1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Konut Sektöründe Belirsizlik Alerjisi Var

DÜNYADA 7 bine yakın projeye imza atan Türk müteahhitlerin en çok iş aldığı ülkeler Türkmenistan, Irak, Rusya, İran ve Suudi Arabistan oldu.

konut-sektorunde-belirsizlik-alerjisi-var

Diğer taraftan konutta KDV uygulamasının sektördeki belirsizliği artırmasından duyulan endişe de giderek artıyor.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), 1 Ocak 2013’ten önce inşaat ruhsatı alanların KDV artışından etkilenmemesinin son dönemde kaygı verici derece şişmiş olan konut stokunun eritilmesine katkı sağlayacağını açıkladı. TMB’nin hazırladığı İnşaat Sektör Raporu’ndan çarpıcı sonuçlar çıktı. Konutta KDV uygulamasının sektörü derinden etkileyeceği kaydedilen raporda önemli tespitlere de yer verildi.

MALİYETİN FİYATA ETKİSİ KAÇINILMAZ

“Yılbaşından önce ruhsat alan binalarda maliyetin fiyatlara yansıması kaçınılmaz olacak” denilen raporda, düzenlemeyle lüks kategorisine giren 1+1 ve 2+1 konutlara olan talebin daralacağı belirtildi. “Bu konutların yatırım aracı olarak cazibesi kalmayacak” denilen raporda “Dar ve orta gelirlilere seslenen konutlarda sıkıntı olmayacağı, ruhsatını yılbaşından sonra alan lüks konutlarda ise KDV oranının zamanla eriyeceği beklenmektedir” ifadesi yer aldı.

Rapora göre dünya üzerinde 7 binin üzerinde projeye imza atan, Türk müteahhitlerin aldığı 26 milyar dolarlık inşaat pastasının yüzde 65’ini Türkmenistan, Irak, Rusya, İran ve Suudi Arabistan’daki projeler oluşturdu.

SEKTÖRDE BELİRSİZLİK ALERJİSİ VAR

Türkmenistan’da alınan 80 projenin toplam bedeli yaklaşık 5 milyar dolar olurken, Irak’ta yaklaşık 4,5 milyar dolar tutarında 114 adet proje alındı.

Türk müteahhitler en yüksek tutarlı işleri petrol zengini ülkelerden aldı.

2012 yılında Türkmenistan’dan 4,8 milyar dolar, Irak’tan 4,3 milyar dolar, Rusya’dan 3,6 milyar dolar, Suudi Arabistan’dan 2,2 milyar dolar, İran’dan 1,8 milyar dolarlık projeye imza atıldı. İnşaat sektöründe büyük bir durgunluk yaşandığına dikkat çekilen rapora göre, ilk 6 aylık dönemde yüzde 1,5 büyüyen sektörün büyüme oranı 9 aylık dönemde yüzde 1’e geriledi. TMB, “2012 yılında sektörün yavaşlaması ekonomimin yavaşlamasından daha fazla oldu. Bunun nedeni sektördeki belirsizlik alerjisidir.” ifadesine yer verdi.

ÖZELLEŞTİRMEDEN YATIRIMA GİTSİN

Hükümetin, büyük ölçekli projeler için finansman yaratılmasının önemine dikkat çekilen raporda, “Son dönemdeki özelleştirmelerden elde edilen kaynakların yatırım amaçlı kullanılması, iç talebin ve özel sektör yatırımlarının canlandıracak önlemlerin alınması gereklidir” denildi

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Türkiye’de Geçen Yıl 21 Bin Yabancı Tapu Sahibi Oldu

Başta Körfez ülkelerinden olmak üzere 21 bin 178 yabancı uyrukluya, 19 bin 91 konut ve …