüme hedeflerimiz doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz yeni kadrolar, satış ve pazarlama alanındaki personellerimiz ile hedeflerimize ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Bayi sayımızı artırmak istiyoruz”

İç pazarda 113 bayi ağına sahip oldukalarını söyleyen Öztürk , “ Yapı elemanları için iç pazar çok önemli. Firma olarak iç pazarda oldukça ciddi yatırımlar yaptık. Yurt genelinde 113 olan bayi sayısımızı artırmak istiyoruz. Ayrıca üretim kapasitemizi artırarak ürünlerimizi Türkiye’nin her metrekaresinde kullanılmasını sağlayarak , milli markamızın prestijini daha da artırmayı hedefliyoruz. Bina ömrüne eş değerdeki dayanıklılıkları sayesinde inşaat ve yapı elemanları sektöründe fark yaratıyoruz. Yapı elemanlarımızda Erzincan Erper Maden İşletmesine ait Mollaköy Perlitini kullanıyoruz. perlit kullandığımız yapı elemanları standart yapı elemanları ile karşılaştırıldığında nefes alır, nem ve küfü önler, hafiftir,ısı yalıtımı ve 20-44 dB ses yalıtımı yapar”diye konuştu.

“Yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz”

Öztürk, “Grup şirketimizin yaptığı yeni yatırımla birlikte sektöre yeni bir soluk kattık. BYS Blok adı altında faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz kuruluşumuz Erzincan’da faaliyetlerine devam ediyor. BYS Blok’ta da Türkiye’nin En Kaliteli İnşaat Perliti; Erper perlit kullanılıyoruz. Tüm Türkiye’ye hafif beton blok yalıtımlı ve ses yalıtımı yapan, aynı zamanda muadillerinden yüzde 50 daha hafif olan bloklar sayesinde ekstra bir yalıtım malzemesine ihtiyaç duymadan inşaat sürecindeki büyük bir açığı kapatıyoruz. Sıcağı seven ve yüksek dona karşı mukavemetli olan BYS Blok ürünleri sayesinde inşaat sektörü derin bir nefes aldı”diye ifade etti.

“Kaliteli olan pahalıdır algısını yıktık”

Öztürk, “Ülkemizde genel olarak kaliteli ürünün pahalı olduğu algısı var. Firma olarak biz bu algıyı kırdık. Tavsiye edilen satış fiyatlarının son derece makul olduğu ürünlerimiz çok uzun yıllar suya ve dona dayanıklı . Yani, yapı malzemesi talebi bulunan mimarlar, mühendisler, ustalar ve inşaat sektörüyle ilgilenen tüm kişi ve kuruluşların malzemenin kullanım ömrüne dikkat etmesi gerekiyor. Sözgelimi, petrol türevli bir yalıtım malzemesi görece daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilebiliyor. Ancak zamanla yıpranan ve sorunlara yol açan malzemelerin yaklaşık 10 yıl sonra yenileri ile değiştirilmesi gerekiyor. Örneğin, Persan kiremitleri suya ve dona karşı 60 yıl garantili. Aynı şekilde Termoşap ve Termosıva’nın ömrü de bina ömrüne eş değerdir. Kısacası tüketiciler, iki kez ucuz malzemeye bütçe ayırarak zarara uğruyorlar. Toplumun bu konuda bilinçlenmesi gerekli”diye sözlerini sonlandırdı.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418