1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İstanbul’daki Vahim Tabloda Kadıköy Birinci

İstanbul’un en lüks semtlerinin olduğu Kadıköy’de binaların çoğuna ‘yıkılsın’ raporu verildi. Kadıköylü’ler panik içinde belediyeyi aradı. Daha öncede ilçedeki ünlü Bağdat Caddesi çürük çıkmıştı.

istanbuldaki-vahim-tabloda-kadikoy-birinci

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelinde acil yıkılmayı bekleyen 4 bin 77 konut ve 518 dükkan tespit etti. Tespitlerle ilgili çalışmalar devam ederken, bu rakamın artması bekleniyor. Bakanlık, şimdilik sadece 16 ilde yıkımı bekleyen riskli bina tespitinde bulundu. Verilere göre İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Yalova en riskli şehirler çıktı.

İSTANBUL’DA TABLO VAHİM

Tespiti yapılan riskli binalarda İstanbul açısından vahim bir tablo da gözler önüne serildi. İstanbul’da bugün yıkılmayı bekleyen 3 bin 502 konut ve 450 dükkandan oluşan yapı stoku belirlendi. Sık sık deprem beklentisi ile gündeme gelen İstanbul için bunun bile büyük bir rakam olduğunu belirten uzmanlar, sayının artacağını söylüyor. İstanbul’un ardından Ankara’da 332 konut 2 dükkanın, Diyarbakır’da 106 konutun, Yalova’da da 72 konut 12 dükkanın riskli binalarda bulunduğu tespit edildi. İstanbul’un en sorunlu ilçesi de Kadıköy çıktı. Fay hattının geçtiği Adalar’a en yakın ilçelerden biri olan Kadıköy’de bugüne kadar 109 binada bulunan bin 748 konut ve 147 dükkanlık yapı stoğu riskli çıktı.

EN RİSKLİ İLÇE

Bu ilçede bir an önce diğer riskli binaların da tespit edilerek, dönüşüme başlanması gerektiği belirtiliyor. Kadıköy’den sonra en fazla riskli bina Ümraniye’de tespit edildi. Ümraniye’yi Maltepe izledi. Ayrıca, Üsküdar, Bakırköy, Şişli, Güngören ve Avcılar’da riskli binaların çok olduğu ilçeler olarak tespit edildi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Depremzedeler Yeni Bina Arıyor, Arz Talebi Karşılayamıyor

İzmir’deki depremin ardından evleri yıkılan ya da hasarlı olan vatandaşlar, yeni bina arayışına girdi. Özellikle …