1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Evini Haczeden Banka Önünde Kendini Ateşe Verdi!

Yaklaşık iki yıldır ağır ekonomik krizle boğuşan ve iflasın eşiğinde olan Yunanistan’da artan intihar girişimlerine bir yenisi daha eklendi. 55 yaşındaki Selanikli bir işadamı borçlu olduğu bankanın önünde üzerine benzin dökerek kendini yaktı

Bankadan aldığı krediyi ödemeyemediği için oturduğu eve haciz konulan Selanikli işadamı bankanın önünde önce hoparlörle ‘Beni ve ailemi yok etmek istiyorlar’ diye bağırdı. Bir süre Yunan hükümetinin kemer sıkma tedbirlerini de eleştiren ve adı açıklamayan işadamı, ardından benzin bidonunu üzerine boşaltıp kendini ateşe verdi.

Olay yerinde bulunan polisler yangın söndürme tüpüyle Selanikli işadamının hayatını kurtardı. Polis, hafif yanıklarla kurtulan aynı kişinin geçen yıl da kendini yakmaya teşebbüs ettiğini açıkladı. Yunanistan’da 100 binde 6.5 olan intihar girişimleri ekonomik kriz yüzünden son iki yılda yüzde 40 arttı. Aldığı yardım paketlerinde koşulan şartları yerine getirmek için Yorgo Papandreu hükümetinin peşpeşe aldığı kemer sıkma tedbirleri yüzünden Yunan halkı tam anlamıyla bunaldı.

Kelle vergisi
Sadece son üç ayda Yunan halkı yıllık gelirinin yüzde 4’üne kadar çıkan özel ‘kelle vergisi’ ile sahibi olup oturduğu ev için ortalama yüzde 5 özel emlak vergisi ödemek zorunda bırakıldı. Krize rağmen hayatın daha da pahalılaşması ve yüzde 20’ye ulaşan işsizlik de halkın yaşamını önemli ölçüde etkiledi. 2009 yılına kadar bankalardan aldıkları kredilerle lüks bir yaşam sürdüren Yunan halkı şimdi borçlarını ödeyememenin çaresizliği içinde bulunuyor.

Papandreu ABD’ye gitmiyor
Bu arada Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun ABD’ye yapmayı planladığı ziyareti, ülkesindeki krizden dolayı ortaya çıkan gelişmeler nedeniyle ertelediği belirtildi. Papandreu’nun bu hafta başında Troyka’nın Atina yönetiminin ekonomik performasına ilişkin incelemelere yeniden başlaması planının ertelenmesi nedeniyle, bu konuda gelişme kaydetmeden ABD’li yetkililerle temaslarda bulunmaya gerek olmadığı gerekçesiyle ziyaretini ertelediği kaydedildi.

Fransızlar Yunanistan’a yardımı desteklemiyor
FRANSA’da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, halkın önemli bir kısmının, mali açıdan zor durumdaki Yunanistan’a destek verilemesine karşı olduğunu ortaya koydu. Ifop kamuoyu araştırma şirketinin son anketi, halkın yüzde 68’inin, Avrupa ülkelerinin, Yunanistan’ı kurtarma operasyonu çerçevesinde Fransa’nın yapacağı katkının artmasını desteklemediği gösterdi. Anket sonucuna göre Fransızların sadece yüzde 32’si bu desteği onaylıyor. Fransa parlamentosu, Euro para birimi içindeki krizle ilgili olarak devlet bütçesinden Yunansitan’a yapılacak yardımlara ilişkin yasa tasarısını eylül başında onaylamıştı.

Troyka Atina ziyaretini erteledi
AB, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) temsilcilerinin (troyka) gelecek hafta Yunanistan’a yapması beklenen ziyaret ertelendi. Bu ay başında, bütçe açığını kapatmada gerekli önlemleri alması amacıyla Yunanistan’a zaman vermek için Atina ziyaretlerini kısa kesen troykanın, yarın dönmesi bekleniyordu. Yunanistan Maliye Bakanlığı, Atina ziyaretlerini erteleyen troyka yetkililerinin Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ile telekonferans görüşmesi yapacağını açıkladı.

Hürriyet/Yorgo KIRBAKİ

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Ukra İnşaat İflas İddiaları Üzerine Açıklama Yaptı

”İflas erteleme hakkında yürütmeyi durdurma kararı” ifadesiyle ilgili olarak Ukra İnşaat iki açıklama birden yaptı. …