1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Fuarın Gözde Standı Roma Harcı

Roma harcı, başkentteki uluslar arası yapı dekorasyon fuarında görücüye çıktı

fuarin-gozde-standi-roma-harci

Ankara ATO’daki 7. Uluslararası yapı fuarında ilgi gören stantlardan biri de Batman-Hasankeyf Roma harcıydı.

Beş bine yakın yerli ve yabancı konuğun ziyaret ettiği Roma harcı inşaat sektörünün ilgi odağıydı. Batman AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir, birçok tarihi eseri ayakta tutan Roma harcının inşaat sektörü için önemli bir alan olduğunu söyledi.

ROMA HARCI BAŞKENTTE
28-31 Mart tarihleri arasında Ankara ATO’da 150’yi aşkın firmanın katıldığı 7. Uluslararası yapı fuarında Batman’ı temsil eden Roma harcı standı yankı uyandırdı. 5 bini aşkın yerli ve yabancı konuğun ziyaret ettiği Hasankeyf’in Roma harcının yer aldığı standın sürpriz konukları arasında Batman AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir, AK Parti İl Başkanı Murat Güneştekin, Sason Belediye Başkanı Muzaffer Arslan, Hasankeyf Belediye Başkanı A. Vahap Kusen, Beşiri Belediye Başkanı Sait Karabulut, Ankara Batmanlılar Derneği Başkanı Mehmet Sevim, Yüksek İnşaat Mühendisi-tarihi restorasyon mimarı Vahit Okumuş, Batmanlı bazı işadamları ve inşaat firma temsilcileri katıldı. TRT Şeş’in de ekrana taşıdığı Roma harcının, ilk kez Ankara’da görücüye çıkarmanın sevinci içinde olduklarını belirten Gülşahin Madencilik işletmecisi Nafi Gülmüş; “Eski tarihi yapıların olmazsa olmazı olan Roma harcı ‘Ces’i Ankara’da inşaat sektöründe birçok firmanın ilgisini çekti” dedi.

5 BİN ZİYARETÇİ STANTTAYDI
Dört gün süren başkentteki yapı fuarında 20 bini aşkın ziyaretçiden 5 binin Roma harcı standına geldiğine dikkat çeken Gülmüş, şöyle konuştu; “Amacımız Roma harcını başkentte taşımaktı. Bunu başarmanın sevinci içendeyiz. Beş binin üzerinde bir ziyaretçi akınıyla karşılaştık. Özellikle inşaat sektöründeki birçok firma Roma harcıyla ilgili görüş alış-verişinde bulundu. Standımız umduğumuzun üzerinde bir ilgi gördü.”

“ROMA HARCI DEPREME DAYANIKLI”
Yüksek İnşaat Mühendisi ve tarihi restorasyon mimarı Vahit Okumuş, stantta yaptığı açıklamada şöyle konuştu; “Her şeyden önce Roma harcı depreme dayanıklı. Başkentte uluslar arası yapı fuarında yer alması oldukça yararlı oldu. Roma harcı artı ‘Ces’ diye bilinen bu harcın özelliklerini saymakla bitiremeyiz. Radyasyon geçirmeyen ve yalıtım yönünde oldukça önemli olan Roma harcının yeniden inşaat sektöründe değerlendirilmesi gerekiyor.”

“HORASAN HARCI KADAR ÖNEMLİ”
Roma harcının önemine dikkat çeken Hasankeyf Belediye Başkanı A. Vahap Kusen, Roma harcının 5-6 kez kullanabileceğini söyledi. Başkan Kusen; “Roma harcı çimento gibi değil. Hem ucuz hem de yalıtım yönünden oldukça elverişli olan Roma harcı ‘Ces’in fuarda yer alması bizi mutlu etti. Çünkü bu harcın keşfedilmesi gerekiyor. Hasankeyf’te halen birçok tarihi eser Roma harcı sayesinde ayaktadır. Eski minare, köprü ve medreselerde kullanılan Roma harcı Hasankeyf’e özgü bir maddedir. Hatta Horasan harcından da daha önemlidir” diye konuştu.

VEKİLDEN HARCA DESTEK
Batman ve yöresine özgü Roma harcının Ankara’daki yapı fuarında yer almasından duyduğu sevinci dile getiren Batman AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir, inşaat sektörünün mutlaka Roma harcıyla tanışmasının gerektiğini ifade etti. Eski yapıların çoğunda halen Roma harcı ile ‘Ces’in kullandığını söyleyen Milletvekili Özdemir; “Roma harcının özelliklerini saymakla bitiremeyiz ama inşaat sektörü için önemli bir madde. Bunu mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor” dedi. AK Parti Batman İl Başkanı Murat Güneştekin ise İngiltere’nin Portland bölgesinde de birçok yapının benzeri maddeyle yıllardır ayakta olduğunu belirterek, şöyle konuştu; “Mezopotamya bölgesine özgü Roma harcında kesinlikle çatlaklık olmaz. Yalıtım yönünden de oldukça farkındalık yaratan bu madde inşaat sektörü için ideal bir alandır.”

Hakkında: SerMimar

Osmanlılarda mimarbaşı, SerMimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak SerMimar'ın görevleri arasındaydı.

Ayrıca...

Bakan Müjdeyi Verdi: 10 Yıl Sonra…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 10 yıl sonra dönüşümü tamamlanan İstanbul’da 7 büyüklüğünde deprem …