1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İstanbul Ataşehir’de Evlerin Fiyatı Kat Kat Arttı

Ataşehir Belediyesi’ne bağlı Şerif Ali Çiftliği’nde yer alan İmar İskan Blokları büyük bir dönüşüme hazırlanıyor. TOKİ, büyük oranda deprem riski olan bölgedeki 1290 konutu iki sene içerisinde yenileyecek. Henüz iki üç sene önce 40 bin liraya satılan konutların fiyatı yenilenme haberleri ile birlikte 170 bin liraya kadar çıktı. Emlakçılar, konutlar bittiği zaman ise 450-500 bin liralık fiyatların konuşulacağını söylüyor.

TOKİ, kentsel dönüşüm planı çerçevesinde büyük bir adım atıyor. Yıllardan beri dönüşümü gündemde olan İmar İskan Blokları ile ilgili tüm hazırlıklar tamamlandı, belediye ile anlaşma imza aşamasına geldi. TOKİ Başkanı Bayraktar, dün bölge halkı ile biraraya gelerek açıklamayı bizzat kendilerine yaptı.

Buna göre bölgedeki 1290 adet konut yıkılıp yeniden inşa edilecek. Konut sahiplerine, iki sene sonunda büyüklüğü brüt 140, net 110 metrekare olan yeni konutlarına kavuşacak. TOKİ, yeni konutlar bitene kadar olan sürede hak sahiplerine aylık 700 lira ödeyecek.

Şu anda inşaatı kimin yapacağı belli değil. TOKİ bunun için ihaleye çıkacak. Ancak sektör kaynakları ihale konusunda Varyap’ın çok istekli olduğuna dikkat çekiyor.

FİYATLAR UÇTU GİTTİ

Turyap Ataşehir Yeni Çamlıca Ofisi’nin sahibi Taşkın Kibar, bu yenilenme işinin yıllardır konuşulduğunu ancak artık sona gelindiğini söyledi. 2-3 yıl önce 40-50 bin lira olan evlerin fiyatının kademe kademe arttığını belirten Kibar, “TOKİ devreye girince işin rengi değişti. Şu anda 300 bin liraya ev satıyorlar. Gerçi ben bu fiyattan satılanı görmedim ama en yüksek 170 bin lirayı gördük” dedi.

Bölgede üç emsalle 4 bin civarı konut yapılacağını tahmin ettiğini belirten Kibar, “Şu andaki emsal durumuyla alan firma kazanamaz zaten. O nedenle 3 emsal yapılacağını düşünüyorum. Yeni evlerin fiyuatı konusunda 600-700 dolar deyip uçanlar var ama inanmayın. Bence olabilecek en yüksek fiyat 500 bin liradır. Çünkü çok büyük bir arz yaşanacak” dedi.

Bölgede uzun süredir emlakçılık yapan Önder Emlak’ın sahibi Önder Karatoy, yenilenme haberleri ile fiyatların hızlı bir yükselişe geçtiğine dikkat çekti.

40-50 bin liradan el değiştiren evlerin yenilenme projesinin ciddiye binmesi ile fiyatlarının 150 bin liraları aştığını belirten Karatoy, “Ancak asıl artış evlerin bitmesi ile olacak .Bölge zaten çok değerli. Bir de yeni proje olunca 400 bin liralardan kapı açılacak” dedi.

İMAR İSKAN BLOKLARININ GEÇMİŞİ

Yaklaşık 40 hektarlık bir alanı kapsayan İmar İskan Blokları, gecekondu önleme bölgesi olarak 20 yıl önce yapıldı. İşin ilginç tarafı, bölgenin ilk sakinleri Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılırken oturdukları yerler kamulaştırılan Rumeli Hisarüstü sakinleriydi. Yenileme projesi ile birlikte mahalle sakinleri yeniden evlerinden olacaklar, ancak iki sene sonra yeni evlerine kavuşacaklar.

Şu anda mahallede Hisarüstü’nden 500, Tarlabaşı’ndan 250 ve Alibeyköy’den gelen 100-150 civarında hane bulunuyor.

eguler@hurriyet.com.tr
Eren Güler / hurriyet.com.tr 18 Ekim 2010

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Ataşehir Halkı 1/5000’lik İmar Planı Reddini Protesto Etti!

Ataşehir halkı Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde 3,5 yıldır 1/5000’lik …