1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Orijinal Olmaya Cüret Edin!

Orijinal olmaya cüret ettiğinizde aslında “kendiniz” ve kimliğinizi oluşturan her şey olmaya cüret ediyorsunuz demektir. Pek çoğumuz için bu ürkütücü ve iç karartıcı bir varsayımdır.

Neden böyledir peki?

Çünkü kendinizi açık seçik ortaya koymanız demektir. Kendinizi dikkatle incelemenizi, yargılamanızı ve olasılıkla alaya almanızı gerektirir. Açığa çıkmak ve savunmasız kalmak demektir.

Benzeşmek, göze batmamak ve kalabalığa karışmak kesinlikle çok daha rahattır.

Ama sıkıntı, hoşnutsuzluk ve potansiyelinizi asla yaşayamama durumu da söz konusudur.

Orijinal olmak, kendi eşsizliğinizi göstermek cesaret ve özgüven ister – yani, kendinize özgü olduğunuzu göstermek. Bununla birlikte, her ürkütücü çabada olduğu gibi, engelleri aşmanın ve daha fazlasına cesaret etmeyerek katlandığınız sonuçların ağırlığını üstünüzden atmanın ödülleri de vardır.

Steve Jobs’un Stanford Üniversitesi’ndeki bir mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada söylediği gibi:

“Vaktiniz sınırlı; başkasının hayatını yaşayarak ziyan etmeyin. Dogma tuzağına düşmeyin – başka insanların fikirlerine göre yaşamaktır bu. Başkalarının düşüncelerinin yarattığı gürültünün iç sesinizi bastırmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi, kendi kalbinizin ve sezgilerinizin peşinden gitme cesaretini gösterin. Bunlar bir şekilde sizin gerçekte ne olmak istediğinizi biliyor. Bunun dışında her şey ikincil öneme sahip.”

Doğru. Gerçek, orijinal kendiniz değil de başka bir şey olmaya çalışarak yaşamak için hayat çok kısa. Neyseniz o olun ve bunu bildiğiniz en iyi şekilde olun. Özgünlüğünüzü ve eşsizliğinizi kutlayın. Orijinal olmaya cüret edin!

Orijinal ya da gerçek kendiniz olabilmek için ipuçları:

– Kim olduğunuzu bilin.

Kendiniz olmadan önce kim olduğunuzu bilmeli ve ardından o benliğe karşı dürüst olmalısınız. Yüzyıllar önce Sokrates, kendini tanımanın bütün erdemlerin temeli olduğunu söylemişti. O olmadan hiçbir şey hakiki değildir.

– Sezgilerinize ve içgüdülerinize güvenin.

Kim olduğunuzu bilmek kısmen, sezgilerinize ve içgüdülerinize güvenmektir. Bizi en tatmin edecek yola yönlendiren bir iç ayarı vardır hepimizin. Yaşamınızdaki yanıtları bulmak için derinlere bakın. Hayatta neye ihtiyaç duyduğunuzu ve ne istediğinizi sizden iyi kimse bilemez. Elbette ailenin, arkadaşların ve uzmanların tavsiyelerine kulak vermek sağduyulu bir davranış olacaktır ama üstünüzdeki en güçlü otorite kendinizsinizdir. Siz eşsiz ve orijinalsiniz; kararlarınızı sizden başka kimse veremez. Bu sezgiye karşı gelmek, kendi temel doğanıza ve tatmin kaynağınıza karşı gelmek olur.

– Kendi tarzınızı, zevkinizi ve kişiliğinizi geliştirerek kendinizi ifade edin.

Pek çok insan, popüler görünen kişilere benzemeye çalışır. Kendilerini geliştirmek yerine başkalarını kopyalamaya çalışırlar ve bu süreçte kendilerini kaybederler. Bu tür uğraşılarla çok vakit kaybedilir ve sonuçları yanılsama ve başarısızlık duygusu olur. Kendi tarzınızı, zevkinizi ve kişiliğinizi geliştirmekle uğraşırken, sadece hakiki ve özgün olmaz, daha ilginç olur ve başkalarını kendinize çekersiniz. Korkudan kurtulun ve eşsizliğinizi kucaklayın. Hayatınızı, kişiliğinizi ifade etme şekline dönüştürün. Steve Jobs’un dediği gibi, kalbinizin peşinden gidecek cesaretiniz olsun. Sanatçı olmak istiyorsanız, aileniz istedi diye veya para kazanmak için muhasebeci olmakla yetinmeyin. Sonunda mutsuz, amaçsız veya depresif olduğunuzda paranın önemi kalmayacağından hezimete uğrayan siz olursunuz.

– Kendinize inanın ve başkalarının ne düşündüğünü kafanıza takmayın.

Kendiniz için doğru yolu seçtiğinizde, başkalarının düşüncelerinin aklınızı karıştırmasına izin vermeyin. İnsanlar onlara sorulmadan, iyi niyetli fikirler vermeye bayılırlar ama kendiniz için neyin iyi olduğunu ancak siz bilirsiniz. Özgüven eksikliğinin ya da kendinizden şüphe etmenin, sizin için en iyi olanın peşinden gitmekten sizi alıkoymasına izin vermeyin. Kendinize güvensiz olmayı bir kenara bırakın. Olmadığınız biri olmaya çabalarsanız, asla mutlu olamazsınız. Kendiniz olun. Kim olduğunuzla gurur duyun. Kendilerine ilişkin daha olumlu görüşlere sahip kişiler daha iyi, daha sağlıklı hayatlar yaşarlar.

Orijinal olmaya cüret ettiğinizde, cesur, güçlü ve hayat dolu olmaya cüret edersiniz ve kendi eşsiz becerileriniz ve yeteneklerinizin tüm potansiyelini fark etmeye başlarsınız.

Orijinal olmanın faydaları:

– Kendinize karşı dürüst olursunuz; böylece daha büyük bir şahsi tatmin ve memnuniyet elde edersiniz.

– Başkaları için daha dikkat çekici, ilginç ve çekici olursunuz.

– Risk almaya hazır, orijinal düşünen ve yaratıcı hale gelirsiniz; böylece de daha büyük kariyer fırsatlarına ve hamlelerine açık olursunuz.

– Kalıplaşmış düşüncelerden kurtulmaya gönüllü olarak, hayatı dopdolu ve kendi kurallarınızla yaşarsınız.

– İster kariyerinizde, ister sanatta, isterse de yaşadığınız toplumda olsun, taptaze, yeni farklı bir bakış açısı sunarsınız.

– Genellikle öncü olursunuz, yeni eğilimler yaratır ve belli işleri yapmanın yeni yollarını keşfedersiniz.

http://www.essentiallifeskills.net sitesinden alınmıştır.

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Başarınızın Önündeki En Büyük Engel: Başarma Korkusu!

Ateş yakmaya çalışırken ateşin üzerine su döker miydiniz? Eğer ne yaptığınızı biliyorsanız, hayır. Pek çoğumuz …