1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

MESA Mesken Sanayii AŞ – Erhan Boysanoğlu: Küçük Konuta Yönelme Başladı!

Erhan Boysanoğlu, küresel ekonomik krizin de etkisiyle 2008 ve 2009 yıllarında konut sektöründe negatif büyüme yaşandığını hatırlattı

MESA Mesken Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında bu yılın ilk 6 ayında sektörde konut sayısı olarak yüzde 9 civarı bir büyüme olduğunu, fakat konut metrekaresinde yüzde 8 düşüş gerçekleştiğini bildirdi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Erhan Boysanoğlu, küresel ekonomik krizin de etkisiyle 2008 ve 2009 yıllarında konut sektöründe negatif büyüme yaşandığını hatırlattı.

2010 yılının ilk 6 ayında yüzde 9 civarı bir büyüme olduğunu kaydeden Boysanoğlu, “Çok enteresan; bu büyüme konut sayısı anlamında oldu. Ama konut metrekaresinde de tersine, yüzde 8 gibi bir düşüş oldu. Yani bu şu anlama geliyor; küçük konuta yönetme başladı. Bu daönemli ve doğru bir adım bence. Türkiye’de konutun küçülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’de A-B-C plus her sınıfta konuta ihtiyaç olduğunu anlatan Boysanoğlu, en çok ihtiyacın da ucuz konuta olduğunu kaydetti. Boysanoğlu, ucuz konut ise mortgage sistemi hala bütün dallarıyla devreye sokulmadığı için gerektiği kadar üretilmediğini ifade etti.

-ARSA BEDELİ FİYATLARI ARTIRIYOR-
İnşaat maliyetlerine göre konut fiyatlarının artış gösterdiğini belirten Erhan Boysanoğlu, enflasyon düştüğü için inşaat-konut maliyetlerinde yılda yüzde 6-7 civarında bir artış olduğunu söyledi.

Türkiye’de konut sektöründe arsa bedellerinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken ve satılan konutun yarı bedelinin arsa sahibine verildiğini kaydeden Boysanoğlu, şöyle konuştu:

“Sattığınız konutun yarı bedelini , götürüp arsa sahibine veriyorsunuz. Hatta satış rakamının bile. Yani bu böyle sürdüğü sürece, konut fiyatı artmayı sürdürecektir. Çünkü arsa yok. Arsa bedelleri yüksek olunca fiyatı rahatlatmak için nereye yükleniliyor bu sefer; inşa kısmına, yani işin esas reel kısmına. Bunda da kaliteyle oynanmaya başlanıyor. Bu hoş bir olay değil. Avantajı olan hep arsa sahipleri, arsa sahipliğinin getirisi büyük. Onlar da kendisini müteahhit zannedip, bölgenin gerçekten potansiyeli var mı, yok mu bakılmaksızın, sahip oldukları araziye projeyi yapıyorlar. Arsa bedeli avantajıyla, satış sırasında bir kriz olması halinde fiyatlarla oynayabiliyorlar. Bu, başkasının arsasını almaya çalışana kadar devam ediyor. Yapım sonrası servisi veremedikleri için de bir süre sonra silinip gidiyorlar.”

-KONUTTA 2011 TRENDLERİNİ MÜŞTERİ BELİRLEYECEK-
Konutta 2011 trendini artık müşterilerin belirleyeceğini söyleyen Erhan Boysanoğlu, 2011’de artış müşterilerin not vermeye başlayacağını ve dönüşüm projelerinin ağırlıklı olarak devreye girmeye başlayacağını düşündüğünü kaydetti.

Boysanoğlu, “2011’de dönüşüm projeleri biraz daha ağırlıklı olarak devreye girmeye başlayacak. Burada bir takım yeni çözümlere ihtiyaç var. Çünkü bir altyapı var, mevcut altyapıyı ikiye katlamadan orayı yenileme şansınız yok. 20011 bence bu sıkıntıların çözüme başlandığı ve dönüşüm projelerinin yılı olmaya başlayacak” dedi.

-KONUT ALMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER-
Konut almak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Boysanoğlu, müteahhit firmanın daha önce ne yaptığına mutlaka bakılması gerektiğini söyledi. Konut alacaklara almak istedikleri konutun yapan firmanın daha önce yaptığı evlerde oturan insanlarla görüşme tavsiyesinde de bulunan Boysanoğlu, “Konutta en önemli iki unsur var, birincisi oturduğunuzda sağlıklı bir ortam içinde yaşıyor olmanız, ikincisi ise değerinin artıyor olması. Değer artışında müteahhit tabiki rol oynar, bölgede de çok rol oynar” diye konuştu. Boysanoğlu, Türkiye’de lüks konut açısından çok iyi projeler ve mimarlar çıkmaya başladığını söyledi.

-KONUTTA METREKARE KİRLİLİĞİ-
Türkiye genelinde ve özellikle İstanbul’da sektörde öne çıkan bir diğer sorunun “metrekare kirliliği” sorunu olduğunu ifade eden Boysanoğlu, Avrupa ülkelerinde konutun metrekaresinin nasıl hesaplanacağının kanunla belirlendiğini, Türkiye’de ise herkesin ayrı bir metrekare hesabı yaptığını söyledi.

Boysanoğlu, “Bize müşteri geliyor, diyoruz ki ’bu konut 149 metrekare, 4 odalı, sana iki tane garaj, bir tane de depo veriyorum.’ Ama bu daire 149 metrekare. Depoyla, garajla falen alakası yok bunların. Müşteri diyor ki ’149 metrekareye bu fiyat pahalı’. Peki neye göre mukayese ediyor? Onlar 190 metrekareye diyor aynı şeye. 190 metrekare dediği daireye gidiyorsunuz, net kullanım alanı bizimki ile aynı metrekare fiyatına geliyor. Hatta daha ucuza. Bu metrekare konusu gerçekten önemli” diye konuştu.

-PARK ORAN’DA BİN KONUT SATILDI-
Şirketin devam eden projeleri hakkında da bilgi veren Boysanoğlu, halen Ankara ve İstanbul’da 2’şer projenin devam ettiğini, Park Oran’da bin konutun satıldığını, teslimi yapılan konutların da 800’e yaklaştığını bildirdi. Park Oran’da 600 konutun inşasının devam ettiğini kaydeden Boysanoğlu, 400 kadarına da başlanacağını ve projenin 2011 yılında da devam edeceğini dile getirdi.

Ankara’da Çamlıpark projesinin bitmek üzere olduğunu ve başkent’te yeni bir proje hazırlıklarının bulunmadığını anlatan Erhan Boysanoğlu, “İstanbul’da Çengelköy MESA’yı 2011 Nisan’ın da teslim edeceğiz. Bahçeşehir MESA-Nurol Bahçeşehir Evleri’nde satışta çok az konutumuz kalmasına karşın, 2010 yılında yeni projeye başlamadık. Ancak 2011’in ikinci yarısından sonra başlayacağız” dedi.

2011’de İstanbul’da birkaç ayrı lokasyonda birden konut ve ofis projeleri planladıklarını kaydeden Boysanoğlu, Polonya-Varşova’da 2-3 ayrı noktada konut projesi geliştireceklerini, bunun dışında Libya’daki çalışmaların 2011 yılında da süreceğini bildirdi.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İzmir’de Kiralık Ev Kalmadı

İzmir’deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 …