1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Mimar Sinan’nın İzinden!

Konya’da inşaat sektöründe çalışan 72 yaşındaki Hasan Hezer, Mimar Sinan’ın eserlerini örnek alarak Türkiye’nin dört bir yanında yaptığı 260’ı aşkın cami ile adından söz ettiriyor.

mimar-sinannin-izinden

Halen Manisa’da bir caminin yapımını üstlenen Hasan Hezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genç yaşlarında ekmek parası kazanabilmek için inşaatlarda çalışmaya başladığını ve zaman içinde sektörde kendini geliştirdiğini söyledi.

Yaklaşık 50 yıl önce girdiği inşaat sektöründe bugüne kadar birçok iş merkezi ve konut inşa ettiğini ifade eden Hezer, ”İlk defa 1972 yılında Konya’daki Bardakçı Cami’nin inşaatına başladım. O güne kadar hiç cami inşa etmemiştim ama camilerdeki mimariye ve süslemelerine merakım vardı.

Özellikle yaptığı eserlerle dünyaca tanınan Mimar Sinan’ın eserlerine çok özenmiştim. İstanbul ve Edirne’ye giderek, Mimar Sinan’ın oradaki eserlerini incelerdim. 1972 yılında da Bardakçı Cami’nin yapımı için teklif gelince düşünmeden kabul ettim” diye konuştu.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Sekiz Millet Bahçesine 200 Milyon TL Ödendi

TOKİ son iki ayda sekiz millet bahçesi projesinin ihale sonucu açıkladı. İstanbul, Düzce, Tekirdağ, Konya, …