1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Erdoğan: TANAP’ta İnşaat Bu Yıl Başlıyor

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan ile birlikte gündeme getirilen ve Avrupa’ya doğalgaz taşıması öngörülen TANAP Projesi’nde bu yıl inşaata başlanabileceğini söyledi.

erdogan-tanapta-insaat-bu-yil-basliyor

BRATİSLAVA – Slovakya’da temaslarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’yle (TANAP) ilgili bilgiler verdi.

Başbakanı Robert Fico ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Öyle zannediyorum ki bu yıl içince TANAP Projesi için dozerler çalışmaya başlayacak. Ve bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla alakalı güvenlik noktasında müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz” dedi.

Erdoğan, Slovakya’nın AB’de olduğunu hatırlatarak, Nabucco projesinde maalesef herhangi bir ilerleme söz konusu olmadığını, Nabucco’dan doğalgaz tedarikinin Nabucco yönetimine yani AB yönetimine ait bir sorun olduğunu kaydetti. Bu hattan yılda 30 milyar metre küp gaz tedarik etmeleri gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Ama şu anda buna yönelik ciddi bir gelişme yok” dedi.

Başbakan Erdoğan TANAP ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Şu anda biz ilk adımı attık, bu da TANAP projesidir.

Azerbaycan ile birlikte attığımız bu adım, iki ülkenin parlamentolarından da geçti. Öyle zannediyorum ki bu yıl içince TANAP Projesi için dozerler çalışmaya başlayacak. Ve bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla alakalı güvenlik noktasında müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz”

Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ilişkin soru üzerine de Erdoğan, Türkiye’nin AB’nin kapısını çalmasının 1959 yılında olduğunu anımsatarak, Türkiye’nin başvurusunun AB’nin kuruluş çalışmaları ile neredeyse beraber olduğunu bildirdi.

Erdoğan “Biz bu sürece sabırla devam ediyoruz, sabırla devam etmeye de kararlıyız. Ama bu nereye kadar olur, o ayrı. Bir yerde de herhalde artık biz noktayı koyarız” diye konuştu.

İLK GAZ 2018’DE
Giriş noktası Azerbaycan, Türkiye sınırı Türkgöz girişi olan hattın, Avrupa’ya çıkış noktaları Yunanistan ve Bulgaristan sınırları, Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak. TANAP Projesi için öngörülen 4 aşamanın ilki 2018’de ilk gaz akışıyla gerçekleşecek. 2020’de yıllık 16 milyar metre küp olacak kapasitenin, 2023’te 23 milyar metre küp, 2026’da ise 31 milyar metre küp seviyesine kadar ulaşması hedefleniyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Vanlı Depremzedenin TOKİ Kurasını Başbakan Erdoğan Çekecek!

Van’da, tüm altyapı çalışmalarıyla birlikte bitirilen “En hızlı” kalıcı konut projesi için kuralar, Başbakan Tayyip …