1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Sektörü Proje Atağına Devam Ediyor!

İnşaat sektöründe yeni proje sağanağı devam ediyor. Satış mevsimini yaz aylarına da yayan firmalar binlerce konutu görücüye çıkardı. Bu kapsamda Anadolu yakası da yeni projelerden payını alıyor

1 Milyon, 2011, 2012, 2013, Anadolu, Asya, ataşehir, Avrupa, Bayrampaşa, beylikdüzü, Boğaziçi Köprüsü, boynuz, Büyükçekmece, Çağlayan, Çengelköy, Çukurova, dolar, emlak, Grup, Haber, Haberler, haliç, istanbul, kadıköy, Kağıthane, Kandilli, Kurtköy, Maltepe, metrobüs, Pendik, proje, teknoloji, Tenis, tünel, ulaşım, Yaz, yoga, Yüzde 100

Kentsel dönüşüm, 2B ve mütekabiliyet yasalarının çıkmasıyla birlikte son yılların en hareketli günlerini geçiren gayrimenkul sektörü, 2011 yılında Avrupa’da yaşanan krize rağmen ciddi bir büyümeye sahne oldu. 2012’ye de İstanbul’un her yerinde hızla yükselen yeni konut projeleriyle giriş yapan sektör, geçen yıl gerçekleştirdiği büyümeyi bu yıl da sürdürecek gibi görünüyor. Yılbaşından buyana İstanbul’un iki yakasında birden birçok projenin lansmanı yapıldı bile. Avrupa yakasında bu yıl içinde birçok proje satışa çıkarken Anadolu yakası da yeni konut projelerinden nasibini alıyor. Yılsonuna kadar ise bunlara yenilerinin eklenmesi bekleniyor. Anadolu yakasında satışa çıkan yeni konut projeleri de sektördeki hareketliliğin en güzel örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Bahçeli Vadi
Dekar Yapı’nın bahçeli ev konseptinde hayata geçirdiği son projesi Bahçeli Vadi, Çengelköy’de yükseliyor. 28 dubleks ev ve 30 daire olmak üzere toplamda 58 bahçeli konuttan oluşan projede, 1+1’den 4+1’e kadar farklı daire seçenekleri yer alıyor. 48 metrekareden 189 metrekareye kadar değişen büyüklükteki konutların teslim tarihi Ekim 2013 olarak planlanıyor. 10 dönüm arsa üzerinde inşa edilen proje, denize 2 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Projede konutların metrekare fiyatı 3 bin 900 ile 6 bin 400 lira arasında değişiyor. Daire fiyatları da 240 bin liradan başlayıp 1 milyon 62 bin liraya kadar çıkıyor. Konut almak isteyenlere peşin ödemelerde yüzde 5 indirim yapılan projede, konutlara 65 ile 180 metrekare arasında değişen büyüklükte bahçeler tahsis ediliyor.

Oto World Asya
Evra Group ve Has Şirketler Grubu tarafından hayata geçirilen Oto World Asya, Anadolu Yakası’nın ilk oto AVM’si olarak ön plana çıkıyor. 170 milyon liralık yatırım bedeline sahip proje, Pendik’te gerçekleştiriliyor. 365 mağazanın yer aldığı projede, ticari alanların büyüklükleri 200 ile 600 metrekare arasında değişiyor. 22 bin 275 metrekarelik arsada, 95 bin metrekare inşaat alanında hayata geçirilen projenin dikkat çeken en önemli özelliği ise gemi şeklindeki tasarımı. Aralık 2014’te teslim edilmesi planlanan projede mağazaların metrekare fiyatları ise 2 bin 400 ile 4 bin lira arasında. 1000 araçlık otopark kapasitesinin bulunduğu projede birçok sosyal alana yer veriliyor.

ANADOLU YAKASINDA SATIŞA ÇIKAN 5 YENİ PROJE

Proje adı Firma adı Yeri Teslim tarihi
Bahçeli Vadi Dekar Yapı Çengelköy Ekim 2013
Çukurova Tower Çukurova Gayrimenkul Kartal Ekim 2014
Narlife Tepe İnşaat Maltepe 2015
Oto World Asya Evra-Has Grup Pendik Aralık 2014
Work Square MVK Yapı Kurtköy 2015

Çukurova Tower
36 katlı 122 metrelik tek kuleden oluşan Çukurova Tower, Kartal’da yükseliyor. Çukurova Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen proje, 238 konuttan meydana geliyor. 7 bin metrekarelik arsada yapılan proje 33 bin 462 metrekare toplam inşaat alanına sahip. 42 ile 169 metrekare arasında stüdyodan 3+1’e kadar farklı konutların tasarlandığı projenin tesliminin Ekim 2014’te yapılması planlanıyor. 35 milyon liralık yatırımla inşa edilen projede fiyatlar ise 132 bin liradan başlayıp, 680 bin liraya kadar çıkıyor.

Narlife
Maltepe’deki Nar serisiyle 2 proje yapan Tepe İnşaat, 609 konutluk Narlife projesini satışa çıkardı. 29 bin metrekarede gerçekleştirilen projede, kamu tesisleri ve yeşil alanlar tasarlanıyor. Arsa bedeli dahil 230 milyon lira yatırımla hayata geçirilen Narlife 23 bloktan meydana geliyor.

Dairelerin yüzde 60’ının deniz gördüğü projede, stüdyo, 1+1 ve 2+1 konut seçenekleri bulunuyor. 30 ayda teslim edilecek projede, her daireye 1 araçlık otopark veriliyor.

Work Square
MVK Yapı’nın yeni projesi, Kurtköy’de hayata geçiriliyor. Toplam 50 bin metrekare inşaat alanından oluşan projenin teslim tarihi 2015 olarak belirtiliyor. Ev-ofis konseptinden oluşan projede 71 tane stüdyo, 182 tane 1+1, 84 tane 2+1 ve 14 tane 3+1 olmak üzere toplam 351 dairede bulunuyor. 50 metrekareden, 180 metrekareye kadar farklı büyüklüklerdeki planları ile birçok seçenek sunan projede metrekare fiyatları ise 155 bin 650 ile 671 bin lira arasında değişiyor.

Bayrampaşa City Line’da İnşaat başladı

Semerkand Yapı tarafından hayata geçirilen Bayrampaşa City Line’da inşaat çalışmaları başladı. 18 ayda tamamlanması planlanan proje Bayrampaşa’da konumlanıyor.

3.5 dönüm arazi üzerinde yapılan Bayrampaşa City Line, 12 bin 500 metrekarelik inşaat alanından oluşuyor. Tek blokta 15 katlı olarak inşa edilen Bayrampaşa City Line’da 35 konutun yanı sıra 11 adet de mağazaya da yer veriliyor. Büyüklüğü 68 ile 712 metrekare arasında değişen mağazaların fiyatları ise 650 bin liradan başlıyor. Temmuz ayında ön satışların başladığı Bayrampaşa City Line projesinin ilk etabında yer alan 2+1 dairelerin tamamı satıldı. Projenin ikinci etabında yer alan 2+1 dairelerse 353 bin 700 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Bayrampaşa City Line’da 2+1 dairelerin yanı sıra 3+1 daireler de bulunuyor. Projede yer alan 3+1 dairelerin fiyatı 463 bin 200 liradan başlıyor. Projedeki dairelerin büyüklüğü ise 110 ile 178 metrekare arasında değişiyor.

Projeden konut sahibi olmak isteyenler için kampanyalı fiyatların sunulduğu Bayrampaşa City Line’da, peşin alımlarda yüzde 10 indirim fırsatı sağlanıyor. Ayrıca daire bedelinin yüzde 50’sini peşin ödeyenlere yüzde 5 indirim uygulanıyor. Daire bedelinin yüzde 25’ini peşin verebilenler ise kalanı için Albaraka’dan 120 aya kadar kredi kullanabiliyor. Şirket bünyesinde de 18 aya kadar taksitlendirme yapılıyor.

YAKIN PLAN
Yerİ: Bayrampaşa
YAPIMCI FİRMA: Semerkand Yapı
TESLİM TARİHİ: Şubat 2013
KONUT SAYISI: 35
KONUT TİPİ: 2+1, 3+1

Hangi daire kaç lira?
Tipi fiyatı*
2+1 353.700
3+1 463.200
* Başlangıç fiyatı

‘Metrobüs Beylikdüzü’nün yıldızını parlattı’

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası 2. Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul emlak piyasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İstanbulluların emlak alırken ya da kiralarken ulaşım imkânlarını göz önünde bulundurdukları belirten Aşa, emlak sektöründe, son 2 yılda en çok kazandıran bölgenin, ulaşım imkânlarının artması nedeniyle, Beylikdüzü olduğunu ifade etti.

“Metrobüs hattı gelecek”, “Metrobüs yapıldı, yapılıyor” söylentileriyle, Beylikdüzü’nde emlak fiyatlarında büyük artış gözlendiğini söyleyen Aşa, “İki yıl önceye kadar Beylikdüzü, hem satılık hem de kiralık bakımından çok uygun bir bölgeydi. Şehir içinde bin 500, 2 bin liraya kiralayabileceğiniz bir evi 800-900’e bulabiliyordunuz. Fiyat düşüktü ama ulaşım sıkıntılıydı. Metrobüs söylentileriyle, fiyatlar artmaya başladı” dedi.

Beylikdüzü’nü Ataşehir izledi
İstanbul’da son 2 yıl baz alındığında en fazla prim yapan bölgenin, Beylikdüzü olduğunu anlatan Aşa, “Emlak fiyatları, yüzde 100’e yakın oranda arttı, diyebilirim. Ancak Beylikdüzü’nün de her bölgesi aynı oranda değer kazanmadı. E-5’e yakın yerleri prim yaptı. Kuzeye doğru gittiğinizde fiyatlarda yükseliş yok, hatta bazı ıskontolar söz konusu oldu” diye konuştu.

Nizamettin Aşa, son 2 yılda en çok prim yapan bölge sıralamasında Beylikdüzü’nü, Ataşehir’in izlediğini kaydederek, finans merkezi olması, kente yakınlığı ve gerçekleştirilen projelerle cazip hale gelen Ataşehir’in de yüzde 50’ye yakın oranda prim yaptığını anlattı.

Son 5 yıl göz önüne alındığında ise Kağıthane’nin en çok kazandıran bölge olduğuna dikkati çeken Aşa, “Merkeze yakın olan lokasyonlar, müthiş bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşümü, şartlar, fiyatlar zorluyor. Kağıthane’de de olan bu. Kağıthane’ye yapılan tünel de bu bölgenin değer kazanmasında çok etkili oldu” diye konuştu.

‘Sektörü sıkıntılı bir süreç bekliyor’
Konut ve inşaat piyasası açısından sıkıntılı bir dönem beklediklerini savunan Aşa, şunları söyledi: “Sıkıntı, sektöre yansımış durumda. Satışlar oldukça düşük. Kiralık piyasası canlı olmasına karşın, satılığa talep yok. Kolay kolay ihtiyaç sahibi olmayan kişiler ev satamıyor. İnşaat firmaları da benzer sıkıntıları yaşıyor. Ana lokasyonları dışarıda tutarsak, piyasa lüks konuta doydu.

Önümüzdeki dönemde, gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik, metrekaresi 2 bin lira civarında, aylık ödemesi de bin 500-2 bin lira aralığındaki projeler kazandırabilir.”

Nuhoğlu İnşaat’tan Altın Boynuz’a destek

Nuhoğlu İnşaat, “Haliç Çevre Koruma Projesi” kapsamında yürüttüğü çalışmalarını tamamladı. Nuhoğlu İnşaat, Haliç’e can verecek “Haliç Çevre Koruma Projesi” kapsamında, Osmanlı döneminin ilk mermer su kanalı olan “Çedvel-i Sim”e havuz, seyir kameriyeleri ve iki çağlayan inşa etti. Kâğıthane’de bulunan ve Nuhoğlu İnşaat tarafından aslına uygun şekilde tasarlanan seyir kameriyeleri halka açıldı. Haliç’e güzel bir çehre kazandıracak projenin su kanalında taş kaplama malzemesi kullanılırken, zemininde ise gece gümüş renginde parlamasını sağlayacak beyaz baskı beton tercih edildi.

Sadabat üzerindeki ilk su kanalı olan Çedvel-i Sim, 1722 yılında inşa edilmişti.

Best dergisinin fuarı ile ‘En iyi’ler İstanbul’da

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Kültür Merkezi’nde 8-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek BEST’12 Fuarı; bina elektrik, elektronik, mekanik ve kontrol sistemleri alanında birbirini tamamlayan tüm sektörleri aynı çatı altında bir araya getiriyor.

Bileşim Yayıncılık bünyesindeki BEST Dergisi’nin hayata geçireceği fuar; bina otomasyonu, güvenlik sistemleri, yangın güvenliği, iklimlendirme, aydınlatma sistemleri, ses/ışık ve görüntü sistemleri, veri iletişim sistemleri ve enerji sistemleri başlıklarından oluşacak.

Katılımcılar, fuar alanında kurulacak “Teknoloji Noktası”nda ise akıllı teknolojilerle donatılmış ev, ofis, otel ve avm’lerdeki tüm sistemleri birebir deneyerek akıllı binaları daha yakından tanıma fırsatına sahip olacak.

Kandilli’de ev fiyatları 1 milyon lirayı gördü

Ofton İnşaat tarafından hayata geçirilen Elysium Serene Kandilli’de konut fiyatları 740 bin liradan başlayarak 1 milyon 133 bin liraya kadar yükseliyor. 25 dönüm arsa üzerine kurulan Elysium Serene Kandilli’de konutların tamamı 3 oda 1 salon şeklinde tasarlandı. Konut büyüklüklerinin 113 ile 120 metrekare arasında değiştiği projenin 2013 yılının Eylül ayında teslim edilmesi planlanıyor. Bahçe katı daireleri ile dikkat çeken Elysium Serene Kandilli, toplamda 17 konuttan oluşuyor. Projede, açık ve kapalı yüzme havuzları, tenis kortu, fitness merkezi, pilates ve yoga salonları, buhar ve sauna odalarına yer veriliyor.

Elysium Serene Kandilli, Boğaziçi Köprüsü ve Kadıköy’e ise 9 kilometre mesafede yer alıyor.

Arıkan Yapı, villaları 2013’te teslim edecek

Arıkan Yapı projesi olan Park Village’ta satışlar devam ediyor. Büyükçekmece’de 312 bin metrekare arsa üzerine kurulan proje, 144 adet tek katlı villadan meydana geliyor. 7 farklı tipte konut bulunan projede, 270 bin metrekare yeşil alan olarak ayrılıyor.

Park Village’da her villaya özel 1 dönümlük bahçe bulunuyor. 350 metrekare villa satışlarının tamamlandığı Park Village’a 250 metrekare villaların fiyatları 600 bin dolar ile 950 bin dolar arasında değişiyor. Projede 300 metrekare villaların fiyatları ise 650 bin dolar olarak belirlendi. Park Village’ın teslimleri ise 2013 yılının Aralık ayında başlayacak.

YAVUZ KARAMAN / Milliyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Pandemi ve Deprem Bodrum’da Ev Kiralarını 2 Katına Çıkardı

Muğla’nın turizm cenneti ilçesi Bodrum’da corona virüs salgını ve deprem korkusu yaşayanların büyükşehirlerden kaçarak ilçeye …