1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

“İstanbul’un Yüzde 45’i Orman”

Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul, sahip olduğu ormanlık alanlar, koruma alanları, tabiat parkları ve mesire yerleriyle zengin bir ağaç, flora ve canlı topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

istanbulun-yuzde-45i-orman

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, mega kentin 531 bin 300 hektarlık yüzölçümünün 240 bin 353 hektarı, yani yüz ölçümünün yüzde 45,25’i ormanlık alan.

İstanbul’da, 126 mesire yeri (A tipi 3, B tipi 14, C tipi 99, D tipi 10), 26 tabiat parkı, bir tabiatı koruma alanı, 4 sulak alan, 2 yaban hayatı koruma/geliştirme sahası, 3 yaban hayvanı üretme istasyonu, bir darlık kanatlı örnek avlağı bulunuyor.

İstanbul ormanları, yerleşim alanlarının çevresine ve dışına yayılan ağaçlık alanlardan oluşuyor. Kent, coğrafi konumu, topografik yapısı, yükseltili arazisi, toprak ve iklim özelliklerinin etkisiyle doğal orman oluşumuna elverişli bir konumda yer alıyor.

İklim ve toprak koşulları arasında büyük farklılıklar gözlemlenmediği için ormanların doğal yetişme alanı, ilin hemen her yanına dağılsa da yağışın daha bol görüldüğü Karadeniz kıyılarında, güney kıyıları ve iç bölgelere oranla daha yoğun ormanları barındırıyor.

Karadeniz ikliminin etkisinde biçimlenen İstanbul’un kuzey ormanlarında, sıcaklık ve yağış miktarı ilin güneyine göre değişiklik gösteriyor. Kuzeyde yağışın fazlalığı ve sıcaklığın daha elverişli olması, toprakta bol miktarda humus oluşumuna imkan sağlıyor.

Güney kesimlerdeyse kurak dönemin uzunluğu ve don döneminin kısalığı humus oluşumunu azaltıyor. Bu nedenle kuzeyde nemcil karakterde ormanlar oluşurken, güneyde kuraklığa dayanıklı türlerden oluşan ormanlar yer alıyor.

EN BİLİNEN YEŞİL ALANLAR

İstanbul’da Avrupa yakasının kuzey bölgelerini kapsayan Belgrad Ormanları, kentin en bilinen yeşil alanlarının başında geliyor.

Belgrad ormanları, kuzeyde Karadeniz’e 4,2 kilometre kadar yakınlaşıyor. Doğusunda Sarıyer ilçesinin, batısında ise Kemerburgaz’ın yerleşim alanlarıyla, bozulmaya ve tahribata uğruyor. İçinden geçen su kaynakları, İstanbul’un içme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor. Bu akarsular üzerinde çok sayıda tarihi bent bulunuyor.

Anadolu yakasında bulunan İstanbul Kent Ormanı, Beykoz’un Yenimahalle ve Ümraniye’nin Hekimbaşı semtleri arasında yer alıyor, Elmalı Barajı kıyılarına kadar yayılıyor. Tam ortasından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne bağlanan O-2 Otoyolu geçiyor.

Kayışdağı Ormanı, Anadolu yakasında, Ataşehir ve Maltepe ilçeleri arasında, Kayışdağı-Başıbüyük-Aydos orman hattının en batısında yer alıyor.

Avrupa yakasında yer alan Sevgililer Ormanı, Eyüp ilçesinin Pirinççi köyü ile Arnavutköy ilçesinin İstiklal Mahallesi arasında bulunuyor. Belgrad Ormanları’nın devamı niteliğinde olan Sevgililer Ormanı, Belgrad Ormanları’ndan Kemerburgaz-Göktürk Mahalleleri ile bölünerek ayrılıyor.

Sultançiftliği Taşlıtepe Ormanı, Anadolu yakasında Çekmeköy ilçesi sınırlarında yer alıyor ve askeri bölge olarak korunuyor. Bölgedeki ormanlık alanlar, buradan başlayarak, Karadeniz kıyılarına dek kesintisiz ulaşıyor.

Taşdelen Ormanı, Anadolu yakasında Çekmeköy ilçesi sınırında, Alemdağ Ormanı ve Taşlıtepe Ormanları arasında yer alıyor. Türk Polis Teşkilatı’nın 164. kuruluş yıl dönümü anısına oluşturulan 164. Yıl Polis Hatıra Ormanı, Anadolu yakasında Beykoz ilçesi sınırlarında bulunuyor.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418