1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Faruk Çelik’ten 600 Bin Çalışana Müjde!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Erdoğan’ın işçi ve işveren temsilcileriyle yaptığı görüşmenin son derece olumlu geçtiğini söyledi. 600 bin çalışana müjde verdi.

Başbakan'ın temsilcilerle görüşmesi olumlu geçti, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi, işveren, Memur-Sen, sendika, Toplu iş sözleşmesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Erdoğan’ın işçi ve işveren temsilcileriyle Resmi Konut’ta gerçekleştirdiği görüşme sonrasında görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplu iş sözleşmesinde işçi ve işverenin mutabakat sağlayamadığına dikkat çeken Bakan Çelik, “Meclis’in açılması yaklaştı ve bu konuda sayıları da biraz önce ifade ettiğim gibi toplu sözleşme yapamayan işçilerin sayısı 350 binlere yaklaştı. Bu çerçevede bu yasa çıkmadan bu karmaşık durumu çözmek mümkün değil” dedi.

Uzun bir süredir sendika ve işveren temsilcilerinin toplu sözleşme imkanı bulamadığını ifade eden Çelik, “Ondan dolayı bu yasanın mutlaka çıkması gerekir. Rakamların şeffaf, rakamların gerçekçi rakamlara dönüşmesi gerekiyor” diye konuştu.

Taraflar arasında bir mutabakat sağlanamadığı için Başbakan Erdoğan ile görüşme gerçekleştiğine vurgu yapan Çelik, “Bugün de taraflarla büyük ölçüde mutabakat sağlandı. Talep edenlerle bugünkü görüşmeye biz de katıldık. Son derece olumlu geçti. Umarım, TBMM açılır açılmaz Toplu İş İlişkileri Yasası Meclis’in ilk sıralarında yer alır” şeklinde konuştu.

Mutabakat sağlanan noktayla ilgili de bilgi veren Bakan Çelik, “Mutabakat sağladığımız husus, geçişli bir sistem. Yüzde 1, yüzde 2, yüzde 3 şeklinde. Ana baraj yüzde 3 olacak, fakat ilk dört yıl için yüzde 1, daha sonra iki yıl için yüzde 2 ve nihai baraj da yüzde 3 olarak yasada yer alacak. Bunun yanında başka ayrıntılar var, o ayrıntılarda da mutabakat sağlandı diyebiliriz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’yu da kabul ettiğini ifade eden Çelik, kabulde Gündoğdu’nun öğretmenlerin talepleriyle ilgili sunum yaptığını kaydetti. Gündoğdu’nun sunum yapmasıyla ilgili gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Çelik, “Milli Eğitim’de son derece önemli değişiklikler gerçekleştirildi, bunların bir değerlendirilmesini yetkili sendika ve konfederasyon başkanı olarak yapması çok doğal. Bu yönüyle görüşlerini Sayın Başbakanımıza aktardılar. Ama bunun yanında özveriyle çalışan öğretmen kardeşlerimizin taleplerini de Sayın Başbakanımıza aktardılar” dedi.

Kaynak: İHA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Haytek İnşaat Kadıköy Konut Projesinde İmzalar Atıldı!

Haytek İnşaat, Kadıköy’de yükselecek residence, ticari ve sosyal tesislerin olduğu projesi için hisse sahipleriyle imza …