1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İntifa Hakkı, Sahibinin Ölümüne Kadar Sürer!

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper, “Bir tek evimiz var, eşim bunun intifa hakkını bana verdi” diyen okurunu cevaplıyor

İşte o yazı;

İşlem doğru

“Eşimin ilk evliliğinden iki çocuğu var, bizim de iki çocuğumuz var. Bir tek evimiz var, eşim bunun intifa hakkını bana verdi. Şayet önce ölürse ben istifade edecekmişim. Bu böyle midir, mirasçılar itiraz edebilir mi? G.T.

Bahsettiğiniz uygulama toplumun bilinçlenmesi sonucu son zamanlarda yaygın olarak yapılmaya başlanılan bir uygulamadır, intifa hakkının ne olduğu toplumda bilindikten sonra yakın akrabalar ve çoğunlukla karı-koca arasında veya ana-baba ile çocuklar arasında böyle uygulamalar yapılmaktadır ve hukukidir, geçerlidir, işe de yarar, intifa hakkı sahibi, intifa hakkına sahip olduğu gayrimenkulu kullanır, yararlanır. Bu belli süre için olabilir, ancak intifa hakkı tesis olunurken süre konulmamış ise intifa hakkı, intifa hakkı sahibinin ölümüne kadar sürer. Yani yaptığınız işte bir terslik yok. Ancak intifa hakkı bağış şeklinde kurulmuş ise ancak kuru mülkiyet sahibinin ölümünden sonra mahfuz hisseli mirasçılar tarafından itiraza uğrayabilir. Bu halde de işin mahkemeye yansıması halinde elbette karan mahkeme verecektir. Mahkemenin kararı hakkında peşinen bir şey söylenemez, zira ilk alım anında intifa hakkı ile kuru mülkiyetin ayrı ayrı kurulması veya sonradan kurulması veya bedelli alınmış hali, neticeyi etkileyen hususlardır.”

Tamer Heper / POSTA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Müteahhit Razı Olmadığı Müddetçe İnşaatı Bir Başkasına Yaptıramazsınız!

Posta gazetesi yazarı Tamer Heper, yıkılan bina için müteahhitten tazminat alıp alamayacağını soran okurunun sorusunu …