1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konutta Metrekare Oyunu Sona Erecek!

Konut satışlarında brüt ve net metrekare farkı yeni İmar Kanunu’na eklenecek bir madde ile ortadan kalkıyor.

konutta-metrekare-oyunu-sona-erecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev alan vatandaşların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri olan metrekare oyununa son verecek adım atıyor.

Bakan Bayraktar, yapılacak yasal düzenleme ile artık projede, satışta ve tapuda evin net metrekaresinin kullanılacağını belirtti.

Bayraktar, “Özellikle yabancılar gelip daire alıyor 180 metrekare deniyor. Eve gidince 80 metrekare çıkıyor. ‘Sana garaj verdim, bodrum verdim, bahçe verdim’ deyip yanıltıyorlar” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konut satışlarında yaşanan metrekare sorununu çözeceklerini söyledi. Bayraktar, bunun için yasal düzenleme gerektiğini belirtirken, TBMM’ye sevk edilecek yeni İmar Kanunu taslağına bir madde ekleyerek metrekareleri netleştireceklerini ifade etti.

Bayraktar, vatandaşların sık sık bu konuda sorunla karşılaştıklarını belirterek, projede görülen metrekare ile evin gerçek metrekaresinin birbirinden çok farklı olduğunu söyledi. Bayraktar, “Farklı metrekareleri kaldıracak bir çalışma yapıyoruz. Evin net metrekaresi neyse, belediyeden öyle geçecek, satarken öyle satılacak ve tapuda da o metrekare yer alacak” dedi.

BİR TEK DUVARLAR ÇIKACAK

Bayraktar, bu konuda özellikle yabancıların ciddi sorunlar yaşadığını belirtirken, “Sana, garaj, çatı verdim diyorlar. Onu engellememiz lazım. Daire satışlarında istenildiği gibi metrakere gösterme dönemi bitecek. Dairenin izdüşümünden, yalnızca duvarları çıkarak net metrekaresi belirlenecek” diye konuştu.

KONUT ALAN TÜKETİCİYE UYARI!

‘Net’i sormadan almayın

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, evin net metrekaresinin, “duvarlar arasında kalan faydalı alan” olduğunu belirterek, konutlarda net metrekare içinde hesaplanmayacak bölümler için de uyarıda bulundu.

Buna göre, kapı ve pencere şeritleri, baca çıkıntıları, hava bacaları, balkonların toplamının 2 metrekaresi, merdiven, sahanlık, asansör, konut başına 4 metrekareden büyük olmamak üzere yapılan kömürlük, kalorifer dairesi, yakıt deposu, sığınak, kapıcı dairesi, çamaşırlık, bina içindeki garajlar, faydalı alan dışında bulunuyor. Bakanlık, vatandaşları, konut alırken net ve brüt alana nelerin dahil olduğunu sormaları gerektiği konusunda uyardı.

FARK % 50’YE KADAR ÇIKIYOR

Habertürk’ün haberine göre; Tüketicileri ciddi şeklide mağdur eden metrekare sorunu konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da düzenleme bekliyor. Hatta Gümrük Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şimdiden bu konuda ortak çalışma kararı aldı bile. Edinilen bilgiye göre Gümrük Bakanlığı’na konutun net ve brüt metrekaresindeki fark nedeniyle çok sayıda şikâyet geliyor. Tüketici şikâyetlerinde apartman holü, kömürlük, asansör boşluğu, merdiven ve kat sahanlıkları brüt metrekareye dahil edildiği ifade ediliyor. Hatta ortak kullanılan otopark, sosyal donatı alanları ve bahçeler de daire brüt alanına ilave edilerek satış gündeme geliyor. Bu şekilde yapılan satışlarla, brüt daire metrekaresi ile net metrekare arasındaki fark yüzde 50’ye kadar çıkıyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Koruya ve Yeşil Alanlara Komşu Konutlar İki Kat Daha Değerli!

Park ve koru manzarasına sahip ya da yürüme mesafesinde geniş bir yeşil alanı bulunan gayrimenkul …