1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Erdoğan Bayraktar: 20 Milyon Konutun 5 Milyonu Dayanıklı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanuna ilişkin, ”Bu yasanın yanına rant kelimesini getirmek, bu yasayla birlikte rant ifadelerini kullanmak çok büyük haksızlıktır” dedi

çevre ve şeghircilik bakanı erdoğan bayraktar, erdoğan bayraktar açıklamaları, Kentsel Dönüşüm Erdoğan Bayraktar

Bayraktar, Türkiye Müteahhitler Birliği’nce düzenlenen toplantıda, Türkiye’deki 20 milyon konut stoğunun yaklaşık 5 milyonunun, 1999 depreminden sonra yapıldığını ve göreceli olarak depreme dayanıklı kabul edildiğini söyledi.

Deprem öncesinde inşa edilmiş olan 15 milyon konutun yaklaşık 6,5 milyonunun riskli olduğuna dikkati çeken Bayraktar, 20 yıl içinde ülkenin tamamını, depreme dayanıksız, kaçak ve salaş yapılardan kurtaracaklarını belirtti.

Bayraktar, 5 Ekim’de Türkiye’nin 33 vilayetinde, yaklaşık 100 noktada, önce kamu binalarından başlamak üzere kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatacaklarını ifade etti.

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunun, eksiklikleri ya da yanlışlarının olabileceğini ancak ana kaide itibarıyla uygulama kabiliyeti yüksek bir yasa olduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle devam etti:

”Kanunun önemli bir hususu, gönüllülük esasıdır. Önce isteyen vatandaşlarda başlayacağız. ‘Benim evim riskli, heyelan, deprem tehlikesi var’ diyen insanların elinden tutacağız. Devlet olarak elimizden geleni yapacağız. Önce rızaya ve gönüllülüğe dayalı bir yapıyla yürüyeceğiz. Ancak ev yüzde 100 afet riski altında bulunan bir yapıysa, devlet olarak onu da tespit etmek zorundayız. Netice itibarıyla vatandaş yıkmıyorsa, biz yıkmak zorundayız. Kimse kusura bakmasın. Bizim vatandaşımızın canı, malından daha önemlidir. Vatandaşımızın hayatı, sağlıklı yaşaması malından daha önemlidir. Mal hakkı, mülkiyet hakkı kutsaldır. Ama yaşama hakkı daha kutsaldır, daha önemlidir. Yasanın ruhunda bu var, yaptırım gücünde de bu var.”

-Yasaya yapılan eleştiriler-
Bakan Bayraktar, bazı muhalif kesimlerden ”Bu rant yasasıdır” yönünde eleştiriler aldıklarına dikkati çekerek, şunları söyledi:

”İnsaf diyorum. Bu yasanın yanına rant kelimesini getirmek, bu yasayla birlikte rant ifadelerini kullanmak çok büyük haksızlıktır. 500 milyarlık ekonomi doğacak. Bunu kim yapacak- Özel sektör. İhaleyi kim yapacak- Özel sektör. Arsasını, arazisini kim müteahhide verecek- Özel sektör. Biz ne yapacağız- Devlet olarak evini boşaltan fakire kira yardımı yapacağız. Bunun neresinde rant- Vatandaş ucuz konut alacak da rant sağlayacaksa helali hoş olsun, sağlasın. Ben de ancak faizlere destek olacak, kira yardımı yapacak kadar para var.”

-Kelaynak benzetmesi-
Yeterli sayıda parkı, bahçesi, yeşil alanı ve ulaşım ağı bulunmayan şehirlerle modern ülke olunamayacağını dile getiren Bayraktar, bunları bir an önce halledilmesi gerektiğini vurguladı.

Bayraktar, halkın taleplerine kulak vermenin, demokrasilerde esas olduğuna değinerek, şöyle konuştu:
”Biz şimdi çok afedersiniz kelaynak kuşlarının dediğini yapamayız. Millete ne diyeceğiz- Millet ‘şunları şunları yapacağız. Biz de size güvendik’ diyor. Muhalefet, bizi denetleyecek, eleştirecek. Yapıcı eleştiri yapacak, bizim yanlışlarımızı kamuoyuna deklare edecek. Biz de yanlış yapmayacağız. Muhalefet güzel bir proje getirirse de onu alacağız, vatanın milletin menfaatine kullanacağız. Yoksa körü körüne ne yaparsan kötü olmaz öyle şey.”

-”Ruhsatı kolaylaştıracağız, denetimleri artıracağız”
Bakan Bayraktar, rant elde etmek isteyenlere, açıkgözlere fırsat vermeden, yetimin hakkını gözeterek bu dönüşüm çalışmalarını hep birlikte gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Almanya’da ruhsat alma işlemlerinin kolaylığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

”Almanya’da ruhsat almaya gittiğinizde, belediye ya da kamu kuruluşu size güveniyor. Fakat bir yanlışlık yapmışsan iflahını kesiyorlar. Denetim sıkı. Şimdi biz ruhsat alana kadar adamın canını alıyoruz. Ondan sonrası hak getire. Ne denetim var, ne başka bir şey. Şimdi ruhsatta kolaylaştırma, denetimde sıkılaştırma yapacağız. Modern devletlerde, özel sektörün önünü açan, işini kolaylaştıran bürokrasidir, bürokratlardır. Bürokratik sürtünme katsayısını azaltacağız. Bunu TOKİ de başardık, burada da başaracağız.”

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak da inşaat sektörü olarak gerekli donanıma sahip bulunduklarını dile getirerek, kentsel dönüşüm çalışmalarının, sektörün gelişmesine ivme katacağını inandıklarını kaydetti.

AA

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418