1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

İstanbul Finans Merkezi (İFM) İnşaatı Başlıyor

İstanbul’u uluslararası finans merkezi yapacak projede inşaat çalışmaları başlıyor. Yıllık 20 milyar Euro gelir elde edileceği hesaplanan İstanbul Finans Merkezi (İFM) Projesi’nin inşaat ayağına ilk kazma 2016’nın ilk çeyreğinde vuruluyor.

istanbul-finans-merkezi-ifm-insaati-basliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) binalarının ihale edildiğini belirterek projenin tasdik aşamasında olduğunu bildirdi. Birkaç ay içerisinde inşaatın başlayacağını ifade eden Turan, “BDDK ve SPK için inşaat süreci başlıyor. Diğerlerinin süreleri mevcut. Finans Merkezi hükümet programlarında ve orta vadeli programda (OVP) yer alıyor. İlk kazmaları vuracağız. En geç ocak ve şubat ayı gibi başlamış oluruz. İhaleleri yaptık projeleri bitmek üzere tasdik aşamasında” dedi.

YABANCILAR DA OLACAK

İFM’de BDDK ve SPK’nın yanı sıra Merkez Bankası, Ziraat Bankası ve Halkbank gibi finans kuruluşu da yer alacak. İstanbul finans merkezinin Türkiye’de yapılacak en mühim işlerden bir tanesi olduğuna dikkat çeken Turan “BDDK ve SPK binalarının bir kısmı yapılırken hasılat paylaşımı olduğu için yapan müteahhitlerin elinde yer mevcut. Yabancı finans kuruluşlarına da satılabilir” dedi. İFM’nin koordinasyonu ise Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılıyor. İstanbul, finans merkezi olmak için Dubai, Pekin, ve Varşova gibi şehirlerle yarışıyor.

SELÇUKLU VE OSMANLI MİMARİSİ

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan finans merkezi, Tarihi Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı’nın etkilerini bugüne taşımayı amaçlıyor. Ataşehir’de E5 ile TEM otoyollarının kesiştiği alanda yer alacak merkez, konumu ve mimarisiyle “Anadolu Yakası’nın simgesi” olarak tasarlanmış durumda. 3 bin sahıslık kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, mektep, kreş, cami, sıhhat merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimleri de kampüste yer alacak.

Kaynak: stargazete

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Halkbank’tan İstihdam Azaltmayan Firmalara İlave Limit İmkanı

31 Mart 2020’ye kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme …