1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

TOKİ’yi Dava Eden TULİP : Bunun Tek Sorumlusu Erdoğan Bayraktar!

Uluslararası alanda TOKİ’yi dava eden TULİP ortağı Mertoğlu,”İş yapmak isterken mahkeme mahkeme dolaşıyoruz. Bunun tek sorumlusu da Erdoğan Bayraktar” dedi…

emlak konut gyo, murat mertoğlu toki dava, toki, tulip emlak konut gyo, tulip erdoğan bayraktar, tulip murat mertoğlu toki, tulip toki davası

TOKI iştiraki Emlak Konut GYO ve Erdoğan Bayraktar aleyhine açtığı davalarla sektörde bir ilk olan Türkiye’nin ilk ve tek yabancı sermayeli gayrimenkul kuruluşu TULIP Gayrimenkul’un Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Mertoğlu, “1.2 milyarlık proje hacmine ulaşmışken başımıza gelmeyen kalmadı. Proje dahil sektöre yaptığımız 30 milyon euroluk yatırım harcaması zayi edildi ve 45 milyon lirası TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO tarafından gasp edildi” dedi. İddialar dava dosyasında

TOKİ ve iştiraki Emlak Konut GYO’daki yolsuzlukları, aldığı tehditleri, hatta “TOKİ ihalesinde silah sesleri” başlığı ile medyaya taşman vurulma olayının perde arkasını ilk kez SÖZCÜ’ye anlatan Mertoğlu, Tedbir Kararı’na rağmen yetkilerini tanımayan TOKİ İştiraki Emlak Konut GYO’nun, vahiy inmiş gibi Fehmi Çelikkol üzerinden resmi bir yazı ile yetkilerini tanıdığını söyledi, işte, Murat Mertoğlu’nun her kelimesi Uluslararası Tahkim Mahkemesi ICSID dava dosyasında belgeleri ile yer alan iddiaları…

YÜZDE 76’sı HollandalI bir şirkete ait yabancı sermayeli Türk şirketi TULİP olarak, 5 yıl içinde Türkiye gayrimenkul pazarında 3.5 milyarlık iş yapmaya hazırlanırken, bugün mahkeme mahkeme hakkımızı aramak zorunda kaldık.

‘Bayraktar çok ihtiraslı’
BÜTÜN yaşananların tek sorumlusu o dönemde TOKİ ve Emlak Konut GYO Başkanı olan Erdoğan Bayraktar’dır. Bayraktar’ın gayrimenkul sektöründeki ihtiras ve egosu belgelerle kamtlandı. Belgeler, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ndeki dava dosyasında var.

TULIP ARB/11/28 no’lu ICSID davasında Ekim 2013’te sonuç çıkacak. O zaman Türkiye Devleti ve Türk gayrimenkul sektörü yabancı yatırımcılar nezdinde rezil olacak. Bundan büyük üzüntü duyuyorum.

TOKİ iştiraki Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi (EPP) ile Ispatakule’de işbirliği projemiz vardı. Bu işe para yatırdık. Ama sonra internet sitesilerinde Emlak Konut GYO web sayfasında bu projenin EPP-Fi- deltus-Öztaş ortaklığı ile imzalandığım görünce şok yaşadık.

İÇİNE düştüğümüz durum ve prestij kaybım önlemek için Ispartakule 3 projesinin ihalesine girmeye mecbur kaldık. Bu ihaleyi de aldık ancak avanta ve söğüşleme çalışmalarına karşı çıkınca ciddi tehdit ve eylemlerle karşılaştık.

BİZ özellikle HollandalI ortaklarımızın söğüşlenmesine karşı çıkıp sonuna kadar direniyorduk. Bir gün noter çıkışı arabama binen yüzde 25 hisseye sahip sözde ortaklarımız bana silah çekip, “Elalemin parasına çobanlık etmek neymiş göstereceğiz” dedi. Arabayı bir benzinciye çektim. Bu kişileri dövmek zorunda kaldım. O arbedede, adamın elindeki silah patladı. Parçalanan beton ayağımı yardı. Yaralandım. Bu olay medyada tamamen uydurma bir şekilde anlatıldı.

TOKİ ile iş yapmaya çalışan TULİP aleyhine alman tüm kararlar, düzenlemeler, kasıtlı ve kanunsuz uygulama ve baskılar kesinlikle Erdoğan Bayrak tarım inisiyatifi ve sorumluluğundadır. Zaten bütün bunlar ICSID davasının 100 küsür sayfasını kaplıyor.

Yatırımlar zayi oldu
1.2 milyarlık proje hacmine ulaşmışken başımıza gelmeyen kalmadı. Sektöre yaptığımız 30 milyon euroluk yatırım harcaması zayi edildi ve 45 milyon lirası TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO tarafından gasp edildi.

TÜM engellemelere rağmen, TULİP TURKUAZ Projesi’nde inşaat ve satış faaliyetlerine giriştik. Bundan memnun olmayan bir tek TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO olmalıydı ki; bize yeni bir fesih ihban gönderdi. İnşaatımıza el konuldu. Bayraktar mahkemeye gitmek yerine devlet gücü ile istismara yöneldi.

POTANSİYELİN Türk ekonomisi yararına tekelleşmeye değil, doğru rekabete, yabana sermayeye ve doğru metotlara ihtiyacı var. Ama buna rağmen Erdoğan Bayraktar’m tekelindeki Emlak Konut GYO’daki fesih dahil haksız uygulamalara bizden başka hiç kimsenin sesi çıkmıyor.

5 milyon dolara danışman iddiası!
TULİP TURKUAZ projesinin de yer aldığı Ispartakule parselleri üzerindeki TOKİ îmar Planı’na Şehir Planlamacıları Odası’nın Danıştay’da açtığı iptal davasının, Erdoğan Bayraktar’m tekelindeki Emlak Konut GYO tarafından kendilerinden saklandığına işaret eden Mertoğlu, ICSID dosyasında da yer alan suçlamalarını şöyle sürdürdü: İlim Yayma’dan danışman geldi “Projenin dibine kadar siyasete battığı dönemde ilginç bir şey oldu. Tavsiye ile şirkete bir koordinatör alınması önerildi. Bu kişi de İlim Yayma Vakfı Başkam Fehmi Çelikkol’du. Çelikkol; projede ilmi-siyaset de gerektiğini, bizim iş yapacak azim, yetenek, güç ve vizyona sahip olmamıza rağmen, lisan ve kimyamızın Bayraktar’la uyuşmadığını, konuyu kendisinin çözeceğini beyan ediyordu. Danışmanlık hizmetlerinin hediyesi ise 5 milyon Amerikan Doları’ydı. Bu belge de ICSID dosyasındadır. Sözleşme imzalanınca; o ana kadar mahkeme tedbir kararma rağmen yetkimizi tanımayan TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO, resmi bir yazı ile Fehmi Çelikkol üzerinden vahiy inmiş gibi yetkimizi tanıyordu.”

Sözcü/Nil Soysal

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

2020 TOKİ 100 Bin Konut Başvuruları İçin Son Gün: TOKİ Kuraları Ne Zaman?

TOKİ 100 bin konut başvuruları bugün sona eriyor. Peki TOKi kuraları ne zaman çekilecek ve …