1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Ev Sahiplerinden “1 Yıllık Peşin Kira ve Tahliye Taahhütnamesi” Şartı

İstanbul’da azalan kiralık konut stoku sonrası, yıllık kira taleplerinde artış yaşanmaya başladı. Bununla birlikte ev sahiplerinin bir diğer şartı ise tahliye taahhütnamesi oldu.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında fiyatlarla ilgili sıkıntılar gündemdeki yerini korurken, ev sahipleri konutlarının kira bedellerini yıllık olarak talep etmeye başladı. Rezidanslar ve eşyalı daireler ise daha çok yıllık kiralık bedel alınan konutlar olarak öne çıktı.

Gayrimenkul sektörünün durgun devam ettiğini belirten emlakçı Şerafettin Başaran ise “Kira ödemelerinde, yıllık isteyen ev sahipleri oluyor. Bunun nedeni olarak ise enflasyon gösteriliyor. Genelde peşin ödemeli kiralarda eşyalı ve rezidans daireler talep görüyor.” dedi.

Ev sahiplerinin genelde memurlara kiraya vermek istediklerini de dile getiren Başaran, “Tabi yıllık ödemelerde dairenin kirası 15 bin TL ise 14 bin TL’ye indirme durumu oluyor. Yıllık peşin kiralamalardaki artış geçtiğimiz yıllara göre ise yüzde 10’nu bulmuş durumda” dedi.

Konut kiralamalarında bir diğer talep, tahliye taahhütnamesi

Ev sahipleri kontratı imzalamadan önce istenildiği takdirde evi boşaltmasını talep etmek için kiracıdan tahliye taahhütnamesi de istiyor. Başaran, son dönemde bu yönde taleplerin arttığını belirterek, “Satılık daire fiyatları yüksek o yüzden çok fazla talep olmuyor. Kiralıkta ise talep devam ediyor. Daireyi kiraya verdiğimiz zaman, kira sözleşmesi ve tahliye taahhütnamesi istiyoruz.” şeklinde bilgi verdi.

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir?Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı.Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

2013 Yılında Kira Artışı

6570 sayılı gayrimenkul kiraları hakkındaki kanunun yürürlükten kalkmasıyla birlikte kira ilişkilerinde bir takım yenilikler içeren …