1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İş Dünyasının Önemli İsimleri, Boğaz’dan Vazgeçemiyorlar!

İş dünyasının önemli isimleri, Boğaz’ın incisi yalılarda komşuluk yapıyor. Rezidans daireleri olsa da, Boğaz’dan vazgeçemiyorlar Tarihi yalılar el değiştirse bile, sakinleri çok fazla değişmiyor.

boğaz iş dünyasının gözde isimleri, Boğaz'ın incisi yalılar, boğazın incisi, iş adamları boğaz, yalı, zengin mahallesi

İstanbul Boğazı’nın iki yanında sıralanan yalılar, tarihi değerleriyle olduğu kadar, sahipleriyle de isimlerinden söz ettiriyor. Türkiye’nin en zengin işadamlarının çoğunluğu, Bebek, Vaniköy, Kandilli, Beylerbeyi, Yeniköy, Kuzguncuk ve Anadolu Hisarı’ndaki yalı ve köşklerde oturuyor. Ultra lüks villa ve rezidans daireleri olsa da, zenginliğin sembolü olan milyon dolarlık yalı ve köşklerden vazgeçmeyen patronlar, Boğaz’da birbirlerine komşuluk yapıyor. Satılığa çıkan yalıları ise yine bir başka işadamı alıyor. İş dünyasının ünlü isimlerinden bazıları ve oturdukları yalılar şöyle:

AFİF AHMET PAŞA YALISI
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Yeniköy’deki Tahsin Bey Yalısı’nda oturuyor. Eşi Haluk Dinçer, 2004’te TMSF’ye geçen, Tahsin Bey Yalısı’nı 22.2 milyon dolara almıştı. Yalının bugünkü değeri 115 milyon dolar. Suzan Sabancı Dinçer ise, Uzanlar’a ait Sarıyer’deki Afif Ahmet Paşa Yalısı’nı 2009’da 58 milyon TL’ye almıştı.

MURATYAN YALISI
Türkiye’nin en zengin 100 ismi arasındaki Kibar Holding’in patronu Ali Kibar’ın iki yalısı var. Kuzguncuk’taki Madam Ağavni Muratyan Yalısı’nın sahibi olan Kibar, Rumelihisarı’ndaki Ferhan Baras Yalısı’nı yeni aldı.

HOLLANDALILAR YALISI
Eczacıbaşı HoldingYönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, eşi Oya Eczacıbaşı ile birlikte, 1989’dan bu yana Yeniköy sahilindeki Hollandalılar Yalısı adıyla bilinen beyaz köşkte oturuyor.

KONT OSTROROG YALISI KONT OSTROROG
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Fulya’daki Selenium Twins’ten bir daire almasına rağmen, Boğaz’dan vazgeçmiyor. Boğaz’da 100 milyon dolar değerindeki Kont Ostrorog Yalısı ve Cunda’da yazlık köşkü var.

* Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Vaniköy’deki yalısında oturuyor. Ağaoğlu’nun Trabzon’un Of ilçesinde 6 milyon dolara yaptırdığı bir evi bulunuyor.

* Mustafa Koç: Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Kanlıca’da Nuri Paşa Yalısı’nda oturuyor.

* Güler Sabancı: Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın Sarıyer’de, Büyükdere Caddesi üzerinde malikanesi bulunuyor. 2005’te Cunda Adası Pateriça mevkiinde elektriği ve suyu olmayan iki köyden, yedi taş ev ve bir zeytinlik alan Sabancı, 2008’de ise Hakkıbey Yarımadası’nda 150 dönümlük arsa almıştı.

* Murat Ülker: Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, oturmak için Anadolu yakasını tercih eden işadamları arasında. Ülker’in Üsküdar Vaniköy’de yalısı, Çamlıca’da köşkü bulunuyor.

* Hüsnü Özyeğin: 3 milyar dolarlık kişisel servetiyle Türkiye’nin en zengin işadamı olan Hüsnü Özyeğin’in Bodrum’da lüks bir villası bulunuyor.

* Demet Sabancı: Hacı Sabancı’nın kızı, Demsa’nın sahibi Demet Sabancı ve eşi Cengiz Çetindoğan, Kandilli’deki Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nın sahibi. Yalının 85 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

* Ahmet Nazif Zorlu: Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu, Boğaz’da Hisar’ın üstünde restore ettirdiği köşkte yaşıyor.

* Cem-Ümit Boyner: Boyner Holding’in sahibi Cem Boyner ve eşi Ümit Boyner, Kanlıca’daki yalılarında yaşıyor. Boyner çifti, Sezen Aksu’yla komşu. Rahmi Koç ve Halis Komili gibi Cunda Adası’nda yazlık sahibi olan Boynerler, tatillerini buradaki 200 yıllık yazlık evlerinde geçiriyor.

* Nezih Barut: Abdi İbrahim İlaç’ın üçüncü kuşak patronu olan Nezih Barut, Kanlıca’daki 120 yıllık Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı’nın sahibi.

Takvim

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

NATO Müteahhidi Faruk Yalçın’ın Yalısı İcradan Satılık!

NATO Müteahhidi ve eski Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyesi olan Faruk Yalçın’ın ölümünden sonra şirketlerin başına …