1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Evine Klima Taktıran Rektöre Hakediş Davası!

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ile 4 bürokratının ’görevi kötüye kullanma’ suçundan yargılanmalarına başlandı

Üniversitede müteahhitlik yapan Cumali Kurtar, 2004- 2010 yıllarında Rektör Akınoğlu’nun, zamanında bitirdiği iş için haksız yere kendisine ceza kestiğini, tamamlanmayan işler için hak edişler ödediği gibi, yarım kalan işleri de bedel ödemeden kendisine yaptırdığını iddia ederek Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) suç duyurusunda bulundu. YÖK yaptığı inceleme sonucunda Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanları Nüvit Günay ve Özkan Güğercin, Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Şube Müdürü Remzi Çalışır ve kontrol mühendisi Mehmet Akif Bilmez’in yargılanmasına karar verdi. YÖK’ün bu kararına Rektör Akınoğlu ile diğer üniversite yöneticileri Danıştay’a başvurarak itiraz etti. Danıştay 1’inci Dairesi itirazı görüşüp, Rektör Akınoğlu ile diğer üniversite yöneticilerinin yargılanmasına karar verdi.

Rektör Akınoğlu ile 4 üniversite yöneticisi hakkında, müteahhitlere tamamlamadıkları işler için hak ediş ödeyip evlerinin klimalarını taktırdıkları ve bu yolla kurumu zarara uğrattıkları iddiasıyla dava açıldı. Adana 6’ıncı Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, Rektör için 6 yıl, diğer sanıklar için de 3’er yıla kadar hapis cezası istendi.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİLER
Rektör ile 4 üniversite yöneticisinin yargılanmasına bugün başlandı. Mahkemeye 4 sayfadan oluşan yazılı savunma sunan Rektör Akınoğlu, kendisinin 30 yıllık akademik kariyeri bulunduğunu ve bu süre içerisinde bilerek ve isteyerek hukuk dışı bir hareketinin olmadığını söyledi. Kendisinin kamoyunda yıpratılmak istendiğini ileri süren Rektör Akınoğlu, “Şikayetçi Cumali Kurtar ihalelerde ayrıcalık istedi. Bunu yapmadığım için öç alma duygusu ile hakkımda şikayette bulundu. Buna Rektörlükten talepte bulunan bazı basın yayın organları da alet oldu. Yapılan iddiaların hiç biri doğru değil. Hakkımdaki suçlamalar da doğru değil. Beraatımı istiyorum” dedi.

’KLİMANIN PARASINI ÖDEDİM’
Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanları Nüvit Günay da hakkındaki suçlamaların asılsız olduğunu belirterek, “2005 yılında klima ihtiyacım vardı. O tarihte dairede inşaat işleri yapan Cumali Kurtar şirket indirimi olduğunu söyledi. Benim adıma klima aldı. Ve daha sonra ben kendisine parasını verdim. İhalelerle ilgili de herhangi bir suçumuz yok. İşler mevzuata göre yapılmıştır” diye konuştu.

Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Şube Müdürü Remzi Çalışır da, Cumali Kurtar’ın aldığı klimanın parasını ödediğini ve kendisinin de suçsuz olduğunu söyledi.

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme hakimi, tanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Hürriyet

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

İnşaat Sektörü Ekonominin Lokomotifi!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlik sektöründe disiplinsizliğin, sahipsizliğin had safhada olduğunu …