1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kars’a Azeri Yatırımı Arttı!

Azeri yatırımcılardan bölgede uluslararası boyutta hizmet verecek lojistik merkez kurulacak…

azerbaycan türkiye yatırımı, haydar aliyet vakfı kars yatırım, İnsanlık Anıtı, İnsanlık Anıtı heykeli, Kars, kars ardahan azeri yatırımları, kars azeri yatırımları, Kars Belediye Başkanı, Kars Sanayi ve Ticaret Odası, Naif Alibeyoğlu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ucube’ olarak nitelediği Kars’taki ‘İnsanlık Anıtı’ yıkılınca Azerbaycan’dan yatırım jesti geldi. Ankara-Erivan yakınlaşmasının simgesi kabul edilen anıt, Bakü’de rahatsızlık yaratmıştı. Anıtın , Kars Belediye Meclisi’nin kararıyla yıkılmasının ardından harekete geçen Haydar Aliyev Vakfı, bölgeye tam donanımlı endüstri meslek lisesi inşa etti.

SIRADA IĞDIR ÜNİVERSİTESİ VAR
Heykelin yıkım işleminin tamamlandığı Aralık 2011’den sonra projelendirilen okul, 7 ay gibi kısa sürede tamamlandı. Azerbaycan’ın 24.5 milyon TL’ye yaptırdığı endüstri meslek lisesi, yeni eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerini alacak. Aliyev Vakfı’nın, Iğdır Üniversitesi’ne de destek vermeye hazırlandığı belirtildi. Üniversiteye bağlı bazı fakültelerin ‘Haydar Aliyev’ ismi verilmesi şartıyla Vakıf tarafından yaptırılacağı ifade edildi.

MEGA ÖLÇEKLİ LOJİSTİK MERKEZ
Azerbaycan’dan Kars’a yönelik ikinci büyük jest ise nakliye ve taşımacılık sektörüne yönelik. Bu çerçevede, uluslararası boyutta hizmet verecek bir lojistik merkez kurulacak. Azeri yetkililer geçen ay Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la görüşerek, yeni teşvik sistemi kapsamında Kars’ta 30 hektarlık arazi üzerine lojistik üs kurma talebini ilettiler. Arazi kiralama çalışmaları devam eden projenin, önümüzdeki aylarda başlatılması hedefleniyor. Alınan bilgiye göre, Azerbaycan’ın Kars’ta kuracağı dev lojistik merkezde yüzlerce kişinin istihdam edilecek. Azerbaycan, ihtiyacı olan malları, buradaki lojistik merkezi kanalıyla Türkiye’den ithal edecek.

Erdoğan ve Aliyev açacak
NAHÇİVAN Merkezli Gemikaya Holding’in Doğu Anadolu Koordinatörü Mustafa Kartal, okulu birkaç ayda tamamladıklarını belirterek, resmi açılışı eylülde yapmayı planladıklarını söyledi. Açılışa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nahçivan Devlet Başkanı Vasıf Talipov ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in katılması bekleniyor.

Bir millet olmanın gereği
Kars Sanayi ve Ticaret Odası Bşk. Ali Güvensoy: Kars’ta son dönemde artan Azeri yatırımlarından memnunuz. Barış heykeli yıkıldığı için yatırımların geldiği söyleniyor. Heykelin yapılmasına izin verildi, sonra da yıkılmasına izin verildi. Bunu pek tasvip edemeyeceğim. Azeriler bunu Ermenistan’la yakınlaşmanın simgesi olarak görüyorlarsa elbette sevinirler. AmaTürkiye’nin özellikle Kars’ın Azerbaycan’la gerçek bir ilişkisi vardır. Bir millet, iki devlet olmanın gereğidir bu yatırımlar.

İnsanlık Anıtı heykelinin hikayesi
2004’te AK Parti’den Kars Belediye Başkanı seçilen Naif Alibeyoğlu, daha sonra istifa ederek CHP’ye geçmişti. ‘İnsanlık Anıtı’nı CHP’ye katıldıktan sonra Belediye Meclisi’nin kararıyla yaptıran Naif Alibeyoğlu, heykeltraş Mehmet Aksoy’la anlaşmıştı. Yapımına 2006’da başlanan heykel, Türkiye – Ermenistan yakınlaşmasının simgesi olarak ifade edilmişti. Gelişme, Bakü’de rahatsızlık yaratmıştı. İkili ilişkiler, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolle kopma noktasına gelmişti. Bu gidişi tersine çeviren gelişme Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin 2010’da verdiği kararla başlamıştı. Mahkeme, protokole ‘Soykırım iddialarına’ ilişkin çekince koyunca, Ankara-Erivan temasları sonlanmıştı. Bu sırada Başbakan Erdoğan’ın ‘Ucube’ dediği anıtın yıkımı gündeme gelmişti. Heykelin kaldırılması, Ankara-Bakü arasındaki buzları eritirken, yeni yatırımları da beraberinde getirdi.

Akşam/Aslı Işık

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

8 İlde 50’ye Yakın Tarihi Konut Restore Edildi!

Röleve ve Anıtlar Bölge Müdürü Suat Bakır sorumluluk alanlarında bulunan 8 ildeki tarihi evlere önemli …