1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Emlak Konut Model Oldu 242 Evi Ön Taleple Sattı!

Makro Yapı, Başakşehir Belediyesi ile hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçirdiği yeni projesi Mavera’da 274 adet akıllı evin ön taleple 242 tanesini sattı. Projede en küçük dairenin fiyatı 437 bin TL’den başlıyor

emlak-konut-model-oldu-242-evi-on-taleple-satti

Başakşehir’de yeni bir projeye başlayan Makro Yapı, geniş daire isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verecek Mavera Başakşehir’i satışa sundu. Emlak Konut GYO’nun yaptığı hasılat paylaşımının Türkiye’de ilk kez bir belediye tarafından uygulandığı projede ön talep ile konutların yüzde 88’i satıldı. Projelerinde ailelerin ne istediğine önem verdiklerini belirten Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, 274 dairenin 242’sinin satılmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Projede metrekare fiyatlarının 2 bin 350 liradan başladığını belirten Uyan, “En düşük daire fiyatı 437 bin, en yüksek ev fiyatı ise 1 milyon 613 bin lira olarak belirlendi” dedi.

Mavera Başakşehir’de her ailenin aradığı yaşam konforunu bulabileceğini belirten Uyan, projeyi Başakşehirlilerin nitelikli ve fonksiyonel konut beklentilerini dikkate alarak geliştirdiklerini vurgulayarak, bunun için dünyaca ünlü markalarla çalıştıklarını söyledi. Projenin yatırım maliyetinin arsa hariç 70 milyon lira olduğunu açıklayan Uyan, proje tamamlandığı elde edilmesi beklenen toplam gelirin ise 204 milyon lira olarak öngörüldüğünü söyledi. Uyan, “Gelirin yüzde 35’i Başakşehir Belediyesi’nin kasasına girecek. Buradaki öngörümüz de 85 milyon lirayı bulacak” diye konuştu.

Meyve bahçesi tasarladı

Mavera Başakşehir’de çocuklar için kreş, gençler için spor ve oyun salonlarının bulunduğunu belirten Ercan Uyan, şunları söyledi:

“Mavera Başakşehir, peyzajıyla da iddialı. Altı adet şelale, göletler, wi-fi park, meyve bahçeleri, yetişkin tematik ağaç ve bitkilerle zenginleştirilmiş özel tasarım peyzaj alanı, daire sahiplerine mavi ve yeşilin gerçek bir seremonisi olarak sunuluyor. Projedeki tüm dairelerin salon ve mutfak cephesinden ve geniş balkonlarından site içerisindeki bu özel tasarım peyzaj alanını görmek mümkün olacak.”

Ütü için bile ayrı oda

Mavera Başakşehir’den ev alanlara ceviz kaplı mobilya kapıların yanı sıra vestiyer ve yüklük dolapları verildiğini söyleyen Uyan, “Her ihtiyacı karşılamayı hedefleyerek projeyi hayata geçiriyoruz. Akrilik tezgah, giyinme odaları, çamaşır ve ütü odaları ile Mavera Başakşehir bilinen konutların ötesinde bir donanıma sahip olacak” dedi.

Taziye salonu yaptı

25 bin metrekare arsa içinde konumlanan Mavera Başakşehir’de 274 daire ve cadde konseptli 70 ticari ünite bulunuyor. En küçük dairenin 190 metrekarelik 3+1’den başladığı sitede 4+1, 5+1 ve 8+2 dubleks seçenekleri bulunuyor. Projenin sosyal donatıları arasında yetişkin ve çocuk havuzu bulunuyor. Projede SPA, fitness salonları, Türk hamamı, saunalar, açık hava sineması, cafe, restaurant, kadın-erkek mescidleri, site sakinlerinin kullanıma özel, taziye ve kabullerini yapabilecekleri salonlar ve aktivite alanları yer alıyor.

Başakşehir’de konut sayısı 100 bin olacak

Toplantıda bölgeyle ilgili açıklamalarda bulunan Başakşehir Belediye Başkanı Avukat Mevlüt Uysal da, bölgede yeni projeleri de devreye koyacaklarını söyledi. Şu an hasılat paylaşım modeli ile bir projenin daha tüm altyapılarının tamamlandığını belirten Uysal, “İlçede gelişim sürüyor. 100 bin konutluk projeksiyon yapıyoruz. Bölgede fiberoptik internet altyapısını da hazırladık” dedi.

Konutlar Android tabletle takip edilecek

Standart bir akıllı evin ötesinde teknolojik bir altyapıya sahip olan Mavera Başakşehir’de, Türkiye de ilk defa bilgi işlemleri teknolojisi uygulanacak. Daire sakinleri daire teslimatında kendilerine verilecek özel yazılıma sahip Android tabletler sayesinde, evlerinden aile hekimi ile görüşebilecek, marketten sipariş verebilecek, çocuklarının hasta olması ve okula gidememesi durumunda derslerini evden takip edebilecek.

TOKİ, 2013’te imaj değiştirip yöresel konutlar tasarlayacak

TOKİ’nin önümüzdeki dönemde inşa edeceği konutların mimarisi hakkında bilgi veren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, İdare bünyesinde oluşturulan Tasarım Birimi ile daha görsel ve yöresel mimari örneklerine uygun projeler üreteceklerini açıkladı.

TOKİ konutlarının tek tip olması konusundaki eleştirilere dikkat çeken Karabel, TOKİ’nin gerçekleştirdiği işleri daha iyi seviyeye taşımayı amaçladıklarını dile getirdi. Konut üretiminde bugüne kadar konuşula gelen çalışmaların dışına çıkmayı amaçladıklarına değinen Karabel, “Tasarım birimiyle, artık Türkiye genelinde daha görsel, Osmanlı-Selçuklu mimarisine, yöresel mimariye uygun projeler üreteceğiz. Yani bundan sonra TOKİ konutları yöresel mimariye uygun olacak” dedi.

Karabel, yöresel mimari projelerine Gaziantep, Nevşehir, Erzincan, Düzce, Mardin, Kütahya gibi illerden başladıklarını ifade ederek, projelerin 2 yılda tamamlanacağını açıkladı. Karabel, bundan sonra bütün konutların bölgenin yapı malzemelerini de kullanarak yöresel mimari çerçevesinde yapılacağını söyledi. Yerel mimari dendiğinde akla Safranbolu, Göynük, Kemaliye gibi yerlerin geldiğini ifade eden Karabel, 1950-60’lardan sonra yöresel mimari özelliklerinin, çarpık yapılaşmayla birlikte heba edilmeye başlandığını anlattı. Bugün yöresel mimari örneklerinin Türkiye’nin belli bölgelerinde, çok az sayıda görülebildiğini dile getiren Karabel, “Ancak görsel olarak bunlara uygun binalar ürettirdiğimizde, Türkiye kendi yöresel ve kültürel mimarisine uygun yapılaşmaya başlayacaktır” diye konuştu.

‘Gelen eleştrilere açığız’

TOKİ’nin 2013 yılını değişen imajıyla karşılayacağını belirten Karabel, “TOKİ olarak elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Halkın her türlü eleştirisine açığız. 2013 yılı itibarıyla TOKİ konutlarında özellikle ön cephelerde farklılık görülecek” dedi.

Bölgelere göre konut yapacak

TOKİ binalarının yüksek katlı olmasına dair eleştirilere ilişkin de Ahmet Haluk Karabel, şunları söyledi:
“New York, Hong Kong gibi büyükşehirlerde, metropollerde bütün binalar yüksek. Konu sadece yükseklik, tekdüzelik değil, o bölgede olması gereken dizayn neyi gerektiriyorsa onu yapmaktır. Yani kültürel bir çevrede konut üretimi yapıyorsanız, onları baskılamayacak şekilde, fazla yüksek olmayan, bölgesel şehircilik anlayışı çerçevesinde çalışmalar yürütülür. Deprem bölgesiyse sadece görsel olarak değil, zemine de bakarak buradaki konutların yüksekliğini ya da alçaklığını tayin etmeniz gerekiyor.”

Ege evleri Anadolu’da gezintiye başladı

Eviya Gayrimenkul’ün projesi Ege Boyu’nun minik tanıtım ofisi, 02-16 Aralık tarihleri arasında Palladium Alışveriş Merkezi’nde Ege aşıklarıyla buluşurken, tanıtım günlerinin ikinci durağı ise Bağdat Caddesi olacak. 22 ila 31 Aralık tarihlerinde Kazım Kulan çarşı önünde kurulacak Ege Boyu tanıtım ofisinde keyifli aktiviteler düzenlenecek.
Konut fiyatlarının 150 bin 696 liradan başladığı Ege Boyu’nda 5 bin lira peşinatla konut sahibi olunabiliyor. Projenin yeni kampanyasında müşteriler ev fiyatının yüzde 65 için yüzde 0,72 vade farkı ile 96 ay banka kredisi kullanabiliyorlar. Yüzde 35’ini ise firma bünyesinde vade yapılıyor.

Emaar 1.5 milyar dolar gelir elde etti

Uluslararası bir gayrimenkul geliştirme şirketi olan Emaar Properties PJSC, 2012’nin ilk dokuz aylık döneminde net faaliyet kârının 438 milyon dolar olduğunu açıkladı. Açıklamada şirketin gelirlerinin 1.5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştiği belirtildi.
Konuyla ilgili görüş bildiren Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban “Emaar, Dubai ve uluslararası pazarlarda yeni proje lansmanlarına odaklanırken yatırımcılardan güçlü bir talep görüyor. Emaar Properties PJSC’nin ülke iştiraki olarak biz de, hem Türkiye’de hem de uluslararası platformda giderek artan bir taleple karşı karşıyayız” diye konuştu.

Sinpaş Yapı’dan Ankara’ya 50 bin ağaçlık orman

Altınoran projesi ile 26 yıl sonra Ankara’ya geri dönen Sinpaş Yapı, başkente yaklaşık 50 bin ağaçlık bir orman kazandırmak için ilk adımı attı. Tamamlandığında büyük bir ormanın yer alacağı Altınoran’nın Çankaya’daki proje inşaatında ilk ağaç dikimi, 100’den fazla Sinpaş Yapı çalışanı tarafından gerçekleştirildi.

Çalışanlarının gönüllü katılımıyla gerçekleşen ağaç dikim organizasyonunu değerlendiren Sinpaş Yapı Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Bıyıklıoğlu, “Ankara’ya yeni bir nefes alma noktası kazandırmak için kolları sıvadık. Projenin içerisinde yaklaşık 50 bin ağaç dikeceğimiz Altın Alan Kent Park’ında, tüm Ankaralıların aileleri ile ziyaret edebileceği bir orman olacak” dedi. Bıyıklıoğlu, bu orman içerisinde yaklaşık 14 kilometrelik özel bir yürüyüş yolu olacağını da söyledi.

Şimdiden oluşturmaya başladıkları bu ormanla Ankara’nın çehresini güzelleştirerek, tabiatı canlandırmayı amaçladıklarından bahseden Bıyıklıoğlu, “1974’ten bu yana geliştirdiğimiz tüm projelerimizle, geleceğe çok önemli izler bıraktığımızı biliyoruz. Tüm projelerimizde suyu ve yeşili özel konseptlerle kullanan bir firma olarak Çankaya Oran’daki Altınoran ormanını Ankara’ya kazandırmanın gurunu yaşıyoruz” dedi.

14 km’lik yürüyüş yolu

Tolga Bıyıklıoğlu, bu orman çevresinde oluşturulacak kordon konsepti ile de yaklaşık 14 km uzunluğunda orman içi yürüyüş yolları olacağından bahsederek, “Ankaralılara orman içinde özel bir yürüyüş alanı da kazandıracağız” dedi. Çankaya Oran’da yer alan projede, 620 bin metrekarelik rekreasyon alanı yer alıyor.

Akbank’tan konut kredisi için yeni kampanya atağı

Akbank, yeni yıl kampanyası başlattı. “Konut Kredisi Yıl Sonu Kampanyası” kapsamında tüketiciler 50 bin lira kredi için, 10 yıl vadede 680 lira aylık taksit ödeyebiliyor. Kampanyada, 100 bin lira kredi tutarı için, 10 yıl vadedeki aylık taksit ise 1.359 lira oluyor. Kampanyada ayrıca 1000 liralık dosya masrafı yüzde 20 indirimli sunuluyor. Kampanyada, kredi miktarı gözetmeksizin, 1-5 yıl arası vadelerde yüzde 0.84, 6-10 yıl vadelerde yüzde 0.89 faiz uygulanıyor.

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Aralık ayına özel kampanyamız ile müşterilerimizin hayallerindeki eve avantajlı faizler ile sahip olmasını istedik” dedi.

Projede yüzde 15’lik fiyat zammını erteledi

Kanal İstanbul, 3. Köprü ve 3. havaalanı ile çevrili Kaya City Residence’ta, Aralık ayında planlanan yüzde 15’e varan orandaki fiyat değişikliği yıl başına ertelendi. Celaloğlu ve E7 Yapı Market işbirliğiyle Başakşehir-Kayaşehir’de kaba inşaatı sürdürülen projeden, ay sonuna kadar yüzde 25 peşinat ödeyerek daire satın alanlar eski fiyatlardan yararlanabilecekler. Yüzde 1 KDV oranının uygulandığı projede, 236 daireye yer veriliyor.

Hangi daire kaç lira?
TİPİ Fiyatı*
2+1 179.000
3+1 235.000
4+1 295.000
*Başlangıç fiyatı

Lüks ev arayan Arapları Türkiye’ye getiriyor

Özellikle lüks konut projeleri gerçekleştirmek isteyen bireysel ve kurumsal müşterilere danışmanlık sunmak amacıyla kurulan MarQet Genel Müdürü Müge Büyükyılmaz, projelerin satışı dâhil olmak üzere gayrimenkul süreçlerinde hizmet verdiklerini söyledi. Büyükyılmaz, 14’ün üzerinde projenin satış faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Büyükyılmaz, Who’s Who in Luxury Real Estate/Luxury RealEstate.com ağında Türkiye’den kabul edilen tek firma olduklarını belirterek, “Dubai’li Damac Properties firmasının da Türkiye’deki tek temsilcisiyiz. Arap ülkelerinden İstanbul’a yabancı müşteri getirildiği gibi, buradan da oraya Türk müşteri yolluyoruz” dedi.

Adalar manzaralı evleri 306 bin liraya satıyor

Chapman Taylor ve Türk proje ortağı Movipar Mimarlık tarafından tasarlanan karma proje Monumento Kartal’da rezidans ve home ofisler, 306 bin 064 lira + KDV’den başlayan anahtar teslim fiyatları ile satışa sunuluyor. Proje Kuzeyyıldızı Gayrimenkul Geliştirme tarafından hayat geçiriliyor.

Adalar manzaralı 90 adet home ofis,42 adet rezidans ve 4 ticari alandan oluşan karma proje Monumento Kartal’da, kapalı yüzme havuzu, kat bahçeleri ve toplantı odalarına yer veriliyor.

Şubat 2014’te teslim edilmesi planlanan Monumento Kartal’da büyüklükleri 73,16 ile 141,18 metrekare arasında değişen rezidans ve home ofisler bulunuyor.

Yavuz Karaman / Milliyet

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

TOKİ, 33 ilde %25 peşinat ve 48 ay vadeyle KDV’siz arsa satacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 33 ilde 391 muhtelif arsayı …