1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Fi Yapı; Fark Ödeyene Tapu Verecek!

Fi Yapı, müşterilerden kayyum onayı ile 5 bin TL ile 20 bin TL arasında ek ödeme almaya hazırlanıyor.

fi-yapi-fark-odeyene-tapu-verecek

Fi Yapı’nın Esenyurt’ta hayata geçirdiği 3 projesinin belediye tarafından durdurulması kararının Danıştay tarafından bozulmasının ardından, iflas erteleme davası açan Fi Yapı, müşterilerden kayyum onayı ile 5 bin TL ile 20 bin TL arasında ek ödeme almaya hazırlanıyor.

Projenin belediyeler tarafından yersiz olarak uzun süre durdurulduğunu söyleyen Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, “Geçen süre zarfında ödenmek zorunda kalan sabit giderler, inşaatta meydana gelen zaiyatlar, maliyet artışları ve benzeri gibi sebeplerden ötürü firmamız zarara uğradı. Tamamen elimizde olmayan nedenlerden kaynaklanan söz konusu zararın bir kısmının konut alıcılarına yansıtılması kaçınılmaz hale geldi. Yapılan hesaplamalara göre metrekare başına 100 TL fiyat farkı alınması durumunda inşaatın bitirilmesi mümkün hale gelecek” dedi. Kayyum kararıyla onaylanan fark ödeme işlemi müşterilere tebliğ edildikten sonra yapılacak. Aynı durum Fi Life ve Fi Side için de geçerli olacak. Fi Life projesinden ev alanlar metrekaresi 400 TL fiyat farkı ödeyerek tapularını teslim alabilecek. Fi Side projesinde ise metrekaresi 200 TL fiyat farkı ödeyerek evlerine sahip olabilecekler.

‘BORCUMU ÖDEYECEĞİM’

İflas etti söylentilerine cevap veren Fikret İnan, “Bizim problemimiz finansal nedenler değil. 6 bin adet dairenin Esenyurt’ta mühürlenmiş olması. Bu süreç 14 ay sürdü. Hiç gelir elde etmeden sürekli gider olursa, buna hiçbir firma dayanamaz. Fi Life projesinde 1048 daire yeni planlarla 468’e düştü. 400 kişinin parasını yüzde 10 fazlasını ödeyerek iade etmiştik. Geri kalan dairelerin ödemesini yüzde 20 fazlasıyla 2013 sonuna kadar yapacağız. Fi Tower projemizi ise Mart sonunda teslim etmeye hazırlanıyoruz. Mayıs ayında ise yaşam tamamen başlayacak” dedi. Fi Side projesini de 2013 Kasım ayında teslim edeceklerini açıklayan İnan, “Hesabını veremediğim hiçbir şey yok. 15 Ocak itibariyle şirketin üzerinde hiçbir haciz kalmayacak. Hala tapusunu vermediğimiz 3 bin kişi var. 15 gün içerisinde tapu teslimlerine başlayacağız. Yıl sonuna kadar kimseye tek kuruş borcum kalmayacak” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE BİR DAHA YATIRIM YAPMAM’

Yaşadığı sıkıntılardan dolayı kabus gibi günler geçirdiğini söyleyen İnan, “Kaybeden ben değilim, kaybeden ülke. Türkiye genelinde 100 bin konut hedefim vardı. 3 yılda 10 bin konut teslim etmiş olacağım. Buna rağmen 6 bin tane dairemi 14 ay mühürlediler. Hatam olsa telafi edeyim. Yemin ettim bir daha Türkiye’ye yatırım yapmam. İnşaatları bırakıp kaçacağımı sandılar. Ama kaçmayacağım. Taahhüt ettiğim her şeyi yapıp bırakacağım” dedi. “Teşekkür ederim devletimize beni 45 yaşında emekli ettiler” diyen İnan, “Ben bıraktı, pes etti dedirtmeyeceğim, bunu da herkes görecek” dedi.

‘İKİ PROJE SONRA EMEKLİ OLACAĞIM’

Söz verdiği iki projeyi de bitirdikten sonra emekli olacağını söyleyen İnan, İzmir Dikili’de sahibi olduğu Garip Ada’nın projesinin geliştirme sürecinde olduğunu, 2015 yılında inşaatına başlayacağını söyledi. 2 bin konut, AVM, otel, özel lköğretim ve üniversiteden oluşacak FiYaka Sakarya projesine de 2014 yılında devam edeceğini söyleyen Fikret İnan, “Bu projede şantiye belli noktaya gelmeden satışa çıkmayacağım” dedi.

MAHKEME KARARIYLA TAHSİLAT!

Kayyum kararıyla müşterilerden fark alınmasını inşaat sürecinin hızlanması için alınan bir karar olduğunu söyleyen Fikret İnan, “Hiçbir uygulama yasal olmayan yollardan yapılmayacak, müşterilere mahkeme kararı tebliğ edilecek, tüm işlemler mahkeme kararıyla yapılacak” dedi.

Kim kaç para ödeyecek?

Proje adı:        Min. Daire büyüklüğü     Alınacak fark Toplam (TL)

Fi Life:            54 m2 m2 x 400             21.600

Fi Tower:       54 m2 m2 x 100              5.400

Fi Side:          66 m2 m2 x 200              13.200

Kaynak: Habertürk

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İstanbul’da 80 Bin Liraya Ev Bulmak Mümkün

İstanbul’un merkezi noktalarında olmasa da Esenyurt, Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerinde 70-80 bin liradan başlayan fiyatlarla …