1750 Adetten Fazla Türkiye'nin En Güzel Villa Modelleri İçin Resme Tıklayabilirsiniz..

Maltepe’deki TOKİ Evleri Heyelan Tehlikesi Altında!

Maltepe Başıbüyük’te kentsel dönüşüm için yaptırılan TOKİ evleri heyelan tehlikesi altında. Çevredeki binalarda ve bitişikteki okulda çatlaklar oluştu, vatandaşlar tedirgin.

istanbul toki, Maltepe, maltepe toki evleri, maltepe toplu konutlar, toki istanbul maltepe, Toplu Konutlar

TOKİ, 2 yıl önce kentsel dönüşüm projesi kapsamında Maltepe Başıbüyük’te 6 bloktan oluşan konutlar inşa etti. Ancak 1 yıl sonra, B1 Blok önündeki eğimli arazide heyelan meydana geldi. Heyelan, Serin Sokak ve Eser Caddesi’nde deformasyonlara, zemin kaymalarına ve bina hasarlarına yol açtı. Bitişikteki Atatürk İlköğretim Okulu’nun bahçe duvarı yıkıldı ve bahçesinde toprak kabarması meydana geldi. Toprağın kaydığı alanda bulunan gecekondular adeta yer değiştirdi.

1500 öğrenci var
Aralarında metrelerce mesafe bulunan evler bitişik hale geldi. Asıl tehlikeyse heyelan alanında kalan ve bahçesi tamamen boşaltılan Atatürk İlköğretim Okulu için söz konusu. Yaklaşık 1500 öğrencisi olan okulda eğitim öğretime devam ediliyor. Ve bölgedeki heyelan riski, başta TOKİ sakinleri olmak üzere tüm çevre halkını tedirgin ediyor.

TMMOB Mimarlar Odası ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası temsilcileri, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan – Salıcı ve CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan da dün bölgeye gidip incelemelerde bulundu ve alandaki toprak kayması riskine dikkat çekti: Salıcı, “Kentsel dönüşüm bunun gibi bir şey olacaksa, İstanbullunun vay haline, TOKİ’ye sesleniyoruz: Rant uğruna insanlarımızın hayatını riske soktuğunuz her yerde karşınızdayız” dedi.

‘Bölge yeşil alandı’
Alanın 4-5 yıl öncesine kadar yeşil alan olduğunu söyleyen Salıcı şu açıklamayı yaptı: “Ağaçlar kesilerek işe başlandı. 2008 yılında zemin etüdü yapıldı. Sonuçlara göre, zeminde 6 metre kadar kil, onun altında da ayrışmış arkoz tespit edildi. Uzmanlar bu malzemenin kaya gibi yüksek olmadığını bilirler. Ardından 2010’da inşaat başladı. Zemin dayanımı istenilen düzeyde olmadığı için her bloğun altına 20 metrelik 60 kazık yapıldı. Burada yaşananlar, TOKİ’nin ‘Boş arazi buldum bina dikeyim’ anlayışından başka bir şey değildir.”

‘Kira yardımı az, taşınamıyoruz’
Heyelan alanında kalan Atatürk İlköğretim Okulu’na giden 1500 öğrencinin velisi tedirgin. Veliler, okul bahçesindeki istinat duvarının da kayma nedeniyel büyük tehlike oluşturduğunu öne sürüyor. Heyelan yüzünden kalan evlerde oturmaya mecbur kaldıklarını söyleyen vatandaşlar da “Kira yardımı yetersiz, evlerimizi boşaltamıyoruz” diye tepkili.

Habertürk

Hakkında: SerMimar

SerMimar Kimdir? Osmanlılarda mimarbaşı, sermimaran-ı hassa. osmanlı hanedanının ve büyük devlet adamlarının yaptıracakları binaların projelerini yapmak ve bunların uygulanması için gerekli mimarları, teknik elemanları atamak, büyük kentlerdeki mimarları atamak, hassa mimarlarını yetiştirmek, kent ve kasabalardaki bütün mimar ve ustaların kayıtlarını tutmak sermimarın görevleri arasındaydı. Mimar İdris YAĞMAHAN sermimar@sermimar.net 0505 50 70 418

Ayrıca...

Dap Yapı, 4 Bin Yıllık Tarihi Maltepe’ye “Vazo” İle Taşıdı

Birbirinden ilginç kuleler inşa eden Dap Yapı, son projesinde Hititler dönemine ait İnandık Vazosu’ndan etkilendi. …