1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları İçin 2024 Yılı Asgari Ücret Tutarı Açıklandı

Politeknik Mühendis Mimar Şehir Plancıları Dayanışma Derneği, mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2024 yılının ilk 6 ayının asgari ücretini açıkladı.

DUVAR – Politeknik Mühendis Mimar Şehir Plancıları Dayanışma Derneği, mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2024 yılının ilk 6 ayının asgari ücretini belirledi.

Dernek, haberi X (eski adıyla Twitter) hesabı üzerinden duyurdu.

Belirlenen ücrete göre zam yapılması için görüşmeler başlayacak.

‘ASGARİ ÜCRETİN ORTALAMA ÜCRET OLMASI, EMEĞİN UCUZLAMASI ANLAMINA GELİYOR’

Dernekten yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Asgari ücret, emek alanının diğer bileşenleri gibi, mühendislerin, mimarların, plancıların da gündemindeydi. Türkiye’de asgari ücretin ortalama ücret haline dönmesi, emeğin hiç olmadığı kadar ucuzlaması anlamına geliyor. Yetmeyen maaşlarımız, ondan bundan kısa kısa yoksunlaşan yaşamlarımız bu durumun gerçek göstergeleri. DİSK Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) asgari ücret araştırmalarının, Politeknik’in akademik araştırmalarının sonuçları bu gerçekleri verilerle ortaya koyuyor. Yüksek enflasyon, vergi dilimlerindeki durum, gıda krizi, barınma krizi, bölüşüm krizi birlikte düşünüldüğünde emeğimizin değersizleşmesine karşı atacağımız adımlar elbette yalnızca geçinebileceğimiz bir asgari ücret talebiyle sınırlı kalamaz. Yaşayabileceğimiz, üretebileceğimiz bir asgari ücret talebi, emeğimizin ve yaşamlarımızın değerini ortaya koyacağımız dayanışma ve mücadelemiz için önemli bir adım diyebiliriz. Mühendislerin, mimarların, plancıların işe ilk giriş ücreti/çalışma hayatının en alt sınır ücreti şeklinde tanımladığımız asgari ücretini belirlemek ve hayata geçmesi için çalışma yapmak da böyle bir adım.

‘2024 YILININ İLK YARISI İÇİN ASGARİ ÜCRET NET 33 BİN 173 LİRADIR’

TMMOB geçtiğimiz yıl temmuz ayında, mühendislerin, mimarların asgari ücretini açıklamayacağını duyurmuştu. Haklarımız için, emeğimizin ucuzlamaması için, emek mücadelesinin büyümesi için buna duyulan ihtiyaç ise yerli yerinde duruyor. Bu sebeple, mühendislerin, mimarların, plancıların dayanışma ve mücadele örgütü Politeknik, bu sorumluluğu aldı. Bir süredir bunun için çalışıyorduk. DİSK’in asgari ücret ile ilgili yaptığı çalışmalar ve mücadelesi kılavuzumuz oldu. Mühendislerin, mimarların plancıların 2024 yılı asgari ücretini belirlemek üzere DİSK-AR’daki, Birleşik Metal İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’ndeki (BİSAM) uzmanlar ile görüştük. Saha deneyimlerimizi, meslek profilinin ihtiyaçları ve sorumluluklarını birlikte düşünerek bir metodoloji geliştirdik. Metodolojimizle bir ücret belirledik. Mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının 2024 yılı ilk yarı asgari ücreti net 33 bin 173 TL’dir. Belirlediğimiz asgari ücreti haziran ayında güncelleyeceğiz. Tüm meslektaşlarımıza, çalışma hayatına yeni adım atacak, iş görüşmesi yapacak, 2024 yılı zammını konuşacak mühendislere, mimarlara, plancılara duyuruyoruz, emeğimiz değerli, yaşamlarımız da! Yan yana gelmeye, dayanışmaya, mücadele etmeye hazırız.”

(HABER MERKEZİ)

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Proje Yöneticisi Mimar, İnşaat Mühendisi, Yapı Öğretmeni Aranıyor

PROJE YÖNETİCİSİ OLARAK ÇALIŞACAK MİMAR, İNŞAAT MÜHENDİSİ VEYA YAPI ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNU ÇALIŞMA ARKADAŞLARI ARANIYOR ÜMRANİYE/İSTANBUL …