1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Apartman Kapıcılarının Dairesi Kiraya Verilebilir!

Posta Gazete’si yazarı Tamer Heper apartman kapıcılarının dairesi kiraya verilebilir şeklinde konuştu

Erteleme sıkıntısı

Çalıştığımız şirket iflas erteleme kararı aldı, şirketin yönetimi kayıtma verildi. Duyduğumuz kadarı ile Şirket depolarından mal kaçırıldı, ardından da bizim çıkışımız verildi ama tazminatımız ödenmedi. Bu durumda tazminatımızı nasıl alırız. Mal kaçıranlar hakkında savcılığa şikayette bulunabilir miyiz?

İflas erteleme konusu hukukumuzda yeni bir kurum. Doğrusunu isterseniz kendi hesabıma bu kuruma daha alışmış değilim.

Sebebi şu: Bir şirket durumunun kötü olduğunu ancak toparlanma imkanı olduğunu ileri sürüp kurtarılması için süre istiyor. Bu süre bir yıllığına veriliyor. Sonra zamanla bu süre uzatılabiliyor. Bu sürede şirket yasanın koruması altında, icra takibi yapılamıyor, malları haczedilemiyor. Hatta kirasını ödeyemediği yerlerden tahliye de edilemiyor. Bir şirketin kurtarılması güzel. Maksat şirketin batması değil, kurtulması, kurtulsun ki borçlarını ödesin, iyi ama ya alacaklılar? Bir kere öncelikle iflas erteleme kararı almak için dava açılması gerekiyor. Davada, mahkemeye şirketin mali durumu ve kurtulma ihtimali hakkmda rapor veriliyor, mahkeme bu raporu bekliyor. Bu arada bilmen alacaklılara tebligat yapılıyor, bunlar tamamlandıktan sonra iflas erteleme kararı verilecek, iyi güzel de karar verilene kadar belki bir belki iki yıl dava sürecek. Bu arada şirketin daha büyük zarara uğramaması için de tedbir kararı veriliyor. uzatmayayım, dava safhası ile birlikte bu şirket en az dört yıl koruma altında. Alacaklılar da dört yıl boyunca perişan. Peki dört yılın sonunda şirket kurtarılmazsa ne olacak? iflasına karar verilecek, yani alacaklılar yine sürüm sürüm sürünecek. işte iflas erteme bu. Haa bu arada mal cılığa şikayette bulunmak gerek, işin daha ilginci neredeyse tüm başvurularda tedbir kararı veriliyor ve sonuçta erteleme kararı çıkıyor, olayısı ile piyasada güven sıfıra iniyor.

Kiralanabilir
Apartman kapıcılarının dairesi kiraya verilemiyor mu? Bizim kapıcımız emekli oldu dairesi boş,kiraya versek de gelir elde etsek ne olur?

Apartmanlardaki kapıcı daireleri apartmanın ortak alanıdır. Ortak alanların statüsü ne ise kapıcı dairesinin statüsü de odur. Kapıcı emekli oldu, yeni kapıcı alınmayacak ise bu yer kat malikleri kurulu kararı ile elbette kiraya verilebilir. Dolayısı ile kiraya vermenin yasaklanması söz konusu değildir. Kapıcı kullanmama kararı alan pek çok apartman aldıkları kararla kapıcı dairesini kiraya vermekte ve elde ettikleri geliri ortak giderlere kullanmaktadır. Uygulaması vardır.

Posta

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418