1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Kadifekale’deki Dönüşümü Google Yakaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kadifekale’de 1958 konutu yıkarak yaptığı kentsel dönüşüm, ‘Google Earth’e yüklenen son uydu fotoğrafıyla çarpıcı biçimde ortaya çıktı.

kadifekaledeki-donusumu-google-yakaladi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarına 420 bin metrekarelik alanı ve 1968 konutu kapsayan Kadifekale Heyelan Bölgesi’nden başladı.

Bakanlar Kurulu kararıyla Afete Maruz Bölge ilan edilen İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde yaşayanların can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için 2006’da kamulaştırma kararı alındı. TOKİ’nin Uzundere’de yaptığı toplam 3 bin 80 konutun 2 bin 688’ini satın alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, isteyen vatandaşları Uzundere’deki yeni konutlarına taşıdı. İsteyenlere ise kamulaştırma bedelleri ödendi. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, heyelan bölgesinde bulunan 1968 binadan 1958’i yıkıldı. Boşaltılan diğer binalar da şubat ayı başına kadar yıkılacak.

Kadifekale’de 20 bin ağaçlık kent ormanı kurmak için ağaç dikimi çalışmaları da sürüyor. Proje tamamlandığında 250 milyon liraya m?l olacak. Yıkımı yapılan alanın 4 yıl önceki görüntüsüyle bugünkü durumu Google Earth’e yüklenen uydu fotoğrafıyla çarpıcı biçimde ortaya çıktı.

Kaynak: DHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Corona Virüs Etkisi: Arsa Satışları Geçen Yıla Oranla Yüzde 20 Arttı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, bu yıl arsa satışında geçen yıla göre …