1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İnşaat Sektörü Çift Haneleri Görebilir

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektörünün yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,9 büyüdüğünü hatırlatarak, “İstikrarın sürmesi halinde inşaat sektörü çift haneli büyüme rakamlarını yakalayabilir” değerlendirmesinde bulundu.

insaat-sektoru-cift-haneleri-gorebilir

Koçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yılı ‘durgun’ geçiren sektörün bu yılın ilk çeyreğinde yeniden atağa kalktığını belirtti.

Koçoğlu, inşaat sektörünün yılın ilk 3 ayında yüzde 5,9 ile genel ekonomik büyümenin üzerinde bir büyüme oranı yakaladığını kaydederek, “Bu rakamlara, şantiyelerin kapalı olmasına rağmen ulaşıldı. İstikrarın sürmesi halinde inşaat sektörü çift haneli büyüme rakamlarını yakalayabilir” ifadesini kullandı.

– “Kentsel dönüşüm büyümede etkili oldu”

Geçen yılı yüzde 1’in altında büyüme ile geride bırakan sektörün toparlanma sürecine girdiğine işaret eden Koçoğlu, beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyümede kentsel dönüşüm çalışmalarının etkili olduğunu belirtti.

Koçoğlu, “İnşaat sektörünün Türk ekonomisinin lokomotifi olduğu düşünülürse ilk çeyrekteki bu sonucun önümüzdeki dönemde ekonomideki büyümeyi de tetikleyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz” yorumunda bulundu.

Yılbaşında tam olarak uygulanmaya başlanan KDV oranlarındaki değişiklik ve sert geçmeyen kış mevsiminin de büyüme üzerindeki etkisine değinen Koçoğlu, kentsel dönüşüm projelerinin bütün belirsizliklerine rağmen inşaat sektörünün tüm alt sektörlerine canlılık getirdiğini, özellikle çimento, hazır beton ve tuğla gibi alt sektörlerde bu canlanmanın daha yoğun yaşandığını kaydetti

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Gayrimenkulde Yeni Yatırım Trendi 2020

Koronavirüs salgını sürecinde gayrimenkul sektöründe değişim yaşandığını, yatırımcıların yeni arayışlara girdiğini belirten Sebahattin Gülçiçek, “Yeni …