1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Geçen Yıla Göre Yeni Konut Fiyatları Arttı

Türkiye genelinde yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 7,95 oranında arttı.

gecen-yila-gore-yeni-konut-fiyatlari-artti

Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’deki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2013 Mayıs ayı raporu yayımlandı.

Emlak Endeksine göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 0,88, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde15,63 oranında artış gerçekleşti.

Bursa, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde1,20 değer artışıyla, Mayıs 2013’de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Antalya’da yüzde1,19, Adana’da yüzde1,16, İzmir’de yüzde1,09, İstanbul’da yüzde 0,87, Kocaeli’de yüzde 0,52, Ankara’da ise yüzde 0,47 oranında arttı.

Mayıs ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il, yüzde 0,35 artışla İstanbul oldu. Aynı dönemde konut kira değerleri, Ankara, Antalya ve Bursa’da yüzde 0,20, İzmir’de yüzde 0,16 oranında artarken Kocaeli’de aynı kaldı, Adana’da ise yüzde 0,26 oranında azaldı.

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Mayıs 2013 raporuna göre ise, yeni konut fiyatları geçen ay, bir önceki aya göre yüzde 0,54 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,95 oranında yükseldi.

Geçen ay, yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1 1 daire yüzde1,87, 2 1 daire yüzde1,42 oranında artarken, 3 1 daire yüzde 0,16, 4 1 daire yüzde 0,47 oranında azaldı. Mayıs ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde1,96, 76-100 metrekare konutlarda yüzde1,99, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0,84 oranında arttı. 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0,63, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde0,16 oranında azaldı.

“Bu fiyatlar inşaat malzemeleri ve işçi ücretlerindeki artıştan kaynaklanıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, ekonomik büyümeye paralel olarak konut fiyatlarındaki artışın devam ettiğini belirterek, “Faizlerin de dip seviyeye geldiğini düşünüyoruz. Faizler bu seviyedeyken istedikleri evi bulan müşterilerimizin bu dönemde satın alma yapmasını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun ise Mayıs ayı sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Bu ayki verilere baktığımızda Yeni Konut Fiyat Endeksinde bir önceki aya göre yüzde 0,54 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,95 oranında; endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 30,40 oranında artış gerçekleşmiştir. Buna göre, gerek bir önceki yılın aynı dönemine, gerekse Ocak 2010’dan bugüne kadar olan enflasyondaki artışlara bakıldığında, yeni konut fiyat endeksindeki artışın, enflasyonun çok fazla üzerinde olmadığı görülmektedir. Fiyatlarda yaşanan bu artışın aslında reel bir artış olmadığı, inşaat malzemeleri ve işçi ücretlerindeki yaşanan enflasyona paralel fiyat artışlarından kaynaklandığı söylenebilir.”

Kaynak: AA

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

İstanbul’un Nisan 2024 Enflasyonu Açıklandı

İTO, İstanbul’da nisan ayında perakende fiyatların aylık %4,89, yıllık ise %78,81 artış gösterdiğini açıkladı. İstanbul …