1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Başkent Ekonomisinin Yüzde 65’i İnşaat Sektörüne Dayalı

İç Mimar Murat Altuntaş, Başkent, ekonomisinin yüzde 65’inin inşaat sektörüne dayalı olduğunu dile getirdi. Sadece yerli yatırımcı konut sektöründe bir artış olamayacağının altını çizen Altuntaş, “Mutlaka yabancı yatırımcıyı Başkent’e çekecek adımlar atılmalı. Bunun öncelikli yolu da kentin en büyük sıkıntılarından ‘doğrudan uçuş’ probleminin çözülmesinden geçiyor.” dedi.

baskent-ekonomisinin-yuzde-65i-insaat-sektorune-dayali

Altuntaş, inşat sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Murat Altuntaş, Başkent ekonomisinin yüzde 65’inin inşaat sektörüne dayalı olduğunu dile getirdi. Altuntaş, “Ankara’da inşa edilen projeler yalnızca Ankara değil diğer şehirlerden de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ankaralı sektör temsilcileri ise özellikle yabancıların konut tercihinde ilk sıralarda yer alan Türkiye’de Başkent’in öne çıkarılmasını, formülün de ‘doğrudan uçuş’ları artırmada olduğunu vurguluyor.” ifadelerini kullandı.

Başkent konut sektörünün ürettiği ‘ileri düzey’ konutlarla İstanbul’un çok ilerisinde olduğuna temas eden Altuntaş, buna karşın Ankara’da konutların değerinin altında satıldığının altını çizdi. Ankara’nın konut anlamında dünya standartlarını yakaladığını belirten Altuntaş, İstanbul’a oranla daha büyük metrekarelerde daha donanımlı ve kaliteden ödün vermeden üretilen projelerin değerinden çok daha düşük fiyatlarla alıcıyla buluştuğunu kaydetti.

Altuntaş, İstanbul’da yaşayan çok sayıda kişinin Ankara’yı tercih ettiğini aktardı. Altuntaş, tercihin nedenini Başkent konut sektörünün ne kadar ileride olduğunu gösterdiğini açıkladı. Yerli yatırımcının Ankara’nın konut değerini arttırmaya yetmeyeceğini Altuntaş, şöyle devam etti:

“Mutlaka yabancı yatırımcıyı Başkent’e çekecek adımlar atılmalı. Bunun öncelikli yolu da kentin en büyük sıkıntılarından ‘doğrudan uçuş’ probleminin çözülmesinden geçiyor. Evet, Ankara’dan birkaç ülkeye doğrudan uçuş mevcut. Ancak bu sayısının mutlaka artırılması, konut sektörüyle ‘flörtte’ olan ülkelerin de bu kapsama alınması gerekiyor. Aktarmalı olarak Dubai ve Katar yaklaşık 7 saat, Almanya 5 saat, İsviçre 6 buçuk saat sürerken, Azerbaycan’a gitmek bile aktarma nedeniyle saatler alıyor. Doğrudan uçuşlar sayesinde bu süreler kısalacak, yatırımcının önü de açılmış olacak. Sabah Katar’daki evinden çıkan yabancı yatırımcı uçağa atlayıp Ankara’ya gelerek, konut projelerini gezip akşam yeniden evine dönebilecek. Yabancı yatırımcılar, özellikle gayrimenkule yatırım kararı alırken ilk seçenek olarak, küresel anlamda daha çok bilinen İstanbul’u dikkate alıyor. Yabancı yatırımcının rotasını doğrudan uçuşlar sayesinde bilinirliği artacak Ankara’ya çevirmek mümkün.”

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’u Körfez Ateşi Sardı

Gayrimenkul sektörünün en prestijli fuarlarından Cityscape bu yıl Türkiye’nin ev sahipliğinde kapılarını açtı. Türkiye, Körfez’in …